Далі морпіхи чекають на модернізовані БМП та протитанкові ракетні комплекси. Нещодавно у Військово-Морських Силах Збройних Сил України створено Командування морської піхоти — єдиний орган управління всіма частинами морської піхоти та берегової артилерії. Про плани щодо завдань і посилення бойового потенціалу цього роду військ розповів командувач морської піхоти ВМС ЗС України генерал-майор Юрій Содоль.
— Які завдання покладено на новоутворене Командування морської піхоти?
— Головна мета — створення мобільних, ефективних, боєздатних і добре оснащених підрозділів. Морська піхота має набути таких спроможностей, щоб гарантовано виконувати завдання щодо відсічі збройної агресії, швидкого розгортання військ (сил) із моря на суші, демонстрації сили та ведення самостійних активних бойових дій як на морі, так і на суходолі.
До речі, можемо діяти абсолютно автономно як окремий рід Збройних Сил, взаємодіючи з Військово-Морськими Силами та іншими збройними формуваннями.
— А як триває процес забезпечення морської піхоти новими й модернізованими зразками озброєння та військової техніки?
— Поступово здійснюємо переозброєння підрозділів морської піхоти новітніми бронетранспортерами БТР-70ДТ. Для наших потреб будують два сучасні десантно-штурмові катери «Кентавр». Крім того, батальйон морської піхоти, що в Бердянську, отримає модернізовані БМП. Щодо засобів зв’язку, то з початком бойових дій на Сході країни ми поступово стали переходити на нові системи зв’язку, а це, власне, радіостанції серії «Харіс». А комплекти супутникового зв’язку Tooway, радіостанції Motorola використовуємо, як і в решті підрозділів ЗС України з 2014 року.
До кінця поточного року в підрозділи морської піхоти надійдуть протитанкові ракетні комплекси. У нас уже зараз на озброєнні стоять снайперські гвинтівки нового зразка. До того ж підрозділи укомплектовано тепловізійними прицілами та модернізованою стрілецькою зброєю. Тож процес поповнення новим і модернізованим озброєнням та військовою технікою триває інтенсивно.
— Керівництво ЗС України вирішило комплектувати підрозділи морської піхоти новими танками Т-80. Як зросте ефективність виконання завдань морськими піхотинцями?
— 2017-го було завершено переозброєння танкового батальйону бригади морської піхоти танками Т-80 БВ. Варто наголосити, що танк Т-80БВ на відміну від танка Т-64Б має поліпшені характеристики маневреності та швидкості. Тому їхня бойова ефективність цілком очевидна. Тепер опрацьовуємо пропозиції щодо введення танкових підрозділів і в інші частини морської піхоти.
— Структурно в Командування морської піхоти входять артилерійські підрозділи. Розкажіть про перспективу їхнього розвитку.
— Артилерія в морській піхоті виконує весь спектр вогневих завдань. Особливу увагу приділено обороні морського узбережжя від вторгнення з моря. Для цього в нашому розпорядженні є різноманітні артилерійські системи, як ствольні, так і реактивні. Перспектива розвитку є, і вона полягатиме не лише в модернізації озброєння. Значні зусилля буде спрямовано на підвищення рівня професіоналізму особового складу, поліпшення злагодженості підрозділів. Велику роль відіграватимуть питання якісного підходу до організації всіх цих процесів. Починаючи від проведення навчань та якісного їх забезпечення і закінчуючи використанням нових сучасних форм та способів ведення бойових дій, різноманітних тактичних прийомів, здобутих, зокрема, і під час виконання завдань на Сході України. Інша новація — технічне переоснащення засобів розвідки цілей та розрахунків метеорологічних умов. Це дасть змогу зменшити час здійснення відповідних розрахунків і зробить їх максимально точними. Якісні зміни торкнулися автоматизації процесу виявлення, обробки, передачі даних кінцевому адресатові, що значно розширює можливості для ведення артилерійського вогню. Ще одним напрямком розвитку є збільшення дальності й потужності пострілів за рахунок нових розробок боєприпасів.
— Розкажіть про особливості підготовки морпіхів за програмою навчально-тренувальної місії Великої Британії ORBITAL.
— Справді, цьогоріч завершилися курси за програмою навчально-тренувальної місії Великої Британії ORBITAL. Навчання з інструкторсько-викладацьким складом різних категорій відбувалися під керівництвом інструкторів Великої Британії та охоплювали сім напрямків підготовки: базовий і проміжний курс протидії саморобним вибуховим пристроям, курс із оборонних дій у міських умовах, поглиблений курс із тактичної медицини, розвідки, підготовки старшого сержантського складу, підготовки командирів взводів та курс контрснайперської боротьби тощо. Необхідно підкреслити, що програму ORBITAL спрямовано насамперед на підвищення лідерських рис військовослужбовців та індивідуальну підготовку за сучасними стандартами країн НАТО.
— Очевидно, що взірцем для наслідування для нашої морської піхоти є насамперед морська піхота Сполучених Штатів Америки. Яким курсом далі рухатимуться хлопці в беретах кольору морської хвилі?
— Звісно, морська піхота США — це еталон елітного універсального роду військ. Ми максимально ефективно розвиватимемо спроможності нашої морської піхоти. Рівень підготовки має бути не гіршим, як у наших американських партнерів. Адже українські морські піхотинці — це воїни трьох стихій, які виконують завдання на суходолі, у повітрі та в морі. Одним із головних завдань для наших морпіхів є набуття необхідної оперативної сумісності з аналогічними підрозділами НАТО. Для цього ми впроваджуємо в систему бойової підготовки стандарти НАТО. Насамперед це відбувається під час участі в міжнародних навчаннях як на території України, так і поза її межами. Приміром, щорічні українсько-американські навчання серії «Сі Бриз» служать чудовим майданчиком для підвищення рівня спроможностей діяти за стандартами Альянсу. Також наші підрозділи регулярно беруть участь у тренуваннях та підготовці бойової тактичної групи Європейського Союзу «Хелброк», головна ідея якої полягає у формуванні сил швидкого реагування, призначених для здійснення операцій із врегулювання кризових ситуацій під проводом ЄС. Ці підрозділи сертифіковано належним чином відповідно до стандартів НАТО. Поза межами України відбуваються навчання, такі як «Платінум-Ігл» у Румунії, «Платінум-Лайон» у Болгарії, «Нобл-Партнер» та «Еджил-Спіріт» у Грузії. Під час усіх цих навчань у взаємодії з підрозділами інших збройних сил відпрацьовують питання наступальних, оборонних і стабілізаційних дій за стандартами НАТО.
— З урахуванням складної ситуації в Азовському регіоні зростає роль застосування підрозділів морської піхоти на ключових приморських напрямках. Як діятимуть українські морські піхотинці?
— Залежно від ситуації, яка створюватиметься в цьому регіоні, відповідно до вказівок вищого керівництва і загального задуму ведення бойових дій. Окрім того, хочу наголосити, що морська піхота — рід військ, спеціально підготовлений для дій у складі морських, повітряних та повітряно-морських десантів. Морська піхота України може виконувати різноманітні завдання: діяти в складі тактичних морських і повітряних десантів для захоплення ділянок морського узбережжя, островів, портів, пунктів базування, аеродромів та інших об’єктів на узбережжі противника; обороняти десантно небезпечні ділянки узбереж Чорного та Азовського морів. Вести стабілізаційні, рейдові, наступальні, оборонні дії та здійснювати прикриття державного кордону; обороняти військово-морські бази, пункти базування, морські та річкові порти; брати участь в антитерористичних, антипіратських і миротворчих операціях на території України або за її межами як самостійно, так і у взаємодії із силами й засобами інших родів військ та інших військових формувань.
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 21.04.2025 1. росія готується до падіння нафтових доходів: Мінекономрозвитку знизило прогноз…
У 2024 році Україна знищила 23-, 67- та 107-й арсенали ГРАУ, не рахуючи інші російські великі склади з боєприпасами, а…
51-й арсенал ГРАУ мав проєктну ємність у 264 тисяч тонн різноманітних боєприпасів та знаходився під прикриттям найконцентрованішої системи ППО РФ…
У мережі опублікований відеозапис, на якому зафільмований фрагмент рукопашного бою українського воїна з окупантом. На записі видно, як боєць завдає…
В 2019 переміг саме "медведчук", навіть гірше. Бо що було б, якби на президентських виборах переміг Віктор Медведчук? Медведчук тут…