Військові документи, в яких детально описані секретні плани США та НАТО щодо нарощування української армії перед запланованим наступом на Росію, були опубліковані цього тижня в Telegram та Twitter.
Про це повідомляє The New York Times.
За даними видання, Пентагон розслідує, хто міг стояти за витоком документів, які з’явилися у соцмережах.
Військові аналітики заявили, що деякі розділи документів, ймовірно, були змінені – у них завищені американські оцінки загиблих українських військових і занижені оцінки загиблих російських військових. Аналітики вважають, що ці зміни можуть вказувати на спроби дезінформації з боку Москви.
Зазначається, що представники адміністрації президента США працювали над тим, щоб видалити документи із соцмереж, але станом на вечір 6 квітня їм це не вдалося.
«Ми знаємо про повідомлення в соціальних мережах. Міністерство розглядає це питання», – заявила заступниця прессекретаря Пентагону Сінгх.
За твердженням NYT, документи не містять конкретних планів бойових дій – як, коли й де Україна має намір розпочати наступ. Однак у документах, наприклад, йдеться про потреби української армії станом на 1 березня.
«Для досвідченого ока російського військового планувальника, польового генерала або аналітика розвідки ці документи, без сумніву, містять багато спокусливих підказок. У документах згадується, наприклад, рівень витрат боєприпасів HIMARS. Пентагон публічно не повідомляв, наскільки швидко українські війська використовують боєприпаси HIMARS, але документи це підтверджують», – відзначає видання.
На одному зі слайдів документа, пише NYT, повідомляється, що на війні загинули від 16 до 17,5 тис. російських військових, тоді як Україна нібито втратила 71,5 тис. військовослужбовців. За оцінками Пентагону, РФ зазнала набагато більших втрат, і що близько 200 тис. солдатів з кожної сторони були вбиті або поранені.
При цьому аналітики заявили NYT, що частина документів виглядає автентично і може надати РФ цінну інформацію про графіки доставки зброї й військ, чисельність сформованих українських підрозділів та інші військові подробиці.
Газета пише, що документ з грифом «цілком таємно» містить інформацію про «стан конфлікту станом на 1 березня». У цей день українські офіційні особи перебували на американській базі у Вайсбадені в Німеччині, а на наступний день їх відвідали голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк А. Міллі та верховний головнокомандувач об’єднаними збройними силами НАТО в Європі генерал Каволі.
В іншому документі, зазначає NYT, є інформація про українські військові підрозділи, техніку і навчання з розкладом на січень-квітень.
«Документ містить коротку інформацію про 12 бойових бригад, які зараз формуються, 9 з них, очевидно, тренуються і постачаються США та іншими союзниками НАТО. З цих 9 бригад, згідно з документами, 6 будуть готові до 31 березня, а решта – до 30 квітня. За оцінками аналітиків, українська бригада налічує від 4 до 5 тис. солдатів», – пише видання.
У документі, повідомляє NYT, сказано, що загальна кількість техніки, яка необхідна для 9 бригад, становить понад 250 танків і понад 350 механізованих транспортних засобів.
«Цей витік є першим проривом російської розвідки, який став надбанням громадськості з початку війни», – резюмує видання.
БМП «Stryker», передані США, вже в українському підрозділі, який тренується в українському лісі.
Одна машина з протимінними катками.
Опубліковані у мережі нібито документи США та НАТО про підготовку контрнаступу України є підробкою.
Про це заявив представник ГУР МО Андрій Юсов в ефірі телемарафону.
«Останні десятиліття найбільш успішні операції російських спецслужб проходять у фотошопі. З попереднього аналізу цих матеріалів ми бачимо брехливі цифри по втратах з обох сторін. Частина інформація явно зібрана OSINT засобами, тобто з відкритих джерел.
Якщо говорити про потреби української армії, то це тематика, яка багато обговорювалась на всіх рівнях. В тому числі офіційними особами та речниками України та сектору безпеки і оборони. Ні для кого не є секретом, що Україна ставить питання про авіацію, танки, боєприпаси та інші речі, які потрібні для швидшого звільнення окупованих територій, для збереження життів. Все інше – будемо чекати офіційних коментарів. Але українському суспільств немає підстав переживати. Контрнаступ буде і головні плани справді ворог побачить і відчує на собі на полі бою», — пояснив він.
За його словами, коло людей, які знають про остаточні рішення й плани є максимально звуженим. А остаточні рішення ухвалюються у вирішальний та доленосний останній момент. Це робиться з багатьох міркувань, зокрема з міркувань безпеки.