Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 09.09.2024
1. Експорт російського вугілля до Китаю впав у першому півріччі на 8% рік до року до 45,5 мільйона тонн на тлі ввізного мита, проблем з логістикою та зниження цін.
— Китай залишається ключовим ринком збуту російського вугілля після європейського ембарго та переорієнтування експорту до країн Азійсько-Тихоокеанського регіону.
— Минулого року росія поставила 100,9 мільйонів тонн вугілля на китайський ринок.
— Але з початку року китайська влада повернула ввізне мито на вугілля для всіх країн, з ким не підписано угоду про торговельну співпрацю, у розмірі від 3 до 6%.
— США, Великобританія та ЄС у 2022 році заборонили імпорт російського вугілля у рамках санкцій у відповідь на початок москвою війни в Україні.
— Цього року Вашингтон посилив санкції проти вугільної галузі рф, додавши до санкційного списку найбільшого виробника енергетичного вугілля СУЕК і компанію Мечел, що торкнеться п’ятої частини експорту вугілля з росії.
— Видобуток вугілля у росії за підсумками 2023 року знизився на 1,1% до 438,7 мільйона тонн, експорт становив близько 213 мільйонів тонн.
— У першому півріччі прибуток галузі до податків упав на 97%, а за підсумками року може знизитися у 15–17 разів.
2. Китайські банки запровадили територіальні обмеження для партнерів російського бізнесу.
— Окремі китайські банки запровадили територіальні обмеження на відкриття рахунків локальним постачальникам, які працюють із російськими імпортерами.
— Вони не дозволяють китайцям відкривати рахунки, якщо постачальник намагається зробити це за межами провінції, в якій він веде свою основну діяльність.
— Наприклад, постачальник із провінції Сичуань, що має клієнтів у росії, намагався відкрити рахунок у банку в провінції Шаньдун, але йому відмовили, оскільки прийнято рішення відкривати рахунки лише місцевим компаніям.
— Проблема розрахунків між росією і Китаєм зберігатиметься і ускладнюватиметься, оскільки країни не шукають нових підходів для її вирішення, а використовують лазівки для проведення платежів один з одним під тиском вторинних санкцій США.
3. Узбекистан може посунути росію на атомному ринку.
— У 6 областях країни було знайдено родовища урану, які можуть дозволити країні вийти на показники видобутку у 10,5 тис. тонн до 2030 року.
— Якщо це буде реалізовано, тоді Узбекистан за обсягами видобутку обійде Австралію, Намібію, Канаду і закріпиться на другому місці відразу за Казахстаном.
— Заплановані 10,5 тис. тонн – це приблизно 20% світового видобутку урану.
— Ймовірно, в повному обсязі поставлене завдання не буде виконано, але Узбекистан збільшить свою частку на глобальному ринку.
— По-перше, повільно, але неухильно йде процес видавлювання «Росатому» з глобальних ринків – перевести на атомне паливо з інших виробників можна навіть старі АЕС радянського зразка. Навіть Запорізька АЕС із 2008 року працювала на американських паливних збірках.
— По-друге, 12 серпня у США набула чинності заборона на імпорт урану з росії – за Байдена стала відроджуватися власна галузь переробки та збагачення урану, занедбана з 1993 року.
— Для Узбекистану зараз саме час нарощувати видобуток, але всі ці зусилля насамперед спрямовані на задоволення потреб Західних країн, що ще сильніше віддалить Узбекистан від росії. Загалом це твердження справедливе для всіх середньоазіатських країн, які мають хоч якісь запаси урану.
— росія тим часом за останні 10 років скоротила видобуток урану на 20% і поки що зберігає вплив на глобальному ринку тому, що має 40% світових потужностей зі збагачення урану. Але з розвитку власної переробки США ця частка падатиме.
4. Квота ЄС на імпорт російського чавуну у 2024 році повністю вичерпана.
— Європейські металургійні компанії достроково вичерпали квоту на імпорт чавуну походженням з рф, яка діє до 31 грудня 2024 року, а її обсяги становлять 1,14 млн т.
— Наступний квотний період розпочнеться 1 січня 2025 року, що дозволить імпортувати з рф лише 700 тис. т чавуну. Повна заборона на імпорт російської продукції буде встановлена у 2026 році.
— російський чавун є привабливою сировиною для деяких європейських металургів, оскільки постачальники з рф пропонують продукцію зі значними дисконтами, аби зацікавити споживачів.
— Основний обсяг чавуну російського походження спрямовується до Італії – 371,55 тис. т за 6 місяців у 2024 році (-47,5% р./р.), Латвії – 82,7 тис. т (+95,9% р./р.) та Польщі – 31,26 тис. т (-16,1% р./р.). Загалом за січень-червень 2024 року ЄС імпортував 1,07 млн т чавуну (-23,9% р./р.), й близько половини імпорту припало на рф – 515,22 тис. т (-37,7% р./р.).
5. Металурги ЄС побоюються повної заборони імпорту російського чавуну, посилаючись на відсутність альтернативи, яка дозволить працювати з такими ж прибутками.
— З початком війни європейські металурги в рази скоротили імпорт чавуну з України, яка має потенціал для покриття дефіциту відповідної сировини на ринку ЄС. Так, у січні-червні 2024 року цей обсяг склав 117,93 тис. т (-8,5% р./р.), при цьому, за даними Міністерства економіки України, вітчизняні металурги готові експортувати до 1,5 млн т додаткового чавуну на ринок ЄС замість російських постачальників.
— До повномасштабної війни «Запоріжсталь», «АрселорМіттал Кривий Ріг» й «Каметсталь» сукупно експортували близько 2 млн т чавуну. Протягом січня-липня поточного року експорт чавуну з України становив 669,9 тис. т, що на 26,1% менше р./р. Основний обсяг спрямовано до США та Туреччини.
— Євросоюз з самого початку війни у 2022 році почав нарощувати імпорт чавуну з росії.
— Протягом довгого часу санкційні пакети не включали пряму заборону на імпорт російського чавуну, оскільки в ЄС є заводи, які традиційно залежать від постачань чавуну та сталевих напівфабрикатів з росії.
— У випадку зі слябами, Єврокомісія вирішила послабити обмеження та дозволити продовжувати імпорт з росії.
— Існує ризик, що цей кейс будуть намагатися використати для зняття обмежень на імпорт чавуну з рф.
— Продовження імпорту чавуну з рф негативно вплине на позиції українських виробників, які б могли замістити цю продукцію російського виробництва.
6. Російський газовий завод «Арктик СПГ-2», який потрапив під санкції, уперше відправив вантаж до Азії .
— У вихідні компанія Everest Energy забрала вантаж із заводу «Арктик СПГ-2» на північному сході рф, і наразі він прямує в Азію Північним морським шляхом, згідно з даними відстеження суден, зібраними Bloomberg.
— Судно було побудовано 2003 року, минулого місяця воно потрапило під санкції США через ймовірний зв’язок із тіньовим флотом, а минулого тижня держава Палау назавжди анулювала його судноплавний сертифікат.
— Для традиційного судна, що працює з СПГ і не має криголамних можливостей, вкрай незвично і, можливо, небезпечно перетинати арктичний торговий маршрут, який повністю замерзає взимку.
— Кінцевий пункт призначення Everest Energy наразі невідомий. Судно може доставити газ у Корякське паливне сховище на Камчатці або на імпортний термінал в Азії.
7. Росія у серпні наростила постачання металів до Бразилії у півтора рази.
— Збільшення поставок зумовлено зростанням попиту на залізо і сталь, і навіть нікель.
— Наприкінці літа росія поставила до країни металів на 51,1 мільйона доларів проти 35,1 мільйона роком раніше.
— Найбільше Бразилія закуповувала залізо та сталь — на 48,2 мільйона доларів, імпорт скоротився у півтора рази на рік. Більш ніж у шість разів виросло ввезення нікелю — до 2,6 мільйона доларів.
— Найбільші темпи зростання алюмінію — його купівля Бразилією за рік збільшилася майже в 50 разів, до 300 тисяч доларів.
— За підсумками липня 2024 року сумарна вартість постачання продукції з росії до Бразилії зросла в 1,7 раза в порівнянні з тим же періодом 2023-го і перевищила позначку мільярд доларів.
8. ЄС розглядає блокування коштів Словаччини через відкат демократії.
— Європейський Союз працює над пропозицією засудити Словаччину за розмивання демократичних норм, що може призвести до припинення виділення коштів блоку для Братислави.
— Європейська комісія, виконавчий орган блоку, підготувала рішення про запуск процедури через рішення прем’єр-міністра Роберта Фіцо скасувати спеціальну прокуратуру, яка наглядала за деякими справами про корупцію, пов’язані з коштами ЄС.
— Близько 80% усіх державних інвестицій у Словаччині фінансуються з фондів ЄС. Будь-які потенційні проблеми з фінансуванням стануть серйозним ударом для цієї країни-члена ЄС і єврозони, яка вже стикається з проблемами через надмірний дефіцит державних фінансів.
— Одна з пропозицій полягає в тому, щоб Комісія використовувала свій так званий механізм обумовленості — який дозволяє ЄС заморожувати фінансування, якщо він бачить, що його гроші знаходяться під загрозою — щоб утримати частину з 12,8 мільярдів євро (14,2 мільярдів доларів) коштів єдності, виділених Словаччині в бюджеті блоку.
— Комісія також вивчає можливість повернути всі або частину 2,7 мільярда євро грантів від Covid, які Словаччина отримала в рамках витрат ЄС на порятунок пандемії. Умовою виділення цих коштів була спецпрокуратура.
— Після того, як Фіцо повернувся до влади в жовтні, він привернув пильну увагу з боку Брюсселя через свій крок щодо перегляду кримінального кодексу та відмови від спеціальної прокуратури, яка зосереджена на резонансних справах про хабарництво, включно з деякими, спрямованими проти його союзників.
— Словаччина стане другою країною, на яку поширюється механізм висування умов ЄС після того, як блок заморозив 6,3 мільярда євро з фондів єдності для Угорщини через порушення Будапештом верховенства права.
9. Китай обурений новими обмеженнями експорту Нідерландів обладнання для виробництва чипів.
— Китай заявив, що незадоволений новим експортним контролем Нідерландів над інструментами для виробництва мікросхем ASML.
— Уряд Нідерландів заявив, що розширить вимоги до ліцензування експорту обладнання компанії ASML, узгодивши свої правила з експортними обмеженнями на ці машини, введеними в односторонньому порядку Сполученими Штатами в 2023 році.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 08.09.2024
1. Пошуки в росії нових великих покладів нафти, які могли б замінити запаси, що вибувають через видобуток, знову не принесли росії істотних результатів.
— За першу половину 2024 року в країні було відкрито лише п’ять нових нафтових родовищ. Усі вони виявилися «невеликими». Їхні сумарні запаси становили лише 47 млн тонн — обсяг, який росія за поточних темпів видобутку викачує з надр приблизно за один місяць (річний видобуток у росії становить 515 млн тонн).
— Минулого року, за даними Роснадр, на державний баланс було поставлено 43 родовища нафти і газу, а серед нафтових усі виявилися або «дрібними» (запаси до 10 млн. тонн), або «дуже дрібними» (менше 5 млн. тонн).
— Загалом нафтові компанії відзвітували про знаходження 565 млн. тонн нафти — мінімального за 6 років обсягу.
— Однак і цього результату було досягнуто переважно дорозвідкою вже діючих покладів. Сумарні запаси нових родовищ становили лише 43 млн. тонн нафти, а це приблизно 9% річного російського видобутку.
— Востаннє велике родовище нафти в росії – Мадачагське на шельфі Баренцевого моря – було відкрито у 2022 році.
2. Російські сировинні компанії зіткнулися з касовими розривами і неможливістю погасити взяті в банках кредити через проблему платежів з Китаєм.
— Саме це спричинило різке падіння валютного ринку в середу, коли курс юаня підскочив на 4,7%, а під час торгів піднімався більш ніж на 7% — максимальну за два роки величину.
— Експортери «брали кредити у російських банків у юанях під майбутню виручку, продавали ці юані на біржі, виконуючи указ про обов’язковість таких продажів, а реальний виторг завис через поточні складні платіжні ланцюжки — і віддавати банкам нічого».
— Щоб компенсувати втрати банки намагалися залучити юані на грошовому ринку, внаслідок ставки дуже збільшилися. Вартість операцій репо «овернайт» у юанях піднімалася понад 200% річних — стільки кредитні організації були готові заплатити, щоби позичити китайську валюту на один день.
— Загалом на російському ринку зберігається дефіцит юанів. Обсяги «виручки, що зависла» за експорт до Китаю досягли десятків мільярдів юанів, а спроби домовитися з Пекіном про «розморожування» банківських платежів поки росіянам успіху не принесли.
3. російський алюмінієвий гігант Русал у січні-серпні 2024 р. скоротив експорт алюмінію на 6,5% р/р до 1,91 млн тонн.
— Сумарний обсяг перевезень алюмінію заводів «Русала» за цей період, включаючи відвантаження по рф, був на 3% нижче за рівень 2023 року, склавши 2,36 млн тонн.
— Перевезення алюмінію всередині рф зросли на 15% за цей період до 448 тис. тонн.
— Динаміка експорту алюмінію залишається негативною після зростання у перші три місяці 2024 року.
4. Російський ринок заповнили контрафактні моторні оливи.
— Понад 50% представленої до продажу в росії моторної оливи є підробленими.
— Станом на жовтень 2023 року частку контрафакту в цій категорії автомобільних товарів становила 30-50%, а до серпня 2024 року кількість підроблених моторних олив зросла до 54%.
— Найчастіше підробляють продукти найпопулярніших брендів, до лідерів за цим показником відносяться Mobil 1 і Castrol.
— Послуга перевірки оливи на оригінальність дуже затребувана. Так, лише за другий квартал цього року порівняно з першим зростання замовлень цієї послуги становило понад 40%, але при цьому «зелених» протоколів (що підтверджують оригінальність оливи) за нею – близько 80%.
— Оливи відомих брендів, що потрапляють на російський ринок через так званий паралельний імпорт, не є підробками, але їх склад і рецептура можуть відрізнятися від тієї оливи, яка раніше поставлялася до росії, через специфіку країн.
— Якість китайських олив, які зараз постачаються до росії, дуже сильно відрізняється, а офіційні поставки Shell, Total, Mobil 1 і Castrol – припинені.
5. Компанія JetBrains з Чехії, відома своїми інструментами для розробки мовами Java, Kotlin, C#, C++, Python, PHP, JavaScript тощо, позбавила російських розробників можливості завантажувати плагіни до інтегрованого середовища розробки Android Studio, яке воно розвиває спільно з Google.
— JetBrains була заснована в 2000 році і спеціалізується на випуску продуктів для розробки мовами Java, C#, Ruby, PHP, Python, Objective-C, C++, VB NET, Scala та ін. Штаб-квартира знаходиться в Празі.
6. Молдова перестала приймати грошові перекази з росії платіжною системою «Золота Корона» через санкції США.
— Банки Молдови повідомили про зупинення таких послуг на невизначений період. Платіжна система «Золота Корона» була останнім сервісом, що дозволяє переказувати гроші між двома країнами.
— Перекази через «Юністрим» перестали працювати в Молдові влітку 2023 року, а через «Контакт» у лютому поточного року.
— 23 серпня Мінфін США ввів санкції щодо трьох російських фінансових компаній: «Атол», «Діасофт» та Центр фінансових технологій (ЦФТ). З ЦФТ тісно пов’язана «Золота корона». При цьому платіжну систему в санкційний реєстр не внесли.
— Практично відразу кілька грузинських банків, зокрема один із найбільших банків країни Bank of Georgia, припинили співпрацю із системою грошових переказів «Золота корона».
— Таке ж рішення ухвалили казахстанські Freedom Bank, Банк ЦентрКредит, Народний банк і Євразійський банк.
7. Азербайджан веде перемовини про постачання російського газу через Україну.
— Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Україна, росія та ЄС звернулись до Азербайджану з метою зберегти транзит російського газу територією росії та України. Про це він повідомив під час виступу на Міжнародному форумі у Черноббіо.
— За словами Алієва, Азербайджан кілька місяців веде перемовини. «Відомо, що якщо транзит зупиниться, — а це припаде на грудень, — кілька країн Європейського Союзу зіткнуться з серйозними труднощами з фізичною доступністю природного газу. Ми просто хочемо підтримати ці країни та Україну, тому що якщо транзит газу зупиниться, то газорозподільна система України буде повністю паралізована», — додав він.
— Алієв також зазначив, що фактично за посередництвом Азербайджану обидві країни ведуть переговори про продовження транзиту російського газу і постачання азербайджанського газу через росію та Україну в Європу.
8. Південна Корея збільшила імпорт деревини з росії.
— Республіка Корея імпортувала з росії у липні 2024 року деревини на $33 млн, що є найбільшим місячним показником цього товару принаймні з 2005 року. Про це свідчать дані південнокорейської митної служби.
— У натуральному виразі імпортовано 98 тис. тонн товару. росія посіла друге місце серед країн, звідки Республіка Корея завозила деревину. На першому місці В’єтнам із $55,6 млн, на третьому місці – Індонезія ($31,9 млн).
— У червні імпорт російської деревної сировини та виробів з неї становив $18 млн, а в травні — $28,4 млн. У липні 2023 року південнокорейські компанії купили в росії деревини близько $19,1 млн.
— Імпорт Республіки Корея з росії в липні становив $502 млн. Південнокорейський експорт до росії того місяця досяг $381 млн.
— При цьому загальний імпорт Республіки Корея із росії продовжує знижуватися.
— За перші сім місяців цього року імпорт становив $3,7 млрд, випливає із статистичних даних.
— За аналогічний період минулого року — $5,7 млрд. За весь 2023 імпорт Республіки Корея з росії був на рівні $8,8 млрд. У 2022 році — $14,8 млрд, а в 2021 році — $17,3 млрд.