ЗМІ опублікували умови мирної угоди РФ та України, яку склали у квітні 2022 року, але так і не підписали. Кремль зокрема вимагав обмежити ЗСУ, заборонити Україні приєднуватися до військових блоків і отримувати військову допомогу.
Про це пише The Wall Street Journal.
Зазначається, що за цим договором кремлівський диктатор Володимир Путін планував перетворити Україну на постійно вразливу до російської агресії державу, нездатну до протистояння. За угодою, державі заборонялося б відновлювати свою армію за підтримки Заходу, а Крим мав би залишитися під повним контролем РФ.
Однак, як зауважують журналісти, угоду не підписали – російські військові злочини в Україні ставали дедалі масштабнішими, а стан Києва у війні покращився, зокрема завдяки підтримці з боку Заходу.
• Україна не мала б права приєднуватися до військових альянсів, зокрема і НАТО, водночас зберігалося б право на вступ до ЄС. Жодну іноземну зброю не допускали б на українську землю, а ЗСУ мали б відчутно скоротитися. Москва хотіла, щоб українські війська мали чисельність у 85 тисяч бійців, 342 танки та 519 артилерійських знарядь. Росія також вимагала, щоб дальність українських ракет становила 40 кілометрів. Водночас українська сторона хотіла мати 250 тисяч військових, 800 танків і 1900 артилерійських знарядь. Фактично цим договором РФ прагнула зробити Україну максимально нейтральною державою без здатності протистояти зовнішньої агресії.
• З усіх окупованих Росією територій під абсолютним контролем Москви мав би лишитися тільки Крим. Водночас майбутнє “Л/ДНР” мало б вирішитися через переговори президентів України та РФ , які так і не відбулися.
• Гарантувати безпеку України за договором мали б США, Велика Британія, Китай, Франція та РФ. Ці країни мали б захищати Україну. Утім, поки договір буде чинним, гаранти матимуть !розірвати міжнародні договори та угоди, несумісні з постійним нейтралітетом України», зокрема будь-які угоди про двосторонню військову підтримку. Міжнародні гарантії безпеки не поширювалися на Крим і Севастополь.
• РФ вимагала, щоб Міжнародний кримінальний суд не розслідував її воєнні злочини. Київ відмовився обговорювати цей пункт. Також Україна не погодилася на скасування взаємних санкцій.
• У разі, якщо на Україну нападуть, російська сторона пропонувала, щоб усі держави-гаранти узгодили відповідь. Утім, це означало б, що єдина відповідь була би малоймовірною, якщо напад спричинила б сама Росія. Водночас українська сторона хотіла, щоб у разі агресії повітряний простір держави закрили. Це вимагало б від держав-гарантів надати Україні зброю і запровадити зону без польотів. На це РФ не погоджувалася.
• Москва наполягала на тому, щоб російська мова діяла нарівні з українською в уряді та судах. На цей пункт Україна не погодилася.
• Росія також хотіла додати Білорусь як гаранта, а Україна – Туреччину.
У виданні наголошують, що перший раунд мирних переговорів розпочався через кілька днів після початку російського повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року. Українська та російська сторони спочатку зустрілися в Білорусі, а потім у Туреччині. Переговори тривали до червня 2022 року.
Окрім того, зазначається, що документ мирної угоди базується на договорі 1990 року, який створив об’єднану Німеччину. Тоді радянські війська залишили Східну Німеччину за умови, що країна відмовиться від ядерної зброї та обмежить чисельність своєї армії.
За даними аналітичного центру Chatham House, з моменту свого першого вторгнення на схід України та анексії Криму у 2014 році, РФ порушила понад 400 міжнародних договорів і конвенцій. Також Росія використовувала попередні перемир’я чи мирні договори з Грузією, Сирією та Україною для власної вигоди.