У президента Володимира Зеленського не буде виступу на об’єднаному засіданні Конгресу, оскільки речник Кевін Маккарті відхилив прохання про це.
Маккарті заявив, що він відхилив прохання Зеленського виступити на об’єднаному засіданні палат Конгресу, передає ЛігаБізнесІнформ.
За його словами, у конгресменів немає достатньо часу для спільного заходу з огляду на напружений законодавчий тиждень.
Для Зеленського передбачено такий самий формат зустрічі з конгресменами та сенаторами, як і для прем’єр-міністрів Великобританії та Італії.
Крім того, сказав Маккарті, Зеленський уже виступав перед Конгресом.
Президент Володимир Зеленський провів зустріч з із лідерами Конгресу США у Вашингтоні. Про це журналістам заявив речник Палати представників Конгресу США від Республіканської партії Кевін Маккарті
За словами Маккарті, він спитав у Зеленського: «Що вам потрібно?» – президент відповів: «повітряне прикриття і далекобійна артилерія, здатна вразити росіян, які окупували Крим».
Глава держави розповів про ситуацію на фронті та описав, як зараз відбуваються бойові дії. Маккарті, ґрунтуючись на почутому й ставлячи американських військових на місце українських, заявив, що США «не відправили б свої війська за таких умов» без забезпечення більш потужного повітряного прикриття.
Спікер Палати представників додав, що США й Україна не можуть дозволити, щоб ситуація перетворилася на війну на виснаження.
«Путін хоче зломити волю американського народу і європейців, і вони не можуть цього допустити», – заявив він.
Маккарті також висловив деяке розчарування адміністрацією президента США Джо Байдена, сказавши, що їм необхідно побачити план перемоги, підзвітність тощо для того, аби збільшити обсяг військової допомоги.
Проте, на його переконання, він зможе привернути на свій бік республіканців, скептично налаштованих щодо збільшення допомоги й постачань для України.
Voice of America: Після переговорів за закритими дверима конгресмен-республіканець Майкл Маккол прокоментував їх так:
«Я спитав: «Який у вас план щодо перемоги? І що вам потрібно для перемоги?» Зокрема це дві речі: авіація – F-16 й ATACMS. Їм треба артилерія далекої дії, щоб здійснювати удари по Криму, звідки летять іранські дрони, – зараз вони цього не мають».
Маккол додав: «Зараз їхні війська ідуть вперед без прикриття з неба, вони мають розміновувати поля вночі власними руками. Ми б не відправили свої війська в таких умовах. Тому ми маємо дати їм те, що їм потрібною. І якщо ця адміністрація не дасть їм цього, то ми маємо прописати у законопроєкт про бюджетні асигнування зброю, про яку він просив».
Відповідаючи на запитання про те, чи під час зустрічі говорили про нове фінансування у 24 мільярди доларів для подальшої допомоги Україні й для поповнення запасів Пентагону, після надання озброєння Києву, Маккол сказав: «Їм це необхідно — і вони це отримають. Як я сказав, більшість підтримує це».
Гарний підсумок, але не все так просто. Зокрема, Джош Рогін з The Washington Post пише:
💬 Допомога США Україні стає дедалі вразливішою, оскільки увага Вашингтона зміщується у бік президентської кампанії 2024 року. Хоча з лютого 2022 року США виділили Україні 113 млрд доларів у вигляді різних видів допомоги, голосування в Конгресі щодо виділення ще 24 млрд доларів є невизначеним. Депутат Майкл Уолтц (республіканець із Флориди) попередив, що епоха отримання Україною «відкритого чека» від Конгресу закінчилася, заявивши, що принаймні половина республіканців голосуватиме проти збільшення допомоги, якщо не буде виконано конкретних умов Конгресу. Уолтц закликає адміністрацію Байдена забезпечити найкращий облік допомоги та чітко визначити, як ця допомога допоможе припинити війну. Представник демократів Пет Райан (штат Нью-Йорк) визнає, що у лавах Республіканської партії намітився перелом, і каже, що необхідно зробити більше для того, щоб донести до громадськості, що допомога має вирішальне значення як для України, так і для безпеки США. Обидві партії визнають, що США зацікавлені в «припиненні путінської агресії», проте все більша суперечність викликає питання про те, наскільки американська громадськість, як і раніше, підтримує Україну. Критики попереджають, що припинення допомоги може різко підірвати зусилля України та мати ширші міжнародні наслідки.
❗️Що маємо на виході? Наразі переважна більшість американських ЗМІ стримано-позитивно оцінює результати перемовин Зеленського, які він провів на цю хвилину. Наприклад, оглядач каналу CNBC каже, що Зеленський на зустрічі з конгресменами «говорив дещо сумбурно, але настільки емоційно, що хотілось йому вірити.»
Спостерігаємо далі, висновки про поїздку Зеленського до США зробимо пізніше. Наразі Зеленський прибув на зустріч із Ллойдом Остіном у Пентагон після візиту до Капітолійського пагорба. Потім на черзі Байден.
Олег Шарп
ООН — це нині, найперше, дуже висока трибуна, звідки ти гарантовано можеш бути почутим. Якщо маєш, шо сказати. Зеленського почули. На жаль. Його виступ на Генасамблеї цього разу писав не спічрайтер для відосіків, а хтось із дипкорпусу. Побудували вміло, емоційно і технологічно. Хоча беззмістовно. Референти іноземних урядів після перегляду таких кажуть: «Красиво, але нема що покласти на стіл начальству». Фактично, це мав бути виступ для нашого зе-марафону, щоб «пазітівнєнькіє блогери» мали нагоду знову повправлятися в оспівуванні «епохальної промови найвидатнішого лідора сучасності».
Але потім редагувати взявся хтось дуже схожий на головного завгоспа — явно проглядаються його стиль і основні тренди. Зробив лише дві правки, які дуже чітко помітні, бо абсолютно не вписуються в сценарій виступу та протирічать основним його ідеям. Тепер можуть тішитися. Усі референти в тих країнах, які цікавляться Україною, гарантовано покладуть шефам доповідну: «українська влада збожеволіла — під час війни на сході створює пояс відчуження й ворожнечі на заході!» Ще Ромунія та Молдова й буде повне кільце відторгнення. Друге втручання в текст (тут гарантовано Єрмак) про наради радників у Копенгагені й Джидді розшифрують більш утаємничені. І також дуже-дуже не на нашу користь.
Отже, Ньюйоркська частина, яка мала завершитися з незначним, але плюсом, закінчилася з критичним мінусом. Чекаємо на новини з Вашингтона. Там також чекають. Ось попередні висловлювання спікера Палати представників США республіканця (але симпатика й друга України) Кевіна Маккарті напередодні зустрічі з Зеленським:
«Зеленського хіба обирали до Конгресу? Він що, наш президент? Я не маю йому нічого обіцяти. … У мене до нього є питання. Де підзвітність стосовно коштів, які ми вже витратили? Який у нього план перемоги? Гадаю, це те, що хочуть дізнатись і американці».
Просто для загального розуміння, що й для більшості республіканців токсичний лише Зеленський і його влада, а не Україна, на фоні цих роздратованих фраз нагадаю давнішу тезу пана Маккарті про Україну й рашистську агресію (у відповіді рашистському пропагандисту):
«Він, що, сказав, що я не підтримує допомогу Україні? Ні, я голосую за допомогу Україні Я підтримую допомогу Україні. А не підтримую я те, що з Україною зробила ваша країна. І те, що ви вбиваєте дітей. росія повинна вивести війська, а ми продовжимо підтримувати, оскільки решта світу бачить ситуацію такою, якою вона є».
Зрештою, в Зеленського унікальна здатність перетворювати друзів на ворогів. На жаль, не своїх, а України. Цих зустрічей реально боюся. Сам факт, що його й далі невідступно супроводжує Єрмак, знову все спартачив. Зе зміг протриматися на відстані від нього лише пару годин. Ні, в Білому Домі й на Капітолії виду не подадуть. Склад української делегації — це справа України. Але можуть знову переглянути зміст допомоги Україні. Вже прозвучали перші дзвіночки щодо Атакамсів… Ще плекаємо надію.