Категории: ВидеоУкраина

Головна загроза мовам нацменшин в Україні – це русифікація

Директор Інституту української мови НАН Павло Гриценко вважає, що головною загрозою для мов нацменшин в Україні є російська мова. Про це він сказав в інтерв’ю «Главкому».

За словами Гриценка, зараз в Україні маємо «консервовані» гетто нацменшин, де не знають і не вчать українську. «І ми або соціалізуємо їх в українське суспільство через українську мову або виштовхуємо:  угорців в Угорщину, болгар у Болгарію, румун у Румунію, а росіянам гуляйполе робимо», — говорить мовознавець.

Ще одна проблема, на думку Гриценка, в тому, що нацменшини, відмовляючись від своєї мови, потрапляють у поле російської. «Через це ми збільшуємо кількість російськомовного населення. Наприклад, живуть в Україні болгари за походженням. Батьки їхні ще знали болгарську, діди й баби досі розмовляють, а діти вже не знають. І це погано», — зазначає мовознавець, бо «ми їм дали змогу замінити рідну мову російською».

«Вони  мають зберігати свою мову і таким чином комфортно жити в нашій українській державі. І водночас мати можливість працевлаштуватися будь-де в Україні. І вони не будуть прив’язані тільки до свого села чи мікрорайону, бо вони можуть бути вільні, знаючи українську. І завдяки закону про мову ми хотіли цю ідеологію максимально пронести», — пояснює директор Інституту української мови НАН.

Гриценко додає, що всі, хто називає себе російськомовними, хоча при цьому і півпоеми російською не можуть прочитати напам’ять, можуть спокійно жити і працювати в Україні, вивчаючи свою мову та пізнаючи її культурні глибини.

«У нас є десятки людей, які живуть японськістю, китайськістю, але з нами вони спілкуються українською. Ми живемо у вільній, демократичній країні. Ніхто нікому не забороняє розмовляти своєю мовою, але у сфері приватній», — вважає мовознавець.

Нагадаємо, 25 квітня Верховна Рада ухвалила закон про мову.  За закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (№ 5670-д) проголосувало 278 народних депутатів. Президент Порошенко пообіцяв підписати ухвалений закон відразу після надходження його на підпис.

Водночас, того ж дня народні депутати від Опоблоку зареєстрували у Верховній Раді два проекти постанови про скасування закону про функціонування української мови як державної.

Якщо ці постанови не будуть підтримані депутатами, Парубій має право підписати закон і направити його на підпис президенту України.

Последние новости

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 24.04.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 24.04.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

4 минуты назад

Російський удар по Києву: 9 загиблих, понад 100 постраждалих, серед них 6 дітей

У ніч проти 24 квітня російські загарбники завдали комбінованого ракетно-дронового удару по Києву. Працювала ППО, падіння уламків зафіксовані у різних…

26 минут назад

Окупанти просунулися біля Тарасівки, Неліпівки та у Торецьку, — DeepState

Російські загарбники мають просування на Донеччині. Про це повідомляють аналітики моніторингового проєкту DeepState. "Мапу оновлено. Ворог просунувся біля Тарасівки (Донецька обл.), Неліпівки (Донецька…

11 часов назад

Бойові втрати росіян при Залужному і при Сирському

8 лютого 2024 р. Зеленський звільнив Залужного з посади головнокомандувача ЗСУ та призначив на це місце генерал-полковника Олександра Сирського, який раніше керував Сухопутними…

11 часов назад

​​СЛУГА ЗІ ШПИГУНСЬКИМ ПІДТЕКСТОМ

Видання "Схеми" розповіло практично шпигунську історію про депутата від "Слуги народу". І про не менш цікаву байдужість президентської фракції до…

15 часов назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 22.04.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 22.04.2025 1. росія залишилася без станків: власне виробництво не покриває навіть…

16 часов назад