Категории: Экономика

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 04-05.03.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 05.03.2025
1. Російська нафта Urals впала до $55 за барель через рішення ОПЕК+ та торгову війну.
— Ціни на російську нафту стрімко падають: Urals подешевшав до $55, опустившись нижче цінової стелі на $5.
— Це стало наслідком рішення ОПЕК+ поступово нарощувати видобуток із квітня (138 тис. барелів на день, до 2026 року — +2,2 млн барелів) та глобальної торгової напруги.
— На тлі цих подій світові ціни на Brent знизилися до $69,9 — мінімуму за пів року.
— Для росії це болючий удар: ще тиждень тому Urals коштувала $58. Зниження цін загрожує суттєвими втратами для бюджету рф, який критично залежить від експорту нафти. Дефіцит бюджету може зрости вже найближчими місяцями.
2. Нафтогазові доходи бюджету рф стрімко падають: мінус 18% у лютому.
— Федеральний бюджет росії продовжує втрачати головне джерело наповнення: за даними Мінфіну рф, у лютому 2025 року надходження від нафти та газу обвалилися на 18,4% у річному вимірі та на 2,3% у порівнянні з січнем.
— До бюджету надійшло лише 771,3 млрд рублів, тоді як торік у лютому ця сума становила майже 946 млрд рублів.
— Причиною падіння стали не лише зниження світових цін на нафту та розширення санкцій, але й зміцнення рубля на тлі чуток про можливе потепління відносин із США.
— У результаті рубльова ціна бареля Urals виявилася майже на 15% нижчою за закладений у бюджет рівень. Це створює серйозну загрозу невиконання плану надходжень на рік: із запланованих 10,94 трлн рублів від нафти й газу до бюджету може надійти значно менше.
— Вже за підсумками січня-лютого фіксується падіння нафтогазових доходів на 3,7% у порівнянні з минулим роком.
— Водночас витрати на підтримку нафтопереробників лише зростають: у лютому рф виділила понад 300 млрд рублів на компенсації переробним підприємствам та виплати за паливними схемами.
— Таким чином, на тлі війни, санкцій і падіння цін на нафту росія стрімко втрачає фінансову подушку безпеки, яка залишалася основою бюджету навіть в умовах міжнародної ізоляції.
3. російський бюджет тріщить по швах: через санкції Байдена дефіцит може зрости на 2 трлн рублів.
— росія зіткнулася з новими фінансовими проблемами через «прощальні» санкції адміністрації Джо Байдена, які вдарили по нафтовим доходам країни.
— Як попередив заступник міністра фінансів рф, дефіцит бюджету у 2025 році ризикує зрости на 2 трлн рублів, що становить 1% ВВП.
— Причина — стрімке падіння цін на нафту, які залишаються нижчими за закладені в бюджет показники.
— Замість очікуваних $70 за барель, ціни тримаються ближче до $60, а російська нафта Urals продається ще дешевше — по $58.
— Ситуацію погіршують рішення ОПЕК+ про збільшення видобутку, що тисне на світові котирування, а також нові санкції США, які змусили російських експортерів знижувати ціни, аби хоч якось втримати покупців.
— Станом на вівторок, ціна на Brent опустилася до $69,9 за барель, що стало мінімумом майже за пів року. З середини січня нафта втратила у вартості близько 15%, а разом із цим стрімко скорочуються і доходи російського бюджету.
— Таким чином, на фоні санкцій та падіння нафтових прибутків, росія входить у 2025 рік із ризиками зростаючого дефіциту і нових економічних потрясінь.
4. Росія змушена зберігати нафту на $1,3 млрд у морі через санкції США.
— Через обмеження Вашингтона росія не може продати нафту, і тепер змушена тримати сировину на танкерах у відкритому морі. На кораблях накопичилося нерозвантаженої нафти на суму близько $1,3 млрд.
— Індія повністю відмовилась від закупівлі російської нафти з Арктики та проєктів «Сахалін-1» і «Сахалін-2», оскільки всі судна, які забезпечували ці перевезення, потрапили під санкції США.
— Частково припинили прийом російської нафти й китайські нафтопереробні заводи.
— Через це десятки танкерів із російською нафтою змушені залишатися в морі, шукаючи можливість для розвантаження.
— Хоча постачання з портів рф продовжуються, фактично нафта стає «залежаною» прямо на воді, оскільки покупці через санкції не можуть чи не хочуть її приймати.
— Ця ситуація створює серйозні ризики для російського бюджету, який критично залежить від нафтових доходів. Чим довше судна простоюють із вантажами в морі, тим більшими стають фінансові втрати, а перспективи для експорту дедалі гірші.
5. Війна «з’їдає» цивільну економіку: у росії масово закриваються фабрики одягу та взуття.
— У росії стрімко згасає легка промисловість — фабрики одягу та взуття закриваються по всій країні, не витримуючи конкуренції… з держзамовленнями для війни.
— Бізнес просто не в змозі вижити в умовах, коли ресурси йдуть на армію, а ціни на оренду та сировину зростають.
— російські бренди переносять виробництво за кордон, зокрема до країн Центральної Азії, де дешевша робоча сила та доступніші матеріали. За даними Центробанку рф, попит на взуття стрімко падає, а дешевший імпорт добиває залишки виробництв.
— Частина компаній уже оголосила про повне закриття. Крім цього, через нестачу складів і шалене зростання орендних ставок (на 40-80% за рік) підприємствам стає невигідно зберігати продукцію.
— Проте головна причина катастрофи в галузі очевидна — війна. Саме вона перетягує ресурси й робочу силу до оборонної промисловості, залишаючи цивільний сектор без шансів.
— росія продовжує деградацію економіки: одяг і взуття поступово стають імпортним товаром, а власні фабрики банкрутують під тиском «воєнної мобілізації» всієї країни.
6. Борговий крах: прострочені борги росіян за кредитками перевищили 500 млрд рублів.
— росіяни масово перестають повертати борги за кредитними картками. За підсумками січня 2025 року обсяг простроченої заборгованості виріс одразу на 27% у річному вимірі та встановив новий антирекорд — понад 510 млрд рублів. Це вже 11,5% від усіх кредитних карткових боргів у країні.
— Понад 8,2% кредитних карт опинилися в прострочці більше ніж на 90 днів — найгірший показник за останні два роки.
— Стрімке підвищення ключової ставки Центробанку рф до 21% зробило звичайні кредити недоступними, змусило росіян виживати за рахунок кредиток, використовуючи пільгові періоди для покриття поточних витрат.
— На фоні війни, санкцій, інфляції та падіння доходів громадяни дедалі глибше залазять у борги, з яких уже не можуть вибратися.
— Таким чином, російська фінансова система продовжує деградацію: замість реального доходу населення — кредитні картки, замість погашення боргів — лавина прострочок, яка загрожує банківському сектору новою кризою неплатежів.
7. Китай і Казахстан запустили залізничний маршрут до Європи в обхід рф.
— Китай і Казахстан відкрили новий залізничний маршрут до Європи через Туркменістан, Іран і Туреччину, уникаючи російської території.
— Перший контейнерний потяг вже вирушив з китайського Ченду до польського Лодзя, а шлях займе близько 40 днів.
Цей маршрут доповнює інші альтернативи російському транзиту:
— Транскаспійський міжнародний транспортний маршрут (Казахстан, Каспійське море, Азербайджан, Грузія).
— Залізниця через Киргизстан і Узбекистан ($8 млрд, з виходом на Туреччину та Європу).
— Через санкції та війну росія втрачає статус транзитної країни, що загрожує багатомільярдними збитками та ізоляцією від глобальних торгових потоків.
8. Російських спортсменів не пустять на Олімпіаду-2026.
— Міжнародний союз біатлоністів (IBU) та Федерація лижного спорту (FIS) заявили, що росіяни та білоруси не будуть допущені до зимової Олімпіади-2026 навіть у нейтральному статусі.
— Попри чутки про можливе втручання МОК, федерації спростували будь-які переговори щодо повернення спортсменів країн-агресорів.
— Відсторонення залишається чинним, а перспективи повернення — відсутні.
9. У Європі пропонують позбавити Угорщину права голосу через блокування допомоги Україні.
— Депутати загальноєвропейської партії Volt виступили з ініціативою позбавити Угорщину права голосу в ЄС через її систематичне блокування важливих рішень, зокрема — щодо підтримки України у війні проти росії.
— Відповідний план із дев’яти пунктів євродепутати направлять європейським лідерам напередодні саміту ЄС, який відбудеться 6 березня.
— Окрім відсторонення Будапешта від ухвалення спільних рішень, у документі також міститься пропозиція надати очільниці МЗС Естонії Каї Каллас статус повноцінного міністра закордонних справ ЄС — відомої жорсткою критикою кремля та послідовної прихильниці посилення санкцій проти росії.
— Таким чином, тиск на союзника москви — Угорщину — в Євросоюзі зростає, а ініціатива відключити її від механізмів впливу стає дедалі реальнішою на тлі війни в Україні.
10. Німеччина готується зупинити спробу запуску «Північного потоку-2» навіть у разі домовленостей США та росії.
— Берлін готовий заблокувати будь-які спроби перезапустити російський газопровід «Північний потік-2», навіть якщо адміністрація Дональда Трампа піде на кулуарну угоду з кремлем.
— У Німеччині побоюються реального сценарію, коли США і росія домовляться про часткове зняття обмежень для прокачки російського газу в Європу під виглядом «мирної угоди» щодо України.
— Раніше повідомлялося, що близький до Путіна екс-голова Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг активно шукає підтримки американських інвесторів і налагоджує контакти з командою Трампа, щоб «Північний потік-2» став частиною нової домовленості між москвою і Вашингтоном.
— Однак Німеччина не має наміру допустити повернення російського газу на європейський ринок через цей трубопровід, який став символом енергетичної залежності від Кремля.
— У Берліні вже розробляють юридичні та політичні механізми для остаточного блокування проекту, навіть якщо зміниться позиція США.
— Таким чином, надії кремля на реанімацію «Північного потоку-2» розбиваються об рішучість Німеччини раз і назавжди закрити двері російському газу до ЄС.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок
санкцій, станом на 04.03.2025
1. Російська економіка продовжує деградувати під тиском санкцій і війни проти України, стрімко втрачаючи залишки несировинного експорту.
— За підсумками 2024 року продажі товарів, не пов’язаних із нафтою, газом чи сировиною, впали ще на 2%, до $145 млрд – це мінімум за останні 7 років.
— Для порівняння: у 2021 році обсяг такого експорту становив $194,2 млрд, тобто майже на $50 млрд більше. Відтоді триває безперервне падіння, що свідчить про глибоке технологічне та промислове виродження.
— Найгірше вдарили санкції по технологічних галузях – експорт машин і обладнання обвалився на 43% у порівнянні з довоєнним 2021 роком.
— Попри мантри кремля про «імпортозаміщення» та «розвиток», росія все швидше перетворюється на сировинний придаток, нездатний продавати світу щось складніше за нафту, газ чи металобрухт.
— Це прямий результат міжнародної ізоляції та катастрофічних стратегічних помилок, які продовжують руйнувати російську економіку зсередини.
2. Нафта падає через торговельну війну та рішення ОПЕК+ .
— Ціни на нафту Brent впали до 70$ за барель, досягнувши мінімуму за 5 місяців. Це викликано загостренням торговельної війни між США та Китаєм, а також рішенням ОПЕК+ збільшити видобуток на 138 тис. барелів/день з квітня.
— Додатковий тиск спричинило зростання видобутку в Казахстані та Іраку.
— Водночас США ввели нові мита на імпорт з Канади та Мексики, що загрожує світовій економіці.
— Для росії, яка фінансує бюджет та війну нафтовими доходами, падіння цін — серйозний удар, що може призвести до дефіциту бюджету, фінансової кризи та девальвації рубля.
3. Санкції вдарили по російському Кузбасу: шахти закриваються, зарплати не виплачують.
— Головний вугільний регіон росії — Кемеровська область — опинився в глибокій кризі через санкції та падіння експорту. Вже 8 підприємств зупинили роботу, шахтарі місяцями не отримують зарплати.
— У 2024 році експорт вугілля з Кузбасу впав на 10,4%, а видобуток зменшився на 7,3%.
— Галузь працює зі збитками, підприємства закриваються, а фінансове становище продовжує погіршуватись.
4. Криза в агросекторі рф: продажі сільгосптехніки впали на третину.
— У січні 2025 року продажі сільськогосподарської техніки в росії обвалилися на 31,5% рік до року — до 8,9 млрд рублів із ПДВ.
— Найбільше постраждали: — кормозбиральні комбайни (-55,6%), — зернозбиральні комбайни (-51,5%), — трактори (-44%).
— Падіння зачепило й імпортну техніку — мінус 60%. Причини кризи: — низька рентабельність аграріїв (лише 20-25% у 2024 році), — висока ставка ЦБ, — зростання витрат та нестача держпідтримки.
— У галузі очікують подальшого падіння до -50% у 2025 році, що посилює ризики для посівної кампанії та продовольчої безпеки рф.
5. Європейські країни нарешті наближаються до реального арешту російських активів на понад 200 мільярдів євро, що може стати безпрецедентним ударом по фінансових можливостях кремля продовжувати агресію.
— Франція та Німеччина, які раніше гальмували цей процес, тепер активно обговорюють із Великою Британією та іншими партнерами можливості конфіскації.
— Тривалий страх створити небажаний прецедент в міжнародному праві поступово відходить на другий план через реальну загрозу згортання військової підтримки України з боку адміністрації Трампа.
Фактично, європейці бачать у арешті активів спосіб:
— натиснути на росію під час можливих переговорів;
— створити систему гарантій для Києва;
— мати потужний інструмент стримування Москви на випадок зриву мирних домовленостей.
— Фактично, цей крок стане демонстрацією того, що росії більше не вдасться спокійно перечекати санкційний тиск, розраховуючи на «розмороження» активів після завершення війни.
— Це — одна з найбільш болючих тем для Кремля. Арешт і передача активів — це не просто «покарання», а реальна втрата величезних фінансових резервів, які росія сподівалась повернути після війни для відновлення економіки та продовження геополітичної гри.
— Якщо цей сценарій реалізують, це стане історичним прецедентом і потужним фінансовим крахом для путінського режиму.
6. На тлі триваючої агресії росії проти України та кривавих воєнних злочинів, у США з’являються тривожні сигнали про можливість пом’якшення санкцій проти москви.
— Адміністрація Дональда Трампа готує план з перегляду обмежень і вже доручила Держдепу та Мінфіну підготувати перелік санкцій, які можуть бути скасовані.
— Мова йде навіть про зняття обмежень із низки російських компаній та олігархів, які безпосередньо підтримують кремлівський режим.
— Подібні кроки виглядають відвертою політичною грою на користь агресора, адже поки США обмірковують можливі поступки, російська економіка продовжує працювати на війну, фінансуючи терор і атаки на українські міста.
— Якщо такий сценарій справді реалізується, це стане серйозним ударом по міжнародній антиросійській коаліції та створить небезпечний прецедент для кремля, який може сприйняти це як заохочення до продовження агресії.
7. Китай відповів на тарифи США санкціями проти 26 американських компаній.
— Китай запровадив обмеження проти 26 американських компаній у відповідь на рішення адміністрації Трампа подвоїти мита на китайський імпорт.
— 15 оборонних компаній (зокрема General Dynamics, Shield AI, Leidos) втратили доступ до китайських товарів подвійного призначення.
— 10 фірм авіаційної та радіотехнічної галузей внесені до «чорного списку», їм заборонено торгівлю та інвестиції в Китаї.
— Illumina більше не може постачати до Китаю генні секвенатори. Обмеження набрали чинності 4 березня.
8. Нова торговельна війна між США та Китаєм має чіткі негативні наслідки й для росії, хоча про неї прямо не згадують.
— Удар по світовій торгівлі та погіршення відносин між найбільшими економіками світу створюють серйозні ризики для російського експорту.
— росія останні два роки намагалася переорієнтувати свої поставки в Китай, сподіваючись компенсувати втрату ринків ЄС.
У випадку загострення торгівельної війни:
— Китай зосередиться на захисті власної економіки, зменшуючи імпорт, що вдарить і по російських постачаннях, зокрема нафти, газу та металів;
— через падіння глобального попиту ціни на сировину можуть піти вниз, що одразу вдарить по доходах російського бюджету;
— зросте ризик санкційних механізмів, адже США можуть паралельно жорсткіше карати країни, які допомагають Китаю обходити обмеження — а росія тут серед основних кандидатів.
— Проблеми посилює й те, що Китай і США можуть почати активніше воювати не тільки тарифами, а й технологічними обмеженнями, санкціями, тиском на фінансові канали. Це загрожує і російським банкам та компаніям, які працюють у юанях або через китайські інструменти.
— Позиція Канади та Мексики також сигналізує, що конфлікт буде довгим і масштабним — і жодна економіка, яка торгує із цими країнами (у тому числі через «сіру схему» реекспорту російських товарів), не зможе залишитися осторонь.
Для росії така ескалація — це:
— втрата шансів на зростання експорту до Китаю;
— падіння валютної виручки;
— черговий удар по курсу рубля;
— посилення ізоляції, бо Пекін буде змушений закривати свої внутрішні ринки, а не рятувати росію.
— путін останнім часом зробив ставку саме на Китай як на «вікно в світ». Але тепер це вікно може різко захлопнутися.
9. Європейський Союз розглядає варіант фінансування країн Центрально-Східної Європи для використання українських газових сховищ, що може стати ще одним ударом по позиціях росії на європейському енергетичному ринку.
— План передбачає допомогу таким державам, як Словаччина та Угорщина, які не мають доступу до моря, у закупівлі неросійського газу та його зберіганні в Україні для подальшого використання в регіоні. Такий крок має стратегічне значення одразу на кількох рівнях:
— Ослаблення енергетичного шантажу рф. Ідея використання українських сховищ дозволяє зменшити залежність від транзиту російського газу та нівелювати спроби Кремля диктувати ціни й умови постачання в регіоні. Це також допоможе остаточно знизити роль росії як постачальника дешевого ресурсу для Угорщини й Словаччини, які досі були схильні до політики умиротворення Москви через економічні вигоди.
— Підвищення енергетичної безпеки України. Використання українських сховищ не лише забезпечує дохід для України, але й створює додатковий захист для її газової інфраструктури. Якщо у сховищах перебуватиме газ, що належить країнам ЄС, атаки росії по цих об’єктах будуть сприйматися як атака на власність союзників.
— Політичний сигнал для москви. Прив’язка енергосховищ України до інтересів ЄС посилює інтеграцію Києва в європейську енергосистему, ускладнюючи для росії реалізацію своїх сценаріїв щодо повернення домінування на ринку Центральної та Східної Європи.
— Розкол у проросійських таборах. Такий план може зменшити вплив росії на Словаччину та Угорщину, які досі виступали за збереження транзиту російського газу через Україну. Замість грошей із транзиту для кремля ці країни отримають підтримку від ЄС для переходу на неросійський газ, що підриває стратегічний підхід москви до утримання політичної лояльності через енергетичну залежність.
— Таким чином, використання українських сховищ за підтримки ЄС — це крок до остаточного демонтажу енергетичного впливу росії в регіоні, посилення енергобезпеки Європи та зміцнення позицій України як надійного партнера на європейському газовому ринку.
10. Путін погодився допомогти Трампу в ядерних переговорах з Іраном.
— росія погодилася сприяти адміністрації Трампа у переговорах з Іраном щодо його ядерної програми та підтримки антиамериканських угруповань.
— Трамп особисто обговорив це питання з путіним під час телефонної розмови у лютому. Далі тему розвивали високопосадовці США та росії під час переговорів у Саудівській Аравії 18 лютого. Секретар Держдепу США Рубіо зустрічався з міністром закордонних справ рф Лавровим, а той пізніше передав деталі переговорів своєму іранському колезі Аббасу Арагчі в Тегерані.
— Офіційних коментарів від Білого дому поки немає. Прес-секретар Кремля Пєсков заявив, що росія готова сприяти діалогу між США та Іраном.
— Водночас представник іранського МЗС зазначив, що “природно”, коли країни пропонують свою допомогу. Переговори відбуваються на тлі спроб Трампа відновити відносини з Путіним після розриву зв’язків через війну в Україні.

Последние новости

Кадри виконаної бойової роботи 93-ї окремої механізованої бригади за квітень ВІДЕО

Холодноярці продовжують завдавати ворогові важких втрат на Бахмутському та Покровському напрямках. Впродовж місяця активних боїв воїни 93-ї бригади лише за…

2 часа назад

Оператори дронів знищили дві пускові установки ЗРК С-300В та чотири РЛС різних типів в окупованому Криму

Ударні дрони спецпідрозділу ГУР МОУ "PRYMARY" відпрацювали по низці дороговартісних російських РЛС та ЗРК у глибокому тилу окупованого Криму. Українським…

3 часа назад

Короткий зміст зустрічі Путіна з родичами двухсотих

Короткий зміст зустрічі Путіна з родичами двухсотих: - Мой муж погиб, спасибо Владимир Владимирович. Мой брат теперь мертвый, спасибо Вам…

11 часов назад

Армія РФ окупувала населений пункт

2 травня стало відомо про активізацію російських військ на ділянці фронту Малинівка – Нова Полтавка – Новооленівка у Донецькій області.…

12 часов назад

Країна летить в прірву

Зібралася писати звіти і зависла на новинах в стрічці. Сказати що я офігіла - це нічого не сказати. Гетьманцев таки…

12 часов назад

Угода про копалини

Очевидно, що Україна мала забезпечувати собі поставки зброї з США. І не тільки після перемоги Трампа, а й при Байдені,…

12 часов назад