Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 12.12.2023
1. У росії експорт алюмінієвих напівфабрикатів через санкції впав у 3,5 рази, і зараз у 2,5 рази нижчий, ніж у 2013 році.
— Після того, як США, Великобританія та Австралія ввели загороджувальні мита, традиційні ринки виявилися втраченими.
— Алюмінієва галузь рф не може задовільнити і внутрішній попит — найбільшим постачальником глинозему для виробництва російського алюмінію була Україна – до 36%. На другому місці – Австралія, 32%.
— Обидві країни не мають бажання мати з росією нічого спільного, тому закуповуватися доводиться в Азії, дорожче на 25%.
— Прибутковість галузі у 2024 році знизиться на 30%, низка виробництв стануть збитковими.
2. Через санкції терміни постачання автозапчастин до росії збільшилися до півтора року.
— Російським власникам автомобілів Mercedes, Toyota, Mitsubishi, Hyundai та інших брендів, що пішли з росії через війну в Україні, доводиться чекати автозапчастин по півтора роки.
— Час доставки через канали паралельного імпорту після припинення поставок у росію безпосередньо від виробників через подовження логістичних ланцюжків суттєво збільшується.
— Запчастини брендів, що пішли з росії, привозять складними маршрутами через Туреччину, ОАЕ, країни Балтії, Білорусь, Грузію та Казахстан.
— Є ряд марок та моделей таких як Infinity (преміальний бренд Nissan), Skoda, Renault, Opel, за якими виробники загалом не можуть підтвердити можливість постачання на ринок рф.
— Клієнтам доводиться погоджуватися на збільшення термінів ремонту або застосування вживаних запчастин.
3. Російськи літаки вражають пасажирів своїм станом.
— Сьогодні сталася 15 авіапригода за грудень.
— Літак «Аерофлоту» двічі не зміг відлетіти до Таїланду.
— Boeing «Аерофлоту» рейсу Красноярськ — Пхукет не зміг вилетіти з аеропорту. Літак із 387 пасажирами двічі буксирували на зліт, але за 13 годин пасажири піднятися у повітря так і не змогли.
4. Заможні росіяни продовжують скуповувати золоті злитки.
— Заможні росіяни зберігають стабільно високий попит на золоті злитки цього року, незважаючи на зростання ціни за унцію дорогоцінного металу з початку року на 9,8% до $2003,9 на 8 грудня.
— Один з банків з початку року продав заможним клієнтам понад 7 тонн золота, що у 1,8 разу більше, ніж за весь 2022 рік.
— Клієнти ще одного банку з початку року купили близько 23 тонн злитків.
5. У росію продовжують ввозити дорогі суперкари з Європи, незважаючи на санкції.
— Автомобілі потрапляють до країни через Білорусь. Мова йде про тисячу санкційних машин на суму в 100 млн доларів, серед яких, наприклад, Ferrari SF90 Stradale та Lamborghini Urus.
— На їхніх постачаннях, як стверджують ЗМІ, заробляють понад 30 білоруських компаній, зокрема бізнесмени, пов’язані з близькими до Лукашенка людьми.
6. Палата представників США схвалила законопроект про запровадження заборони на імпорт низькозбагаченого урану російського походження, який діятиме аж до 2040 року.
— Законопроект передбачає обмеження імпорту низькозбагаченого урану, виробленого в рф або одним із зареєстрованих у росії підприємств.
— Водночас ініціатива уповноважує міністра енергетики США за погодженням з держсекретарем та головою мінторгу скасувати цю заборону, якщо інші джерела постачання урану виявляться недоступними або якщо імпорт російського палива відповідатиме національним інтересам США.
— У жовтні США наростили обсяги закупівлі російського урану втричі – до 43,25 тонн.
— Це стало найбільшою американською закупівлею з червня поточного року, а росія стала другим провідним постачальником цього палива до країни.
7. Єврокомісія має намір зібрати для допомоги Україні 15 млрд євро до 2027 року у вигляді доходів від заморожених суверенних активів росії.
— Щоб цей план почав діяти, його мають одноголосно затвердити усі 27 країн Євросоюзу на саміті 14-15 грудня.
8. Понад 100 чиновників країн Європейського союзу у вівторок, 12 грудня, планують надіслати Конгресу США лист із проханням схвалити подальшу військову допомогу Україні.
— Як зазначається у листі, військові витрати зросли по всій Європі. «Однак американська військова допомога є необхідною та невідкладною», — зазначили європейські політики.
— Документ створено під керівництвом депутата Національних зборів Франції Бенжамена Хаддада.
— Звернення підписали чиновники з 17 країн, серед яких Німеччина, Ірландія, Італія та Польща.
9. Країни ЄС не змогли погодити заборону на продаж росії танкерів у 12-му пакеті санкцій.
— Єврокомісія пропонувала заборонити продаж старих танкерів росії, а також обмежити їх використання компаніям, які можуть допомогти в обході введеної країнами G7 цінової стелі на російську нафту.
— Проти ініціативи проголосували середземноморські країни, на території яких працюють великі морські транспортні компанії.
10. Євросоюз розширив санкції проти Ірану, додавши в списки п’ять компаній, йдеться в опублікованому в понеділок документі ЄС.
— Серед юросіб, які потрапили під санкції, компанії Baharestan Kish і Shakad Sanat Asmari, які, згідно Брюсселю, займаються розробкою безпілотників.
— До списків також внесено шість громадян Ірану, зокрема представники керівництва цих компаній.
— У документі сказано, що ЄС вводить «обмежувальні заходи за військову підтримку» Іраном російських дій в Україні.
11. Лідери країн Балтії очікують скасування рішення допустити росіян на Олімпіаду.
— Три президенти країн Балтії заявили, що очікують скасування рішення Міжнародного олімпійського комітету (МОК) дозволити російським і білоруським спортсменам брати участь в Олімпійських іграх 2024 року як нейтральні учасники.
12. Найбільший у світі реєстратор доменів відмовився працювати з клієнтами з росії.
— Американський хостинг-провайдер GoDaddy, який є найбільшим у світі реєстратором доменів, повідомив про припинення роботи з клієнтами з росії з 2024 року.
— Клієнтам із росії необхідно до 31 грудня перенести свої сайти до іншого реєстратора. «Ваш доступ до всіх даних і контенту, що зберігається у нас, буде закритий 31 грудня 2023, і ми не зможемо надати вам резервні копії», — попередили в GoDaddy.