Категории: ВПК

Російське виробництво артилерії та боєприпасів: що важливо знати

Під час Другої світової війни  непрямий вогонь  спричинив 69% і 64% смертей на середземноморському та європейському театрах військових дій відповідно і 47% смертей на Тихому океані. Незважаючи на зростання безпілотників, більше 70% втрат в Україні викликані російською артилерією, ракетами і мінометами.  RUSI нещодавно показав,  як санкції можуть придушити виробництво артилерії та боєприпасів у Росії.

У Росії є чотири заводи, які виробляють артилерійські стволи. Один із них є науково-дослідним та дослідно-конструкторським підприємством і може виробляти лише достатню кількість стволів для випробувань. Інший — основний складальний шлях на Уралтрансмаші, але цей завод насамперед призначений для системної інтеграції. Є ще два заводи, які «нині не є значним джерелом виробництва стволів». У 2019 році в російському звіті говорилося, що вони виробили 328 одиниць бронетехніки всіх часів (танки, артилерія тощо) і працювали на 64% потужності, що дає їм теоретичний максимум 512 стовбурів усіх калібрів. У заяві Росії від квітня 2024 року йдеться, що вони збільшили виробництво самохідної артилерії вдесятеро, а артилерії, що буксирується, — у 14 разів. Відремонтовані стволи, ймовірно, були частиною цих цифр, і їх запаси обмежені. RUSI оцінює, що Росія може виробляти сотні нових артилерійських стволів на рік. Виробництво скоротиться, коли запаси стволів для відновлення будуть виснажені.

Близько 80% усієї російської військової техніки в Україні відновлено зі складів.

Крім зношених стовбурів, Росія втратила 19 000 гармат артилерійських за 20 місяців, в середньому більше 900 гармат на місяць. Темпи втрат подвоїлися у липні та серпні.

Це  російські щомісячні втрати артилерії  за даними України. Вересневий показник становить 518 одиниць на 18 вересня.

Понад 50% хрому, необхідного Росії для артилерії, імпортується. У 2021 році 87% імпорту хрому в Росію надійшло з Казахстану, а в 2023 році 99%  експорту хрому з Казахстану  вирушило до Росії. Більшість поставок хрому з ПАР до Росії проходить через Європу. Санкції на імпорт хрому з Казахстану, можливо, важко відстежити, але санкції з ПАР легше відстежуватимуть. Навіть якби ПАР продовжила відправляти хром, це коштувало б дорожче і зайняло б більше часу, якби Європа не сприяла транспортуванню.

Росія виробляє обмежену кількість верстатів з числовим програмним управлінням (ЧПУ) для автоматизації точного формування оболонок і стволів, але в основному покладається на імпорт верстатів з ЧПУ. У січні 2022 року вона імпортувала верстати на суму $29,46 млн. Потім вона прискорила імпорт верстатів із ЧПУ, закупивши в липні 2023 року на $120,86 млн, причому 70% цієї суми надійшло з Китаю, допоки не набули чинності санкції та імпорт не різко скоротився.

Росія зараз більше потребує машин, оскільки вони можуть автоматизувати виробничий процес, і «Известия» підрахували, що в 2023 році Росія відчуватиме брак 4,8 млн робітників. Крім того, станом на 2023 рік 63–65% основного обладнання в оборонній та суміжних галузях зношені або наближаються до кінця терміну служби. Це впливає не тільки на виробництво стволів та боєприпасів, а й на безпілотники та інші види військової техніки.

У 2022 році Росія виробила 7221 верстат з ЧПУ. У 2023 році цей показник зріс до 9269. За цей же період імпорт верстатів перевищив 60 000 одиниць. Більшість імпорту припала на Китай, який (до санкцій у липні 2023 року) експортував 90% товарів з контрольного списку G7.

Росія запланувала потребу у 4 мільйонах 152-мм артилерійських снарядів та 1,6 мільйона 122-мм снарядів у 2025 році. Вона виробляє 1,3 мільйона 152-мм снарядів та 800 000 122-мм снарядів. Вона планує заповнити різницю за рахунок імпорту та відновлених снарядів із обмежених запасів зберігання.

Сировиною для артилерійських боєприпасів є аміак, формальдегід, алюміній, азотна кислота, гідроксид натрію, залізняк, компоненти сплавів, мідь, цинк та бавовняна пульпа. Бавовняна пульпа обробляється, щоб стати нітроцелюлозою. Спроби вирощувати бавовну всередині країни або розробляти альтернативи зазнали невдачі, а імпорт бавовни вразливий для західних санкцій. Росія збільшила імпорт целюлози на 70%.

У доларовому вираженні імпорт бавовни різко зріс після того, як вторгнення Росії в Україну створило потребу у більшій кількості боєприпасів.

Казахстан та Узбекистан є основними джерелами імпорту російської бавовни (а бавовна є причиною зникнення  Аральського моря , коли Радянський Союз вирішив у 1960 році розширити вирощування бавовни у посушливих умовах). Узбекистан залишається близьким союзником Росії та продовжує відправляти все більше бавовни.

Але Казахстан дещо дистанціювався від Росії. Казахська компанія, яка раніше була одним із найбільших постачальників до Росії, різко скоротила постачання бавовняної целюлози в період з липня по жовтень 2023 року через дипломатичний тиск, а потім припинила всі постачання. Натомість вона відправляє всю свою бавовну американському покупцю.

Отже, Казахстан не лише припинив постачання до Росії, а й почав постачати українському союзнику, можливо, заради більшого прибутку. Оскільки Захід нарощує виробництво боєприпасів, йому потрібні нові джерела сировини. Значна частина західного виробництва боєприпасів залежить від китайської бавовняної целюлози, вразливість, яку вони намагаються пом’якшити за допомогою альтернативних джерел бавовни та розробки нових типів вибухових речовин.

Росія також залежить від імпорту хімікатів та прекурсорів. Хоча імпорт скоротився, компанії у Китаї та країнах НАТО продають сировину безпосередньо російським компаніям. Ті, у свою чергу, перепродують його російським компаніям, які виробляють вибухові речовини. Постачання, що походять з країн НАТО або проходять через них, можуть бути легко перехоплені.

У Росію поставляються хімікати до створення вибухових речовин.

Транспортування матеріалів та товарів також є вразливим місцем Росії. Поїздам не вистачає деталей, а 40 000 вагонів виведено з експлуатації, оскільки локомотиви недоступні через необхідність ремонту. Росія може перевозити лише 93% наявних у неї вантажів, що призводить до більш тривалого очікування та зниження продуктивності. Будь-яка подальша деградація залізничної системи вплине як виробництво військових матеріалів, а й саму економіку.

Росія забезпечує себе багатьма необхідними ресурсами самостійно, але є області, в яких санкції вплинуть на здатність Росії виробляти зброю та боєприпаси для цієї війни, а також ускладнюють її переозброєння після війни.

Дональд Хілл

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 18.04.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 18.04.2025 1. росія відібрала у американського інвестора компанію «Главпродукт» для постачання…

5 часов назад

FPV-дрони «СКАЛИ» зупиняють окупанта ВІДЕО

Покровський напрямок. Щодня противник намагається прорватися лісосмугою, нехтуючи тілами своїх загиблих. Аеророзвідка «СКАЛИ» ефективно реагує — FPV-дрони та інші засоби…

6 часов назад

Україна повернула додому тіла ще 909 своїх воїнів

Україна повернула додому тіла ще 909 своїх воїнів, які загинули на полі бою. Після прибуття тіл до спеціалізованих державних установ…

12 часов назад

ПРЕВЕНТИВНІ САНКЦІЇ

​​Насправді Петро Порошенко здобув у суді грандіозну перемогу. Суд визнав що Порошенко ні в чому не винний. Позаяк санкції проти…

12 часов назад

Трамп готовий «піти» з мирних переговорів щодо України, якщо не буде прогресу

Ну от у «Washington post» і прозвучало те, про що ми з вами тут говорили вже давно. Якщо Трампу прогнозовано…

13 часов назад