Переможцем аукціону Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з продажу активів «дочок» російських банків в Україні оціночною вартістю 3 мільярди гривень всупереч забороні виявилася компанія, зареєстрована на громадянку РФ.
Своє російське громадянство власниця фірми, яка перемогла в аукціоні, приховала від українських контролюючих органів, надавши інформацію лише про американське, з’ясували журналісти проєкту «Схеми» (Радіо Свобода).
«Це суперечить цілій низці заборон, запроваджених владою після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Так, Кабінет Міністрів забороняє громадянам РФ та їх компаніям стягувати борги з українців, Національний банк – управляти фінансовими установами, а регламент проведення державних аукціонів – брати в них участь», – вказують автори розслідування.
Оксана Терехова та Андрій Деркач
Йдеться про аукціон Фонду гарантування вкладів з продажу пулу активів трьох ліквідованих банків, до якого увійшла нерухомість та права вимог за кредитами на 2,8 млрд грн. На 90% пул складався з активів російського «Сбербанку» (перейменованого у «МР Банк»). Ще невелика частка активів у пулі – російського «Промінвестбанку» та українського «Мегабанку».
Найбільший серед виставлених на продаж активів – вартістю 2,3 мільярда гривень – це борг за кредитом, який ще у 2011 році «МР Банк» надав футбольному клубу «Чорноморець» одеського бізнесмена Леоніда Клімова. Згодом поручителем за цією позикою стало афілійоване із ним же акціонерне товариство «Ринок Маліновський».
Окрім цього, в пул проданих Фондом активів входила й безпосередньо нерухомість. Зокрема, в Сумах та Одесі. В Одесі це, наприклад, торговельний центр «Маліновський» площею 8 тис. кв. м, які оцінили у 228 мільйонів гривень. Серед активів у Сумах – магазини, стоматологічний кабінет, аптека та інша комерційна нерухомість на понад 18 мільйонів гривень.
Увесь цей пул на аукціоні за 124 мільйона гривень придбала фірма «Спектрум Ессетс». За даними в українських реєстрах, вона належить американській фірмі Spectrum UA Credit LLC, а її кінцевою бенефіціарною власницею вказана громадянка США Марина Євсєєва. Втім, журналісти встановили, що Євсєєва має ще одне громадянство – Російської Федерації і регулярно їздить до РФ вже після початку повномасштабного вторгнення в Україну.
Крім того, фірма «Спектрум Ессетс» зареєстрована в офісі у центрі столиці на Кловському узвозі, який належить громадянці РФ Оксані Тереховій. Це – колишня дружина екснародного депутата Андрія Деркача, якого Служба безпеки України підозрює у держзраді.
Деркач втік до Росії у 2022 році, а нещодавно він увійшов до комітету безпеки Ради федерації РФ. Його колишня дружина Терехова нині теж мешкає у Росії, свідчать дані про її внутрішні перельоти між російськими містами.
Від березня 2022 року участь в державних торгах компаніям, що повʼязані з Росією, прямо заборонена регламентом проведення таких аукціонів, укладеним Фондом гарантування вкладів. Але своє російське громадянство від українських контролюючих органів Марина Євсєєва приховала, встановили журналісти. Її фірма подала лист-запевнення, що компанія і її власниця не пов’язана з Росією.
Листа підписала директорка «Спектрум Ессетс» Неля Воєвчик, нині вона запевняє, що про російське громадянство власниці компанії нічного не знала.
У Prozorro Sale відповіли, що не мають повноважень перевіряти учасників торгів на предмет звʼязків із країною-агресором. У свою чергу у Фонді гарантування вкладів повідомили, що при перевірці спиралися на дані публічного реєстру юридичних осіб, де зазначено, що Марина Євсєєва є громадянкою США. У Нацбанку також повідомили, що про громадянство РФ Євсєєвої дотепер не знали.
При цьому керує своїми бізнесами Євсєєва не одна. Як зʼясували «Схеми», управителем її американської компанії Spectrum UA Credit LLC – є Михайло Трубчік. Він народився в Білорусі та досі зберігає громадянство цієї країни, паралельно маючи паспорт США.
У липні 2020 року, Служба безпеки України заборонила Михайлу Трубчіку в’їзд до України на три роки, запідозривши його у тому, що він – представник «глибоко законспірованої мережі спецслужб РФ, які використовують в своїй розвіддіяльності документи прикриття громадян США». Але влітку 2021 року Окружний адміністративний суд Києва цю заборону скасував.
Крім компанії Марини Євсєєвої, Трубчік керує й американською фірмою її чоловіка, яка теж має інтереси в Україні. Йдеться про Allrise Capital Inc, співвласником якої є Володимир Євсєєв, який також досі має громадянство РФ.
Компанія зареєстрована в Каліфорнії, США і спеціалізується на придбанні, розвитку та управлінні нерухомістю, а також на інвестиціях у приватний капітал та венчурні проєкти. У 2020 році Allrise Capital купила на аукціоні Фонду гарантування стадіон футбольного клубу «Чорноморець» Леоніда Клімова в Одесі.
Активи ліквідованих російських банків в Україні на ₴3 млрд. придбала росіянка, – «Схеми».
Компанія Спектрум Ессетс громадянки рф М. Євсєєвої перемогла в державному аукціоні, отримавши мільярди обманним шляхом.
Українські контролюючі органи нічого не побачили.
Здогадайтеся, хто дає дах на такі оборудки і який відсоток відкату?
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 02.05.2025 1. російська економіка стрімко втрачає оберти — зростання практично зупинилося.…
Розвідка: Лише за перші чотири місяці 2025 року Росія могла втратити близько 160 тис. військових Росія, ймовірно, зазнала близько 950…
Велика Британія передала Україні всі наявні самохідні артилерійські установки AS-90, тим самим завершивши їх експлуатацію у своїх збройних силах. Про…
Депутат Петренко вирішив передати СВОЮ дачу ДІТЯМ! І тепер у ЙОГО дітей буде СВОЯ дача! Бородатий радянський анекдот епохи пізньої…
Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 03.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…
2 травня 2025 року спецпідрозділом ГУР МО України у взаємодії з СБУ та Силами оборони України у Чорному морі ліквідовано…