Зрадники і дезертири: Українські адмірали на службі в Росії

30

Понад 9 тисяч українських військових залишились у Криму під час окупації півострова. Це 70% з усіх, хто служив у Криму. Такі цифри називали ексміністр оборони України Михайло Коваль та колишній секретар РНБО Олександр Турчинов. Хтось зламав присягу і перейшов на службу в російську армію, а хтось звільнився з лав збройних сил. Що відомо про військових, які ще взимку 2014 року обіцяли захищати свої частини, а в березні вже приміряли російську форму? Як і де влаштувалися, чим займаються нині і чому на російські паради одягають українські ордени?

Денис Березовський
Екскомандувач ВМС України Денис Березовський, 21 лютого 2020 року
Екскомандувач ВМС України Денис Березовський, 21 лютого 2020 року

Під час окупації Криму контрадмірал Денис Березовський пішов на підвищення. 1 березня 2014 року йому запропонували посаду командувача ВМС України.

«Я кажу: «Нікого немає, якщо ти готовий стати командувачем, я зараз зайду до начальника Генерального штабу і буду доповідати, що є Березовський, який готовий очолити Військово-морські сили. Він каже: «Мені треба подумати», – пригадує начальник Генерального штабу ЗСУ у 2014 році Віктор Муженко.

Березовський погодився, але вже наступного дня зламав присягу, поклявся у вірності так званому «народу Криму» й очолив вигадані військово-морські сили півострова.

«Він особисто дуже був підготовлений офіцер, Березовський. Він закінчив Академію генерального штабу РФ. Але ж його якості як людини, зовсім інше. Він, Березовський – командувач одного дня. Коли він дав команду здавати зброю…» – каже заступник командувача ВМС ЗСУ з берегової оборони у 2014 році Ігор Воронченко.

Березовський не лише зламав присягу, а й переконував українських військових здати зброю.

Після окупації Криму міністр оборони Росії Сергій Шойгу призначив Ігоря Березовського заступником командувача Чорноморського флоту Росії. На півострові контрадмірал затримався на 4 роки, потім його відправили подалі, на Далекий Схід Росії, служити на Тихому океані.

В лютому РНБО України позбавила Ігоря Березовського всіх державних нагород. 30 листопада прокуратура АР Крим і міста Севастополь скерувала до суду обвинувальний акт щодо контрадмірала. Заочно справу Березовського розглядатиме Дніпровський районний суд Києва.

Єгор Ребров – начальник відділу прокуратури АР Крим і міста Севастополь
Єгор Ребров – начальник відділу прокуратури АР Крим і міста Севастополь
Він, фактично, зрікся присяги особисто, тобто, зрадив Україні
Єгор Ребров

«Його обвинувачують у вчиненні кримінальних правопорушеннь, передбачених частиною першою статті 111 ККУ і частиною 1 статті 285 ККУ, тобто, державна зрада та участь у злочинній організації. Він, фактично, зрікся присяги особисто, тобто, зрадив Україні. По-друге, він таким чином впливав на підлеглих йому військовослужбовців з метою спонукати їх також перейти на бік Російської Федерації та не чинити опір збройній агресії», – каже начальник відділу прокуратури АР Крим і міста Севастополь Єгор Ребров.

Крим.Реалії надіслали запит до пресслужби Тихоокеанського флоту Росії, щоб поспілкуватися з Ігорем Березовським. Відповіді немає.

Дмитро Шакуро
Дмитро Шакуро (праворуч), у 2014 році контрадмірал ВМС України
Дмитро Шакуро (праворуч), у 2014 році контрадмірал ВМС України

У 2014 році контрадмірал Дмитро Шакуро був начальником штабу ВМС України і першим заступником командувача ВМС ЗС України. 28 лютого 2014 року він самоусунувся від виконання обов’язків і пішов на лікарняний.

Він вже був завербований спецслужбами Російської Федерації
Сергій Гайдук

«Як кажуть військові, 28 лютого він пішов «на больничку». Шакуро не був готовий до такої відповідальності, я думаю, що на той період він вже був завербований спецслужбами Російської Федерації. Я аргументую це. Перше, це те, що 2 березня він разом з Березовським був у штабі Чорноморського флоту РФ», – згадує командувач ВМС України у 2014–2016 роках Сергій Гайдук.

Про своє рішення Шакуро особисто розповів Віктору Назарову. 26 лютого 2014 року заступник начальника головного оперативного управління генштабу ЗСУ Назаров терміново прилетів до Криму, щоб привести в бойову готовність ВМС України.

Віктор Назаров – у 2014 році заступник начальника головного оперативного управління генштабу ЗСУ
Віктор Назаров – у 2014 році заступник начальника головного оперативного управління генштабу ЗСУ

«Золотий медаліст, все там, вчився за кордоном, в США, стандарти НАТО. Такий він був до всіх ран прикладай, все виліковує, як та Ванга чи той Кашпіровський. А він каже: «Я теж звільняюся, я не буду проходити службу», – розповів в ексклюзивному інтерв’ю Крим.Реалії Віктор Назаров.

«Я приїхав і зустрівся з Шакуро. Шакуро: «Я бачив план, там де по твоїх частинах нанесено вогневе ураження. Все пропало. Я кажу: «Діма, шо ти кіпішуєш? Ну, мабуть вони були вже опрацьовані ФСБ Єлісєєв, Шакуро і Березовський», – каже Ігор Воронченко.

Кораблі Каспійського флоту Росії на навчаннях, квітень 2021 року
Кораблі Каспійського флоту Росії на навчаннях, квітень 2021 року

Після окупації Криму Шакуро призначили заступником командувача Каспійської флотилії Росії. Але вже у 2016 році, за станом здоров’я, контрадмірал пішов з армії. Наразі відомо, живе в Севастополі, ймовірно, працював заступником директора з господарства й безпеки готелю «Пісочна бухта». У російських реєстрах Дмитро Олександрович Шакуро значиться директором ще двох фірм у Криму, які займаються морськими перевезеннями і ремонтом суден.

Військова прокуратура України обвинувачує Дмитра Шакуро у держзраді (1 ст. 111 КК України) і дезертирстві (ст. 408 КК України). Шакуро перебуває у розшуку МВС та під санкціями РНБО України. Щоб Дмитро Шакуро міг пояснити власну позицію, Крим.Реалії надіслали листи в компанії, де він працює в Криму. Відповідь ще не надходила.

Сергій Єлісєєв
Сергій Єлісєєв – у 2014 році перший заступник командувача ВМС України
Сергій Єлісєєв – у 2014 році перший заступник командувача ВМС України
Кажу: «Що у вас тут відбувається?» А він каже: «Я нічого не буду робити, я росіянин, я з росіянами воювати не буду»
Віктор Назаров

У лютому 2014 року перший заступник командувача ВМС України Сергій Єлісєєв поскаржився на погане здоров’я і написав рапорт на звільнення з української армії. Попросив особисто Віктора Назарова передати папери до Києва.

«Кажу: «Що у вас тут відбувається?» А він каже: «Я нічого не буду робити, я росіянин, я з росіянами воювати не буду». Я кажу: «Ви що подуріли тут, чи що?» І він каже: «Я написав рапорт на звільнення, на тобі рапорт, ти все одно в Київ повернешся, віддаси в кадри», – каже Віктор Назаров.

Сергій Гайдук – командувач ВМС України в 2014–2016 роках
Сергій Гайдук – командувач ВМС України в 2014–2016 роках

«Єлісєєв росіянин, в нього батьки тоді, не знаю, як зараз, жили під Москвою. Він випускник Калінінградського вищого військово-морського училища», – розповів Сергій Гайдук.

А якщо завтра війна з Росією, от як ви вестиметеся в цій ситуації»? Він тоді сказав: «Я тоді звільнюсь»
Сергій Гайдук

Своєї прихильності до Росії Єлісєєв не приховував і до початку окупації Криму.

«Коли Єлісєєва на колегії запитали: «А якщо завтра війна з Росією, от як ви вестиметеся в цій ситуації»? Він тоді сказав: «Я тоді звільнюсь». Але був призначений на посаду заступника командувача ВМС України. І коли через певний час починаєш складати всі ці пазли, ти починаєш розуміти легкі відповіді на велику кількість складних запитань», – каже Сергій Гайдук.

Корабель Балтійського флоту Росії
Корабель Ба