Редакторка відділу економіки видання «Дзеркало тижня» Юлія Самаєва у своїй статті «Коломойський – небезпечний як ніколи, навіть якщо вам здається інакше» пише, що скандальний олігарх використовує своє перебування в СІЗО для того, щоб виграти багатомільярдні справи у США.
Журналістка зауважує, що попри уявлення, ніби Коломойський потерпає в одиночній камері без мобільного, насправді «і ресторанне харчування, і безперешкодний доступ до телефону адвоката, і цікаві відвідувачі «в’язня совісті» лишаються за кадром, у кадрі лише знедоленість».
Саме ця картинка й потрібна Коломойському, який виходить на ендшпіль у Штатах – констатує журналістка.
Вона нагадує, що у США проти Ігоря Коломойського та його партнера Геннадія Боголюбова порушені кримінальні справи. Паралельно у Лондоні йде до завершення процес, в якому державний Приватбанк намагається стягнути з ексвласників завдані збитки.
У США чекають завершення судових процесів в Україні й фіналізації трьох ключових аспектів у цій історії. Йдеться про конституційність націоналізації, її оскарження колишніми власниками та «позикові» процеси. Конституційність вже доведена, останнє провадження про «скасування націоналізації» — в касації, без проведення судових засідань, без азарту. Добігає кінця і «позикова» історія.
У її основі – заплутана схема, по суті піраміда великої кількості кредитів, які екс-власники ПриватБанку брали на свої ж підприємства.
Підприємства отримували кредитні лінії, виймали з банку гроші, розщеплювали суми: щось відмивалося, щось перерозподілялося серед інших компаній групи «Приват», щось поверталось у банк. Схема так довго проіснувала завдяки тому, що попередні кредити періодично гасилися за рахунок нових позик.
У Високому суді Лондона, за інформацією джерел видання, змогли розгледіти всю схему. Рішення очікують до кінця весни. І воно ймовірно буде суперечити рішенням українських судів.
Справа №910/12559/20 — фінішна пряма «позикових» історій. У понеділок, 25 березня, слухатиметься вже апеляція банку на рішення, точніше, на «довідку», видану суддею столичного Господарського суду Вітою Бондарчук Нікопольському феросплавному заводу про виконання зазначених у позові зобов’язань перед банком. Подібними рішеннями, мов фіговими листками, колишні власники Приватбанку спробують прикрити окремі епізоди однієї із наймасштабніших фінансових схем у світі.
Ці ж рішення можуть допомогти їм у двобої з Мін’юстом США — в арбітражі про захист інвестицій. На початку 2021-го юристи Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова звернулися до Міжнародного центру врегулювання спорів (ICSID) щодо експропріації Сполученими Штатами їхніх інвестицій в американську комерційну нерухомість.
У цій справі адвокати Коломойського активно використовують образ «іноземного інвестора, якого вже півроку без обвинувачень тримають в українській вʼязниці», – пише «Дзеркало тижня».
«Уявіть, що ви про Коломойського вперше чуєте, і подивіться на картинку очима арбітрів з ICSID. Позбавлений українського громадянства підданий Ізраїлю стверджує про експропріацію його інвестицій Мін’юстом США і перевищення ним юрисдикції повноважень, бо ймовірні «злочинні дії та збитки» відбулися на території України і ще ніким не доведені. На руках у нього судові довідки про повернені банку кредити. Його захищає Авихай Мандельблит — колишній головний воєнний прокурор Ізраїлю та багаторічний юридичний радник ізраїльського уряду. Його підзахисний пів року перебуває під вартою за підозрою, але без обвинувачення «у зв’язку з відсутністю на даний час достатньої доказової бази». Знаний юрист наголошує: тримання під вартою без обвинувачення є порушенням фундаментальних прав підзахисного», – констатує видання.
Авторка зазначає, що наразі існують дві підозри від БЕБ, СБУ та Офісу генпрокурора і ще одна від НАБУ, однак обвинувачення Коломойському досі не предʼявлені. Найбільш переконливою виглядала підозра від НАБУ, однак усе якось швидко зійшло нанівець — досудове розслідування призупинили, арешти познімали, і від справи не залишилося нічого.
«У сухому залишку увесь, удаваний чи щирий, гнів президента, включно із позбавленням Коломойського українського громадянства та запроторенням саме до СІЗО СБУ за її ж підозрами, — Коломойському на користь. Тепер він іноземний інвестор, якого позбавили активів та утримують без обвинувачень за дивними підозрами», – пише видання.
«Готове політичне переслідування із присмаком порушення прав інвестора. Та ще й поплічник Боголюбов, який мав би бути якщо не співучасником, то ключовим свідком, — узагалі поза усіма процесами. Він на правах кращої половини постійного представника України у міжнародних організаціях відбуває до Відня – зазначає видання.
Як раніше повідомляли ЗМІ, Президент України Володимир Зеленський призначив першу заступницю міністра закордонних справ України Еміне Джапарову Постійним представником України при міжнародних організаціях у Відні. За даними ЗМІ, разом із нею за кордон їде її «друга половина» Геннадій Боголюбов.
Якщо Коломойський із Боголюбовим доведуть арбітражу у США, що все, що відбувається в Україні, — це типовий для наших широт тиск на інвесторів, арбітраж може вирішити, що й зазіхання Мін’юсту США на їхню власність невиправдані. А з таким козирем на руках вони значно впевненіше почуватимуться й у інших штатівських справах – резюмує Юлія Самаєва.
Як відомо, у жовтні 2021 року міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів оприлюднив документи Pandora Papers, які свідчать, що в 2012 році Володимир Зеленський та інші «кварталівці» створили офшорну мережу, через яку отримували гроші від структур Ігоря Коломойського.
Схему виведення коштів оприлюднив ще у березні 2019 року народний депутат Володимир Арʼєв. «$41 млн коштів вкладників ПриватБанку було виведено на рахунки Кварталу 95 через кредитування пов’язаних з Коломойським компаній», – написав Арʼєв. За його інформацією, ці гроші були виведені з ПриватБанку, пройшли через ряд рахунків і в результаті опинилися у офшорних компаній, які зареєстровані на Андрія Яковлєва, Бориса і Сергія Шефіра, Сергія Трофімова та Володимира Зеленського. Нардеп також навів перелік компаній, які брали участь у схемі виведення грошей. «Кінцеві бенефіціарні власники цих офшорок невідомі, крім двох останніх — кіпрської Aldorante Limited і Film Heritage Inc (Беліз). Вони оформлені на Володимира Зеленського, згідно з декларацією кандидата. $41 млн виводилися з ПриватБанку частинами, починаючи з 2012 року, з моменту співпраці Коломойського і Зеленського », — повідомив тоді Ар’єв. Він також опублікував схему виведення грошей.
Документи Pandora Papers фактично підтвердили схему переказу коштів від структур олігарха Коломойського офшорним фірмам Зеленського і його соратників, написало Слідство.Інфо. Достовірність наведеної в документах Pandora Papers і в схемі Ар’єва інформації підтверджують також джерела журналістів-розслідувачів. Як з’ясувало Слідство.Інфо з документів Pandora Papers, $40 млн формально були сплачені в якості внеску до статутного капіталу.
Крім того, за даними джерел Слідства.Інфо, переказ грошей відбувався через кіпрську філію ПриватБанку, через яку олігарх міг відмивати мільйони. Нові документи свідчать, що принаймні одна з компаній очільників 95 кварталу мала рахунок у цьому банку. Тобто офшори Зеленського також могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей, пише Слідства.Інфо.
prm.ua