Категории: Экономика

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 11.04.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 11.04.2025
1. Квітневий стрибок: витрати бюджету рф злетіли до 233 млрд рублів на день.
— У квітні федеральні витрати бюджету рф різко зросли, сягнувши майже 1,9 трлн рублів лише за перші вісім днів місяця — це в середньому 233 млрд рублів щодня, що вдвічі перевищує планову норму (113,6 млрд руб. на день).
— За перший квартал уряд рф вже витратив 11,2 трлн рублів, а станом на 8 квітня загальні витрати сягнули 13,1 трлн рублів. За попередніми оцінками, такими темпами річний обсяг видатків може перевищити 48,7 трлн рублів, хоча в бюджеті закладено 41,47 трлн.
— У Мінфіні рф раніше пояснювали надмірні витрати у січні–лютому авансуванням держзамовлень і обіцяли «вирівнювання», яке тимчасово відбулося в березні.
— Проте квітень знову продемонстрував «величезний сплеск» витрат — незважаючи на ризик дефіциту доходів.
2. «Газпром» поступово втрачає присутність на міжнародних ринках: провальні буріння, закриття проєктів, вихід із ключових регіонів.
— російський «Газпром» оголосив про вихід із двох проєктів за кордоном — ділянка Azero в Болівії (суха свердловина на 5830 м) та «Шахпахти» в Узбекистані (вичерпання СРП і припинення розвідки).
— Це продовження серії невдач і виходів з іноземних проєктів, серед яких Індія (сухі свердловини на шельфі, закриття філії), Венесуела, Таджикистан (відмова від кількох ліцензійних ділянок).
— Замість гучних заяв про геоенергетичний вплив, який росія будувала в 2000-х —розпад амбіційної моделі «енергетичної імперії», яка трималася на стабільному бюджеті, дешевих кредитах і геополітичних «дружбах».
— Натомість: геологічні ризики виявились вищими за очікування (низка сухих свердловин), політична ізоляція рф скоротила коло партнерів, брак технологій та фінансування зробив проєкти нерентабельними.
— На тлі рекордних витрат на війну (бюджет-2025: 483 млрд доларів, третина — на оборону) у «Газпрому» менше ресурсів для довгострокових інвестпроєктів. А без технологічного доступу до західного сервісу та кредитів — експортна експансія приречена на згортання.
3. Фінансова ізоляція росії поглиблюється: Казахстан обмежує доступ до міжнародних карт для росіян.
— Банки Казахстану скоротили обсяги випуску карт міжнародних платіжних систем майже на 5% за місяць — найбільше падіння з початку 2022 року, коли росіяни масово відкривали рахунки після відходу Visa та Mastercard із рф.
— Причина — нові регуляції, що ускладнюють отримання карт для нерезидентів.
— Відтепер громадяни інших країн не можуть отримувати картки на термін більше 12 місяців, відкривати понад 5 карт у межах одного банку або понад 3 — у трьох різних банках без перевірки, обходити перевірку через системи виявлення підозрілих операцій, які зобов’язані впровадити банки.
— Ці заходи фактично унеможливлюють масове використання казахстанської банківської системи для обходу санкцій, зокрема в частині виводу коштів, розрахунків за кордоном або транзиту валюти через карткові рахунки.
— Це ще один сигнал поступового відсікання рф від міжнародних фінансових інструментів не лише силами країн G7, але й через посилення регуляцій у партнерських або «нейтральних» юрисдикціях.
— Подібні кроки вже здійснювались в ОАЕ, Туреччині, Грузії, Киргизстані — і тепер Казахстан посилює цю тенденцію.
4. Японія хоче зменшити залежність від російського ЗПГ, але не може зробити це миттєво.
— Попри участь у проєктах «Сахалін-1» і «Сахалін-2», уряд Японії чітко окреслює курс на зменшення залежності від рф:
— У щорічному звіті МЗС Японії (Blue Book) прямо зазначено прагнення згорнути закупівлі вугілля, нафти та газу з росії, при цьому мінімізуючи вплив на населення та економіку.
— Проте проєкт «Сахалін-2» все ще критично важливий: він забезпечує до 9% японського ринку ЗПГ — у країні, яка є найбільшим імпортером зрідженого газу у світі.
— За 2024 рік поставки ЗПГ із росії знизились на 7,3% — до 5,69 млн тонн.
— Японія стикається з класичною дилемою великих енергоспоживачів: безпека постачання і стабільність проти геополітичних ризиків. Але динаміка зрозуміла — імпорт із рф зменшується, навіть попри високий ступінь залежності.
— Японія поступово, але цілеспрямовано виводить себе з енергетичної орбіти москви. Тому «Сахалін» для кремля — це радше тимчасовий виграш, ніж стратегічна перемога.
5. Падіння цін на нафту не зупинить війну — поки що.
— Хоча нафта Urals вже впала до ~$52 за барель, що суттєво нижче бюджетної позначки рф ($70), і це створює тиск на державні фінанси, кремль поки зберігає можливості для компенсації втрат.
— москва використовує резерви, ослаблення рубля і доходи від неенергетичних секторів, а також масштабний «тіньовий флот» для обходу санкцій.
— У Фонді національного добробуту залишилось понад 3,3 трлн рублів ($38,4 млрд), хоч його обсяг і скоротився більш ніж на 60% з 2022 року.
— Згідно з бюджетом, рф планує витратити цього року понад 41 трлн рублів (483 млрд доларів), з яких третина — на війну. Ослаблення рубля додатково «підсилює» експортні надходження в бюджет, оскільки податки надходять у рублях, а продажі — у валюті.
— Проте системні ризики зростають: різке зниження цін на нафту, ескалація торгових війн, тиск США на «тіньовий флот» і потенційне зниження попиту з боку Китаю створюють крихку рівновагу.
— Навіть Центробанк рф визнає загрозу переходу до періоду «жорсткої бюджетної консолідації».
— Таким чином, хоча військову машину кремля не зупинить миттєве падіння цін, його довготривалий ефект разом із санкціями і структурними обмеженнями може вибити основу економічної стійкості режиму.
6. Трамп погрожує новими санкціями проти росії, якщо не буде досягнуто припинення вогню до кінця квітня.
— США можуть ввести новий пакет санкцій проти росії, якщо до кінця місяця не буде досягнуто угоди про припинення бойових дій в Україні.
— Неофіційний дипломатичний представник Трампа Стів Віткофф прибув до москви та має зустрітися з путіним у п’ятницю. Це вже третя їхня зустріч у межах неофіційних переговорів про припинення війни.
— Згідно з джерелами, Трамп розчарований відсутністю реального прогресу та «розлючений» заявами путіна щодо України.
— Якщо кремль не піде на поступки, розглядається можливість нових персональних і секторальних санкцій, обмежень проти банків та експорту технологій, а також вторинних санкцій проти країн і компаній, які допомагають обходити існуючі обмеження.
— Наразі рф висуває додаткові вимоги до США, зокрема часткове зняття санкцій в обмін на згоду на перемир’я. Тим часом Україна, погодилася на тимчасове припинення вогню на окремих напрямках, зокрема в морі.
— За словами держсекретаря США Марко Рубіо, питання припинення вогню може вирішитись «за кілька тижнів, а не місяців». Якщо цього не станеться — санкційний тиск на рф, імовірно, буде посилено.
7. Трамп підвищив мита на китайський імпорт до рекордних 145%.
— Президент США Дональд Трамп збільшив загальний розмір мит на китайські товари до 145%, перевищивши раніше оголошений рівень у 125%.
— Як повідомили 10 квітня у Білому домі, нові тарифи включають додатковий 20% збір, запроваджений ще раніше через звинувачення Китаю в бездіяльності щодо незаконного обігу фентанілу.
— Ще в лютому Трамп оголосив про подвоєння мит з 10% до 20%, а з квітня — запровадив новий пакет обмежень, який суттєво загострив торговельну війну між Вашингтоном і Пекіном.
— За словами американської адміністрації, це крок у відповідь на «підрив чесної торгівлі» з боку КНР та її «пасивність у боротьбі з наркотрафіком».
8. Китай підвищить мита на всі американські товари з 84% до 125% з 12 квітня.
— Цей крок був зроблений після того, як Трамп підвищив американські мита на китайські товари.
9. Сі Цзіньпін закликав Євросоюз об’єднатися у протидії американським митам.
— «Китай і ЄС мають спільно виступити проти одностороннього тиску, аби захистити власні інтереси та міжнародні норми. У тарифних війнах не буває переможців, а протистояння миру веде до ізоляції», — заявив лідер КНР.
10. Велика Британія підтримала створення міжнародного трибуналу над путіним за зразком Нюрнберга.
— Лондон готується виступити в Раді Європи на підтримку резолюції, яка передбачає створення спеціального міжнародного трибуналу для суду над керівництвом росії — зокрема володимиром путіним — за злочин агресії проти України.
— Модель буде побудована за аналогією з Нюрнберзьким трибуналом, що судив нацистських лідерів після Другої світової війни.
— Позиція Британії формувалася попри спротив з боку Дональда Трампа, який повернувся до активної зовнішньої політики після перемоги на виборах.
— Ініціативу просуває впливовий британський юрист Філіп Сендс, за підтримки колишнього прем’єра Гордона Брауна та ряду екс-міністрів від Консервативної партії.
— Цей крок відкриває шлях до політико-правового тиску на москву через правовий механізм, який міг би обійти обмеження Міжнародного кримінального суду (МКС), зокрема щодо юрисдикції за злочином агресії.
— Умови для цього нині сприятливі — на тлі ослаблення росії, падіння цін на нафту, посилення санкційного тиску й спроб ізолювати кремль на міжнародній арені.

Последние новости

Влада штовхає студентів виїжджати в інші країни

Запропоновані урядом зміни до системи професійної освіти містять дуже шкідливі норми, які штовхатимуть студентів після навчання виїжджати за кордон, а…

44 минуты назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 16.04.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 16.04.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

48 минут назад

КНДР передала 4-6 млн снарядів до РФ упродовж 20 місяців

Росія отримала 4-6 млн північнокорейських артилерійських снарядів упродовж останніх 20 місяців, налагодивши морське сполучення із КНДР. Відповідне розслідування оприлюднило видання Reuters у…

13 часов назад

Командири «Азову» Прокопенко та «Хартії» Оболєнський очолили два новостворені корпуси Нацгвардії

Командири "Азову" та "Хартії" очолили два новостворені корпуси Національної гвардії України. Про це повідомляє департамент комунікацій МВС. Як зазначається, йдеться про…

14 часов назад

Які вигоди отримують США від підтримки України

Станом на початок 2025 року США виділили Україні близько  $185 мільярдів загальної допомоги, включаючи військову допомогу, економічну стабілізацію, гуманітарну підтримку та…

14 часов назад

Збройні сили повернули під контроль населений пункт на Донеччині

Генерал-лейтенант Сергій Наєв, який командує тактичною групою на одному з напрямків на Донбасі, повідомив, що Збройні сили України повернули під…

14 часов назад