Категории: Экономика

У європейських банках виявили $90 млрд сировинних доходів РФ

Майже 40% минулорічного профіциту платіжного балансу, який ЦБ РФ оцінив у $227 млрд, перекочувало в зону євро, підрахував старший науковий співробітник Сouncil on Foreign Relations Брет Сетсер на основі статистики Банку Росії та ЄЦБ.

За даними центробанку, за рік війни Росія заробила на експорті $628,1 млрд. — на $78 млрд. більше, ніж роком раніше. З цієї суми приблизно дві третини пішло на оплату імпорту, що залишило в економіці $282,3 млрд. умовного торгового «прибутку».

Десятки мільярдів доларів цих доходів осіли у зоні євро. Пік накопичення російських грошей у Європі припав на перші місяці війни — майже $80 млрд склав приплив до банків єврозони з РФ за січень-червень. У третьому кварталі ця сума збільшилася ще приблизно на $10 млрд.

Йдеться про зобов’язання європейських банків перед російськими фінансовими інститутами, а це означає, що накопичена «валютна подушка» відноситься не до фізосіб, вказує Сетсер. Росіяни за підсумками минулого року вивели до іноземних банків $63,6 млрд і довели обсяг накопичень за кордоном до безпрецедентних $81,7 млрд.

Приплив на $90 млрд за три квартали — рекордний за весь час доступної статистики. При цьому він був забезпечений за рахунок вкрай невеликої кількості російських банків, вказує Сестер: майже всі великі кредитні організації знаходяться під блокуючими санкціями і позбавлені коррахунків у євро, або відключені від системи SWIFT.

Левова частка цих коштів припадає на один єдиний банк — Газпромбанк, одностайні Сетсер і Робін Брукс , економіст IIF.

Останній із великих держбанків, який зберігає доступ до системи SWIFT і розрахунків у євро, ДПБ протягом року війни перетворився на «кубишку» сировинного виторгу і де-факто може вважатися новим ЦБ Росії, вважає Брукс.

У той час як центробанк Ельвіри Набіулліної став фінансовим імпотентом через санкції і не може проводити операції в доларах і євро навіть на Московській біржі, Газпромбанк накопичує валюту, обсяг якої вже можна порівняти із золотовалютними резервами таких країн, як В’єтнам або Туреччина ($92 млрд і $107 млрд відповідно).

Це показує, що вводячи санкції проти окремих банків, а не проти всієї банківської системи, Захід лише вибрав «переможців і тих, хто програв», вважає Брукс: Росія продовжує накопичувати резерви за кордоном у структурах, які не потрапили під обмеження.

Їх обсяг уже сягнув майже третини заморожених ЗВР ЦБ РФ. Західні країни, нагадаємо, прозвітували про блокування приблизно $300 млрд активів Банку Росії в рамках санкцій, запроваджених у перші ж дні війни. Насправді, втім, знайти та заарештувати вдалося менше третини цієї суми, визнали у лютому чиновники ЄС.

moscowtimes.eu

Последние новости

Валерій Чалий: «Найгірше ще попереду, ми в смузі воєн»

Ідея так званого перемир'я – це прояв слабкості ЄС та США, завдяки якій Путін повірив у свою можливість погрожувати далі,…

6 часов назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 23.04.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 23.04.2025 1. росія розпродає свій газ Китаю зі знижкою майже 40%…

10 часов назад

Світлана Москвич: Ненавиджу цю війну

Світлана Москвич: Ненавиджу цю війну. Ненавиджу цей тиловий цирк. Ненавиджу це все є*буче «патріотичне шоу» на крові пацанів. Пацани гинуть.…

10 часов назад

Найпростішою поступкою для Зеленського має бути Крим, — радник Трампа Сакс

Радник президента США Дональда Трампа з питань штучного інтелекту та криптовалют Девід Сакс вважає, якщо президент України Володимир Зеленський не…

11 часов назад

Новости из США. 22 апреля 2025

Новости из США. Вторник, 22 апреля 2025. • Рубио не едет в Лондон и что стоит за американскими предложениями •…

11 часов назад