Як відроджувалась українська армія у 2015 році

561

2015 р. був не простим для Збройних Сил України. Військовики його зустріли в боях проти не передбачених законом збройних формувань.

Українська армія одночасно з веденням бойових дій нарощувала оборонні можливості та проводила необхідні реформи.

Удосконалено підготовку військ: до навчання були залучені інструктори з армій країн НАТО та Європейського Союзу. Загалом проведено понад 500 навчань на території України та за її межами, основним з яких було командно-штабне навчання з органами управління та військами “Рішуча відповідь-2015”.

З початку антитерористичної операції в окремих районах Донецької та Луганської областей у Збройних Силах України сформовано 15 бойових бригад, відновлено систему районних та міських військових комісаріатів, завдяки чому забезпечено проведення заходів часткової мобілізації. До військ поставлено близько 36 тис. нових, модернізованих та відновлених зразків озброєння і військової техніки.

У 2015 році оборонне відомство першим із міністерств запровадило систему електронних закупівель, яка дала змогу прискорити процедури торгів та зберегти державні кошти.

Кабінет Міністрів України відповідно до плану заходів та методичних рекомендацій організував і провів комплексний огляд сектору безпеки і оборони України.

За його результатами у травні 2015 р. затверджено Стратегію національної безпеки України, розраховану на реалізацію до 2020 р. пріоритетів політики національної безпеки, а також реформ, передбачених Угодою про асоціацію між Україною та ЄС і Стратегією сталого розвитку “Україна-2020”.

Аналіз сучасних воєнних конфліктів, принципи і шляхи запобігання їх виникненню, підготовку держави до загрози воєнного конфлікту, застосування воєнної сили для захисту державного суверенітету і територіальної цілісності визначено у новій редакції Воєнної доктрини України.

Головним змістом зазначених документів є відмова від дотримання політики позаблоковості, інтеграція України до ЄС і НАТО, визначення Російської Федерації воєнним противником, а також констатація високої ймовірності великомасштабного застосування проти України воєнної сили.

У розробленій Концепції розвитку сектору безпеки і оборони України, яка схвалена Урядом у грудні 2015 р., визначено шляхи формування національної системи реагування на кризові ситуації, забезпечення своєчасного виявлення, запобігання та нейтралізації зовнішніх і внутрішніх загроз національній безпеці.

Положення цих стратегічних документів стали основними вихідними умовами для доопрацювання документів оборонного планування, зокрема Стратегічного оборонного бюлетеня України та програмних документів реформування і розвитку усіх складових сил оборони.

Унаслідок виконаних заходів набули спроможності командування видів, чотири оперативних та три повітряних командування. Удосконалено систему управління військами, сформовано Об’єднаний оперативний штаб. Створено Командування Сил спеціальних операцій.

Відновлено функціонування Командування та військових частин Військово-Морських Сил, сформовано п’ять екіпажів катерів (суден) та окрему бригаду морської піхоти, тривають заходи щодо посилення артилерійської складової берегової оборони.

Змінено організаційну структуру Високомобільних десантних військ, сформовано аеромобільну бригаду, нарощено вогневі спроможності бригад, до їх складу включено підрозділи, озброєні танками та самохідною артилерією, розпочато переформування аеромобільних бригад у десантно-штурмові.

Загалом із початку проведення антитерористичної операції у Збройних Силах сформовано 15 бойових бригад, полк, 5 батальйонів (дивізіонів), а також бригаду, 6 полків та 11 батальйонів оперативного (бойового), тилового і технічного забезпечення.

Збільшено авіаційний парк та бойовий склад зенітних ракетних військ, сформовано підрозділи для охорони аеродромів і стартових позицій зенітних ракетних військ.

Відновлено діяльність 138 районних та міських військових комісаріатів, завдяки чому проведено шість черг часткової мобілізації та призвано понад 200 тис. військовозобов’язаних.

Під час проведення часткової мобілізації у 2015 р. було призвано до лав Збройних Сил понад 90 тис. осіб. Це збільшило чисельність Збройних Сил порівняно з минулим роком на 31,6 тис. осіб, у тому числі на 28,9 тис. військовослужбовців, з них 1,7 тис. офіцерів, 25,5 тис. солдатів і сержантів та 1,7 тис. курсантів.

Протягом року відновлено та відремонтовано силами і засобами ремонтно-відновних органів Збройних Сил та виїзних ремонтних бригад від підприємств оборонно-промислового комплексу понад 22 тис. одиниць озброєння і військової техніки, зокрема 21,2 тис. одиниць озброєння та військової техніки Сухопутних військ; 806 одиниць техніки Повітряних Сил, у тому числі 19 літаків та вертольотів.

Загалом з початку проведення антитерористичної операції відновлено та від-ремонтовано понад 36 тис. одиниць озброєння і військової техніки(таблиця 3.2).

Важливим пріоритетом діяльності Міністерства оборони залишається забезпечення військ (сил) озброєнням та військовою технікою. У 2015 р. на проведення заходів з розвитку озброєння і військової техніки було передбачено фінансовий ресурс, який майже у 2,5 раза перевищував обсяги фінансування 2014 р. та більш ніж у 6,5 раза – фінансування у 2013 р. Це дало змогу прийняти на озброєння нові зразки, закупити, модернізувати та відновити близько 27 тис. зразків озброєння та військової техніки.

15 січня 2015 р. не передбачені законом збройні формування розпочали активні бойові дії для захоплення Донецького аеропорту, а у другій половині січня – реалізацію плану розширення контрольованих територій, напрямом головного удару якого було м. Дебальцеве.

У другій половині січня 2015 р. через повне зруйнування приміщень нового термінала подальше утримання Донецького аеропорту стало неможливим.

Сили антитерористичної операції залишили аеропорт, але продовжували його вогневий контроль.
Унаслідок скоординованих дій підрозділів Збройних Сил, інших військових формувань замисел противника – оточення наших військ та їх знищення в районі м. Дебальцеве – був зірваний: підрозділи виведені з-під ударів противника з мінімальними втратами особового складу та перейшли до оборони на завчасно підготовлених оборонних рубежах.

Загалом із 15 лютого 2015 р. після встановлення режиму припинення вогню, визначеного Мінськими домовленостями, підрозділи сил антитерористичної операції були обстріляні понад 16,4 тис. разів, у тому числі зафіксовано обстріли із застосуванням реактивних систем залпового вогню – 653, артилерії – 1403, танків – 526, мінометів – 4238, протитанкових керованих ракет – 155, бойових машин піхоти – 176, стрілецької зброї – 8307 та відбулося 205 вогневих контактів.

Просування противника вглиб території України було зупинено. Втрати, завдані нашими військами, змусили противника відмовитися від подальших наступальних дій.

На кінець 2015 р. система управління Збройними Силами включає :

• стратегічний рівень – Міністерство оборони, Генеральний штаб, Тил,
Озброєння, Головне управління оперативного забезпечення;

• оперативно-стратегічний рівень – Об’єднаний оперативний штаб, коман-
дування видів, Сил спеціальних операцій;

• оперативний рівень – командування Високомобільних десантних військ,
управління оперативних командувань “Північ”, “Південь”, “Схід”, “Захід”
Сухопутних військ, управління повітряних командувань “Центр”, “Захід” і
“Південь” Повітряних Сил, управління військово-морських баз “Західна” і
“Південна” Військово-Морських Сил;
• тактичний рівень – управління бригад, полків, баз, складів, арсеналів,
інших військових частин їм рівних, національні контингенти.

Оперативно-стратегічна ланка управління

Створено постійно діючий орган військового управління – Об’єднаний оперативний штаб.

У Сухопутних військах сформовано чотири міжвидові угруповання військ(сил), які у разі потреби можуть бути застосовані на двох-трьох загрозливих оперативних напрямках та дозволяють одночасно мати стратегічні резерви.

У Повітряних Силах підвищено якість оперативного і бойового управління
силами та засобами для протидії противнику у повітряному просторі. Досягнуто координації зусиль усіх родів авіації, видів розвідки, зенітних ракетних військ і частин радіоелектронної боротьби для підтримання дій сухопутних та морських угруповань. Удосконалено забезпечення безпеки дій своєї авіації у зонах бойових дій власних систем ППО і артилерії.

У Військово-Морських Силах розгорнуто нові пункти управління в місцях дислокації та базування військ (сил). Розбудовано мережу берегових ретрансляторів вздовж узбережжя Чорного й Азовського морів та здійснено їх прив’язку до загальної цифрової мережі зв’язку і навігації Військово-Морських Сил. Розпочато виконання заходів щодо забезпечення своєчасного виявлення та оповіщення про загрози з морського напрямку усіх суб’єктів забезпечення національної безпеки України. З цією метою створюється державна інтегрована інформаційна система висвітлення надводної і підводної обстановки в акваторії Чорного і Азовського морів та басейнах річок Дніпро і Дунай.

Виконані практичні заходи зі створення Сил спеціальних операцій як окремого роду Збройних Сил. У 2015 р. сформовано Командування Сил спеціальних операцій.

Оперативна ланка управління

Набуло спроможностей оновлене командування Високомобільних десантних військ.
Завершено формування органів військового управління у Сухопутних військах.
На базі управлінь Західного та Південного оперативних командувань сформовано управління оперативних командувань “Захід” і “Південь”.
Розформовано управління 8 армійського корпусу, його з’єднання і військові
частини передані до складу інших організаційних структур Збройних Сил.

Створено управління військово-морських баз “Західна” і “Південна” Військово-Морських Сил та розпочато підготовку до набуття ними оперативних спроможностей управління силами (військами).

Тактична ланка управління
Протягом 2015 р. вжито заходів щодо підвищення автономності, мобільності та керованості основних бойових одиниць – військових підрозділів рівня “батальйон (дивізіон)”. Проте система управління тактичними підрозділами істотних змін не зазнала.

У 2015 р. змінено структуру Збройних Сил. Статус окремого роду військ отримали Сили спеціальних операцій.

Протягом року планово здійснювалися заходи щодо формування та розвитку Сил спеціальних операцій. Підвищено спроможності Високомобільних десантних військ. Тривало відновлення Військово-Морських Сил.

Додатково сформовано 11 бойових бригад та полк, бригаду оперативного(бойового) забезпечення, а також 13 військових підрозділів тактичної ланки рівня “батальйон (дивізіон)”.
На кінець 2015 р. загальна чисельність Збройних Сил становила 250,0 тис. осіб,у тому числі 204,0 тис. військовослужбовців та 46,0 тис. працівників Збройних Сил.

Норми харчування військовослужбовців доведені до загальноєвропейських
вимог. Для удосконалення системи продовольчого забезпечення виконано такізаходи:
• запроваджено експериментз продовольчого забезпечення військовослужбовців у двох військових частинах (м. Одеса та м. Львів), а також на фрегаті Військово-Морських Сил “Гетьман Сагайдачний”. Мета експерименту –впровадження стандартів НАТО у сферу харчування військовослужбовців, поліпшення якості та прийняття нових норм харчування замість застарілих;

• поліпшено харчування особового складу, а саме збільшено щодобову норму видачі м’яса на 50 г, сиру твердого на 5 г, меду або джему на 20 г, сала солоного на 50 г та додатково надається булочка;

• передбачено забезпечення військовослужбовців питною бутильованою водою в польових умовах – з 1 квітня по 1 листопада, а в зоні проведення антитерористичної операції – щодня протягом року в розмірі 1,5 літри на одну людину на добу;

• запроваджено харчування військовослужбовців в польових умовах та в районі проведення антитерористичної операції набором продуктів швидкого приготування (врізка 3.1);

• виготовлено 723,7 тис. комплектів повсякденних наборів сухих продуктів, з яких понад 520 тис. комплектів було направлено для потреб військ, що залучались для виконання завдань у районі проведення антитерористичної операції, решта наборів сухих продуктів використана для забезпечення проведення заходів мобілізації;

• для організації харчування гарячою їжею військовослужбовців на блокпостах, взводних (ротних) опорних пунктах внесені зміни до штатів військових частин щодо збільшення кількості малолітражних кухонь та здійснено забезпечення ними до визначеної потреби.

Триває адаптація системи речового забезпечення Збройних Сил до стандартів НАТО. Міністерство оборони повною мірою скористалося наданим законодавством правом щодо визначення норм і термінів забезпечення військовослужбовців речовим майном.
Протягом року в сфері речового забезпечення військовослужбовців було впроваджено 70 нових елементів обмундирування, 27 нових технічних умов,15 стандартів матеріального забезпечення NATO STANAG.

У 2015 р. поставлено у війська 341,5 тис. костюмів польових літніх, 321,9 тис. пар черевиків з високими берцями, 99,6 тис. шоломів кевларових, 93,1 тис. комплектів бронежилетів, 215,4 тис. курток польових утеплених, 122,7 тис. костюмів захисту від води,100,7 тис. спальних мішків.
Разом з тим виділений у 2015 р. фінансовий ресурс дав змогу забезпечити речовим майном особовий склад Збройних Сил лише на мінімально необхідному рівні, а у повному обсязі – лише особовий склад, задіяний у проведенні антитерористичної операції.

Найважливішим елементом оперативної підготовки стало проведення у вересні – жовтні 2015 р. командно-штабного навчання з органами військового управління, військами (силами) “Рішуча відповідь – 2015” із залученням органів військового управління, військ (сил) та підрозділів інших військових формувань і правоохоронних органів. За останні п’ять років це перше навчання стратегічного рівня. Загалом у навчанні взяло участь понад 5 тис. військовослужбовців та близько 200 од. озброєння і військової техніки.

Загалом у 2015 р. у Збройних Силах було проведено: 15 бригадних тактичних навчань, 88 батальйонних, 62 дивізіонних та 358 ротних тактичних навчань, 21 льотно-тактичне навчання ескадрилій, 703 бойові стрільби взводів. Здійснено понад 21 тис. стрибків з парашутом. Авіаційними підрозділами здійснено 674 практичних бомбометання і 769 практичних стрільб по наземних цілях.

Кораблями і катерами виконано 120 артилерійських стрільб по морських і повітряних цілях.

У Сухопутних військах переважна кількість заходів бойової підготовки проведена в польових умовах. Проведено 9 бригадних тактичних навчань. Порівняно з 2014 р. в 4 рази зросла кількість батальйонних тактичних навчань, майже на 20 % – кількість ротних тактичних навчань, у 1,5 раза – кількість бойових стрільб взводів. У середньому в 3,8 раза зросла кількість практичного виконання вправ водіння танків, бойових машин та автомобілів. Середній наліт на один екіпаж армійської авіації збільшився майже в 1,5 раза.

У Повітряних Силах забезпечено підготовку визначених екіпажів у межах виділеного авіаційного ресурсу та протиповітряну оборону важливих об’єктів. Зросла інтенсивність підготовки авіаційних підрозділів, з початку року проведено 18 льотно-тактичних навчань ескадрилій. Літаки ударної авіації виконали завдання з авіаційного забезпечення дій міжвидового наземного угруповання військ та дій кораблів Військово-Морських Сил у морі. Під час патрулювання районів, прилеглих до зони проведення антитерористичної операції, виконано польоти штурмової авіації з проведенням “дуельних” тренувань та розіграшу ситуацій проти умовного противника, який позначали підрозділи військ протиповітряної оборони Сухопутних військ. Порівняно з 2014 р. кількість проведених практичних бомбометань зросла майже в 1,3 раза.

Поряд із цим показники середнього нальоту на один авіаційний екіпаж зменшилися в 1,2 раза.

У Військово-Морських Силах бойову підготовку організовано в нових місцях і районах базування (постійної дислокації). Порівняно з 2014 р. загальна кількість виходів кораблів (катерів) в море зменшилася, у тому числі в 1,4 раза – показники середньої наплавності, а також майже на 15 % – показники середнього нальоту на один екіпаж морської авіації.
Разом з тим підвищено інтенсивність підготовки екіпажів кораблів шляхом виконання артилерійських стрільб по морських і повітряних цілях, мінних та підривних бойових вправ. Значно підвищено інтенсивність підготовки підрозділів військ берегової оборони. Із сформованою бригадою морської піхоти вперше проведено бригадне тактичне навчання. Відносно 2014 р. у 7 разів збільшилась кількість батальйонних тактичних навчань, в 5,5 раза – кількість ротних тактичних навчань, майже в 5 разів – кількість бойових стрільб взводів.

У Високомобільних десантних військах