Президент Володимир Зеленський не давав наказу на скасування затримання «вагнерівців», а голова Офісу Президента Андрій Єрмак не має повноважень віддати такий наказ. Витоку інформації з боку України не було. Таким є проміжний висновок парламентської ТСК.
Про це заявила голова ТСК та нардеп «Слуги народу» Мар’яна Безугла.
«Наявні дані дають змогу зробити опосередковані висновки, що відбулося відтермінування активного заходу з 25 липня на 30 липня 2020 року. ТСК не вдалося достеменно встановити, хто, на якому рівні в Україні прийняв рішення про відтермінування«, — констатувала вона.
Також, за словами Безуглої, Комісія дійшла висновку, що заходи із затримання «вагнерівців» почали планувати влітку 2020 року, тому п’ятий президент України Петро Порошенко не міг їх санкціонувати. Натомість вона зазначила, що з 2018 року українські спецслужби проводили розвідувальні заходи щодо членів російських приватних військових компаній, зокрема «Вагнер» і «Мар», які воювали і вчиняли злочини на сході України.
Безугла зазначила, що документацію щодо затримання членів ПВК «Вагнер» почали готувати лише після їхнього затримання в Мінську.
У зв’язку з цим ТСК рекомендує низку заходів щодо покращення роботи української розвідки. Зазначивши, що комісія продовжує свою роботу, Безугла пішла, відмовившись відповідати на питання ЗМІ, оскільки, за її словами, сьогоднішнє спілкування полягало лише в оприлюдненні звіту.
P.S. На початку брифінгу Безугла сказала, що замість «спецоперація» коректно використовувати термін «активний розвідзахід». Версію, яку розповіла нардеп, можна поділити на дві частини.
1. Розвідзахід, збирання даних. Перша половина 2018 року – літо 2020-го.
За її словами, з першої половини 2018-го по літо 2020 року українська розвідка проводила розвідзаходи: документувала дані про найманців російських ПВК, які могли брати участь у боях на Донбасі. Для цього зробили сайт, подібний до сайту ПВК Мар, а найманців «вербували» нібито для охорони нафтових об’єктів у Сирії та Лівані.
Безугла каже, що цей захід було завершено успішно: було ідентифіковано 396 осіб, які представляли оперативний інтерес, а також по його закінченню запроваджено легенду, що «вербувальник» загинув у Сирії.
2. Спеціальний активний захід, спроба виманити та затримати найманців. Червень 2020-го
За її словами, влітку 2020-го Головне управління розвідки передало зібрані про найманців дані Службі безпеки України, після чого було запропоновано організувати «контрольоване переміщення» 33 із 396 осіб із Росії до країни, де їх можна було б затримати. Було ухвалено рішення щодо проведення спеціального активного заходу, іноземні спецслужби до нього не залучалися, запевнила нардеп.
Новий «вербувальник» від українських спецслужб почав «вербувати» найманців нібито на роботу до Венесуели. Було розроблено кілька сценаріїв виманювання такими маршрутами:
— Москва-Стамбул. Затримання за механізмом міжнародного співробітництва.
— Москва-Мінськ-Стамбул. Затримання за механізмом міжнародного співробітництва.
— Москва-Мінськ. У разі затримання у Білорусі – притягнення до відповідальності за механізмом міжнародного співробітництва.
— Посадка літака в Україні за одним із сценаріїв: одному із пасажирів стає погано, загроза теракту, примусова посадка.
ТСК дійшла опосередкованого висновку, що цей активний захід було відкладено з 25 липня на 30 липня 2020 року. ТСК не змогла точно встановити, хто і на якому рівні в Україні ухвалив рішення про відстрочку.
За її словами, ТСК не знайшла підтверджень того, що Зеленський давав розпорядження ГУР відстрочити активний захід. Також ТСК встановила, що Єрмак та міністр оборони Андрій Таран не мали повноважень надавати такі розпорядження.
Крім того, комісія встановила, що Зеленський говорив про найманців ПВК з на той момент президентом Білорусі Олександром Лукашенком після їхнього затримання під Мінськом.
Безугла додала, що в Росії та Білорусі могли знати про спецоперацію України. Зокрема, один із 33 найманців розповів про процес «вербування» ФСБ та ГУ ГШ ЗС РФ (екс-ГРУ). Нардепка зазначила, що одного із затриманих у Білорусі найманців не було депортовано до Росії.
Вона підкреслила, що ТСК не знайшла підтвердження, що витік інформації про спецоперацію міг статися в Україні.
ТСК дійшла висновку, що українські силовики та прокуратура зробили все необхідне для екстрадиції найманців із Білорусі, каже Безугла. Однак підготовка необхідних для екстрадиції документів відбулася після затримання членів ПВК у Білорусі, що призвело до втрати часу та могло негативно вплинути на процес екстрадиції.
Вона додала, що після затримання бойовиків Росія розпочала інформаційну спецоперацію, щоб подати роботу українських спецслужб та органів влади у негативному світлі, викликати внутрішню дестабілізацію та недовіру до влади в Україні.
Нагадаємо, вночі 29 липня 2020 року в Білорусі затримали 32 іноземних бойовиків. За даними білоруського державного інформагентства БЕЛТА, це росіяни з ПВК Вагнера. Вони прибули до Білорусі, щоб дестабілізувати ситуацію напередодні президентських виборів. Частина затриманих значаться в базі «Миротворця» як ті, хто воював на Донбасі і в Сирії. Російський терорист Захар Прилєпін підтвердив, що серед затриманих в Білорусі найманців є колишні бойовики його «батальйону».
14 серпня Білорусь видала Російській Федерації 32 бойовиків ПВК «Вагнер», проігнорувавши запит України на їх екстрадицію.
Юрій Бутусов заявив, що бойовиків ПВК Вагнера в Білорусі насправді планувала затримати Україна, але спецоперація зірвалася.
19 травня 2021 року Рада відмовилася створити окрему ТСК у справі «вагнерівців». Замість цього, Рада створила ТСК з розслідування можливих злочинів представників влади.
24 червня Володимир Зеленський підтвердив підготовку спецоперації щодо «вагнерівців» і порівняв її із захопленням літака Ryanair в Мінську. Також Зеленський заявив, що спецоперація щодо «вагнерівців» — ідея інших країн і Україну максимально втягували в це питання. Крім того, президент розповів, що сам особисто передав Лукашенку інформацію про «вагнерівців»: Я подзвонив і попередив його.
Специальная операция была, но специальной операции не было.
Всім привіт! Ось і перший огляд у травні цього року. Як це часто буває, це був тиждень заявленого та сприйнятого,…
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025 1. Рублева ціна російської нафти вперше за два роки впала…
На Донецькому напрямку ворог почав активно застосовувати водолазів для проникнення ДРГ в тил силам оборони України. Так сьогодні була виявлена…
Перспективна модель Збройних Сил України, яку розробили наприкінці літа 2022 року, передбачала ієрархію корпус-дивізія-бригада у Сухопутних військах. Про це в…
Поки влада бадьоро бреше про «перемогу» у Вашингтоні, реальність виглядає куди темнішою. За лаштунками підписаної "Угоди про надра" – масштабна…