Як відроджувалась українська армія у 2014 році

326

1 березня 2014 р. Збройні Сили були приведені у бойову готовність ПОВНА, а 17 березня 2014 р. оголошено часткову мобілізацію в Україні.
 З цього часу держава почала функціонувати в умовах особливого періоду.

Через агресивні дії незаконних збройних формувань окремих районів Донецької та Луганської областей, які призвели до припинення діяльності
місцевих органів влади, керівництво держави прийняло рішення щодо проведення на цих територіях антитерористичної операції та виконання завдань територіальної оборони.

З початком антитерористичної операції від Збройних Сил брали участь близько 1 500 військовослужбовців та понад 170 од. озброєння та військової техніки. В основному це були підрозділи високомобільних десантних військ та сил спеціального призначення.

Було майже вдвічі збільшено оборонний бюджет 2014 року. З урахуванням реальної воєнно-політичної ситуації та прогнозу її змін переглянуто й уточнено плани підготовки і застосування Збройних Сил України, для реалізації яких проведено кілька черг часткової мобілізації.

Загалом призвано понад 110 тисяч осіб та мобілізовано майже 6,2 тисяч одиниць транспортних засобів з національної економіки. Загальну чисельність Збройних Сил України збільшено до 250 тисяч осіб. Значно нарощено угруповання військ на Сході України, сформовано 5 міжвидових угруповань військ (сил) та угруповання Повітряних Сил, додатково розгорнуто 10 бригад і полк.

Спільними зусиллями органів державної влади удосконалено систему відновлення, модернізації та ремонту озброєння і військової техніки, що дало змогу закупити, відремонтувати та поставити у війська близько 3 тисяч одиниць озброєння й техніки.

Протягом 2014 року 14 держав-партнерів надали Україні необхідну матеріально-технічну допомогу.

Протягом 2014 р. проведено три черги часткової мобілізації. У боєздатний стан приведено 159 військових частин Збройних Сил та 39 військових частин (установ)інших військових формувань і правоохоронних органів спеціального призначення.
Для доукомплектування визначених військових частин (установ) із запасу
призвано близько 110 тис. осіб та майже 6,2 тис. од. транспортних засобів
національної економіки України, з них для потреб Збройних Сил – 95,4 тис.
військовозобов’язаних та 5,5 одиниць техніки.

Протягом травня – вересня 2014 р. сили та засоби Збройних Сил, інших військових формувань та правоохоронних органів провели більше 40 операцій, звільнили понад ста населених пунктів Донецької та Луганської областей. Під час проведення антитерористичної операції загинуло 1 373 військовослужбовці, 5419 отримали поранення, близько 300 зникли безвісти, близько 800 знаходилися у полоні.

У 2014 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактами
ухилення від військової служби було розпочато кримінальні впровадження відносно 8490 військовослужбовців, з яких, відповідно до статті 407 Кримінального кодексу України “Самовільне залишення військової частини” – відносно 2287 військовослужбовців, відповідно до статті 408 Кримінального кодексу України “Дезертирство” – відносно 4880 військовослужбовців, відповідно до статті 409 Кримінального кодексу України “Ухилення від військової служби шляхом самокаліцтва або іншим способом” – відносно 1323 військовослужбовців.
Проте переважна більшість військовослужбовців Збройних Сил виявили особисту мужність і героїзм у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові. У 2014 р. нагороджено державними нагородами понад 6,5 тис. військовослужбовців.

Тактичні навчання з метою набуття органами військового управління та військовими частинами (підрозділами) оперативних (бойових) спроможностей були активізовані лише після початку воєнної агресії Російської Федерації проти України. До цього тактичні навчання у складі підрозділів, частин та з’єднань, насамперед з бойовою стрільбою, проводилися в недостатній кількості.

Загалом у Збройних Силах проведено: 18 батальйонних тактичних навчань,
192 ротних тактичних навчання, 6 льотно-тактичних навчань ескадрилій, 325 бойових стрільб взводів, здійснено понад 16 тис. стрибків з парашутом та 258 десантувань повітряних десантів. Авіаційні екіпажі здійснили 507 практичних бомбометань і 326 практичних стрільб по наземних цілях. Кораблі і катери виконали 96 артилерійських стрільб по повітряних цілях, 110 артилерійських стрільб по морських цілях.
У Сухопутних військах важливими нормативами з оцінювання рівня підготовки, які опанували військові частини і підрозділи, були часові показники висування у визначені райони, розгортання на нових позиціях, проведення заходів щодо інженерного обладнання позицій і місць дислокації, їх охорони та оборони.
Порівняно з 2013 р. в 2,4 раза зросла кількість батальйонних тактичних навчань, майже в 5,5 раза – кількість ротних тактичних навчань, у 4 рази – кількість бойових стрільб взводів. Середній наліт на один авіаційний екіпаж армійської авіації збільшився удвічі.

Оперативно-стратегічна ланка управління
Проведено комплекс заходів щодо відновлення боєздатності системи управління Збройними Силами, за результатами якого було відокремлено оперативно-стратегічну ланку управління військами (силами).
До складу ланки увійшли чотири складові:
• командування трьох видів Збройних Сил – Сухопутних військ, Повітряних
Сил та Військово-Морських Сил;
• командування високомобільних десантних військ.

У 2014 р. істотно погіршилася ситуація у Військово-Морських Силах, які внаслідок анексії Російською Федерацією Автономної Республіки Крим та м. Севастополь втратили значну кількість корабельного та авіаційного складу, майже всі запаси флотського озброєння, військової та спеціальної техніки, матеріальних резервів тощо.

Військово-Морські Сили залишилися без облаштованих місць базування, ремонтних органів і устаткування, навчальних закладів, полігонів, житлового і казарменого фонду.
Протягом року виконано комплекс заходів щодо передислокації командування Військово-Морських Сил до м. Одеса і приведення його організаційно-штатної структури у відповідність до завдань та наявних сил і засобів.

Оперативна ланка управління
У 2014 р. продовжено розвиток органів військового управління оперативної
ланки, зокрема вжито таких заходів:
• на основі оперативних командувань “Північ” та “Південь” сформовано
вертикалі оперативного управління силами і засобами, які беруть участь в
антитерористичній операції. Загалом створено п’ять міжвидових угруповань військ (сил) та угруповання Повітряних Сил;
• зупинено заходи щодо розформування управлінь Західного та Південного
оперативних командувань;
• скасовано заходи щодо реформування повітряних командувань “Центр”,
“Захід” і “Південь” та управління 8-го армійського корпусу;
• підвищено роль та повноваження командувань оперативної ланки управління під час ведення бойових дій.

Тактична ланка управління
Елементи системи управління військами (силами) тактичної ланки протягом
року істотних змін не зазнали. Вищими органами військового управління цієї
ланки залишаються бригади (полки). Основною бойовою одиницею є військові підрозділи рівня “батальйон”.
Протягом року за підсумками мобілізаційного розгортання військ (сил) сформовано 4 бригади та 29 батальйонів територіальної оборони, які згодом були переформовані в окремі мотопіхотні батальйони.

На кінець 2014 р. після проведених організаційних заходів чисельність Збройних Сил становила 250,0 тис. осіб, у тому числі 204,0 тис. військовослужбовців.
Збільшення на 84,5 тис. осіб здійснено у межах показників, визначених законодавством України.

Протягом року тривала планова реалізація заходів щодо формування високомобільних десантних військ та Сил спеціальних операцій.

mil.gov.ua

Як відроджувалась українська армія у 2015 році — тут

Поделиться:
Загрузка...