Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 05.04.2024
1. Росія нарощує держборг.
— Держборг рф за 2023 зріс до 25,5 трлн рублів або 15% ВВП. Наприкінці 2022 року було близько 12%.
— При цьому зовнішній борг скорочується — за рік він упав на 7%, до $4,09 млрд.
— А ось внутрішній — зростає величезними темпами, він уже становить близько 20 трлн рублів, за рік додалося 2 трлн.
— Гроші, які більше не вкладають іноземці, тепер бюджет намагається набрати на внутрішньому ринку.
— А запозичення йдуть через державні ОФП, які добровільно-примусово купують державні банки.
— А банки беруть ліквідність у Центробанку під щадний відсоток, заробляючи на різниці.
— Замаскований друкарський верстат уже запрацював у росії.
2. 50 мільйонів росіян живуть у борг.
— Закредитованість росіян підскочила минулого року відразу на 6,4 трлн. рублів, до 34,8 трлн.
— Крім посилення боргового навантаження, погіршується і здатність людей обслуговувати взяті ними позики.
— Кількість громадян, які користуються кредитними продуктами у банках та мікрофінансових організаціях, досягла 50 млн, повідомив Центробанк рф.
— Це 40% всього дорослого (старше 16 років) населення країни.
— За даними регулятора, за рік позичальників, які мають лише банківський кредит, побільшало на 4,3 млн осіб (+11%), а позичальників МФО — на 500 тисяч.
3. Компанія «Везерфорд» — російський підрозділ транснаціональної нафтосервісної Weatherford — продовжує надавати послуги в росії, виконує існуючі контракти і «має наміри укладати нові договори із замовниками», йдеться у звітності компанії за 2023 рік.
— Weatherford, як і інші холдинги великої нафтосервісної четвірки (Baker Hughes, SLB і Halliburton), оголосила про призупинення інвестицій і постачання технологій в росію ще в 2022 році після початку війни в Україні.
— Рішення Weatherford припинити інвестиції та постачання технологій в росію не впливає на здатність «Везерфорда» продовжувати працювати в найближчому майбутньому, зазначено в звітності.
— Більше того, компанія повідомляє про те, що в минулому році придбала у Weatherford Technology Holdings LLC «невиняткову безстрокову і безвідклісну ліцензію» на використання інтелектуальної власності та ліцензійних продуктів на 1 млрд рублів з терміном 10 років.
4. США запровадили санкції проти суден, що надавали фінансову підтримку військовим Ірану.
— Сполучені Штати виявили та наклали санкції на 13 суден компанії Oceanlink Maritime DMCC. Про це повідомляє Міністерство фінансів США.
— Компанія Oceanlink Maritime DMCC потрапила під санкції через те, що вона сприяла доставці іранської продукції від імені Генерального штабу Ірану та Міністерства оборони і тилу Ірану.
— У Мінфіні США зазначили, що судна компанії взаємодіяли з іншими танкерами, на які вже поширювалися обмеження.
5. США знову тиснутимуть на Нідерланди через співпрацю з Китаєм.
— Керівник експортної політики США Алан Естевес планує наступного понеділка зустрітися з офіційними особами уряду Нідерландів і ASML Holding NV.
— Мова буде йти про припинення компанії для виробництва мікросхем ASML обслуговувати деякі інструменти в Китаї та про переконання союзників приєднатися до зусиль США щодо подальшого придушення здатності Китаю виробляти передові чипи.
— Експорт мікросхем до Китаю життєво важливий для його економіки.
— Обмеження на обслуговування машин ASML можуть бути особливо болючими, оскільки великі та дорогі інструменти потребують постійного обслуговування.
— Китай був другим за величиною ринком ASML за обсягом продажів минулого року (29%) після Тайваню.
6. Американська влада робить точкові зусилля щодо відсікання росії від системи міжнародних розрахунків – вони дізнаються про відкриття російськими банками нових кореспондентських рахунків в іноземних банках, відстежуючи зростання оборотів в останніх, і персонально попереджають топ-менеджмент про негативні наслідки взаємодії з контрагентами з росії.
— Йдеться про банки Туреччини, Китаю, ОАЕ, Катару та країн СНД.
— Через зусилля американців середній «термін життя» нових коррахунків російських банків в іноземних становить у середньому півроку.
7. Японія в рамках антиросійських санкцій у зв’язку з ситуацією в Україні вводить заборону на експорт до росії додатково 164 категорій товарів.
— Зокрема, заборона стосується поставок олії для автомобільних двигунів, літій-іонних і нікель-металогідридних акумуляторів, труб для газо- і нафтопроводів, нітроцелюлози, плавучих кранів і доків, плавучих і занурювальних бурових і видобувних платформ, , каное, пожежні катери.
— У санкційний список включені неорганічні хімікати, деякі вироби з недорогоцінних металів, ручні електроінструменти.
— Крім того, під обмеження потрапили деякі види оптичного та вимірювального обладнання.
8. Заборона на імпорт в Японію непромислових алмазів російського походження набирає чинності з 10 травня.
— Як повідомило японське міністерство економіки, торгівлі та промисловості, заборона стосується каменів від 1 карата.
— У разі імпорту алмазів до 1 карата необхідний відповідний дозвіл від глави відомства.
9. Латвія хоче покращити виконання санкцій Європейського Союзу проти росії через інструменти, які вона використовує для припинення незаконного фінансування.
— Це завдання ляже на підрозділ фінансової розвідки Латвії, повноваження якого розширяться від розслідування фінансових злочинів до контролю за торговими санкціями.
— Агентство буде заморожувати активи, що належать особам, які потрапили під санкції, створюватиме пули даних санкцій, публікуватиме списки заморожених активів і підтримуватиме загальнодоступну пошукову систему юридичних осіб і осіб, яким загрожує покарання ЄС.
10. Торговий бум Туреччини з росією зупинився під тягарем санкцій.
— Торгівля Туреччини з росією сповільнюється через санкції Заходу, які зачіпають ключову лінію постачання для Москви, і, на думку США та Європейського Союзу, розпалюють війну в Україні.
— Експортери машинобудування можуть побачити падіння продажів на 1 мільярд доларів цього року через «неоднозначні» та «швидко розширювані» списки санкцій і репресії щодо товарів, які можуть використовуватися у військових цілях.
— Це третина минулорічних продажів у росію.
— За попередніми даними, опублікованими в четвер Міністерством торгівлі Туреччини, експорт до росії впав на 33,7% у першому кварталі порівняно з роком раніше.
— Це вказує на те, що санкції США та ЄС щодо росії стають дедалі ефективнішими навіть у таких іноземних юрисдикціях, як Туреччина, яка намагалася підтримувати економічні зв’язки з москвою, незважаючи на війну.