Як «Нептун» влучає у ціль ВИДЕО

1 181

Новий український протикорабельний ракетний комплекс «Нептун» подолав важливий рубіж.

У ході чергових випробувань крилатих ракет Р-360 комплексу 360МЦ підтверджені можливості нової системи озброєнь щодо пошуку та знищення визначених морських цілей. Це відбулося 2 квітня 2020 р. на полігоні Алібей на півдні Одеської області.

Defense Express отримав унікальне відео, яке дає можливість на власні очі побачити захоплюючі кадри тривалістю у декілька секунд – як ракета на малій висоті мчить над морськими хвилями у напрямку цілі і, власне, влучає у цю ціль.

«Ми провели стрільби першими трьома виробами, призначеними для ураження цілі. Стріляли на дистанцію близько ста кілометрів. Ми отримали позитивні результати попадання. Я вітаю всі наші колективи, які вклали багато праці в цю прекрасну технічну перемогу», — заявив одразу у день випробувань «Нептуна» Генеральний конструктор — генеральний директор ДержККБ «Луч» Олег Коростельов.
Тепер – трохи нових подробиць до цієї події.

У якості мішені в акваторії полігону Алібей був використаний ліхтер довжиною у 38 м та шириною в 11 м. Це, власне, стандартна несамохідна баржа, яка зазвичай транспортується буксирами по річках. Цей ліхтер було встановлено на відстані біля 100 км від узбережжя. На баржі була розміщена конструкція, аби визначити місце влучання ракети у ціль. Ракета після старту з пускової установки «Нептуна» вийшла запрограмованим складним маршрутом по контрольним точкам у район розміщення морської цілі. Політ по маршруту відбувався шляхом поєднання даних від усіх складових системи управління ракетою. А саме: інерціальної системи наведення, глобальної системи супутникового позиціонування, а також радіовисотоміра. Всі ці складові системи управління розроблені українськими підприємствами. Бортовий комплекс управління з комбінованою системою наведення і радіовисотоміром дозволяє ракеті здійснювати політ до цілі на гранично малих висотах з дозвуковою швидкістю.

Політ крилатої ракети супроводжувала пара перехоплювачів Су-27. Вони документували всі етапи польоту ракети, на нашому відео це помітно.
Під час випробувань 2 квітня 2020 р. на останньому етапі траєкторії польоту ракети проходила перевірка режимів роботи нової радіолокаційної головки самонаведення. Ракета Р-360 вийшла у район цілі, захопила визначену ціль, розрахувала оптимальну точку влучання і, власне, влучила у неї. Підтвердження у ході цих випробувань — прорив у сітці, що видно на відео. В реальних умовах — це борт бойового корабля ворога.

На кінцевій траєкторії польоту ракета йшла на мінімальний висоті, що видно на відео. В умовах бою це суттєво ускладнює ворогу як виявлення протикорабельних ракет, так і їх знищення. В залежності від попередньо обрахованої ефективності ворожої системи захисту кораблів чи об`єктів на узбережжі, включно з його системами вогневої та радіоелектронної протидії, на одну ціль може призначатися наряд з декількох крилатих ракет. Хоча за потужності бойової частини однієї крилатої ракети з комплексу «Нептун» цілком достатньо для потоплення кораблів тоннажем до 5000 т. Режим підриву бойові частини ракети також може бути різним і визначається відповідно до особливостей цілі та завдання. На випробуваннях 2 квітня відпрацювання роботи бойової частини не передбачалося.

В умовах закритого Чорного або Азовського морів для вирішення завдань оборони узбережжя моря можна вважати достатньою дальність ракетного озброєння у 120-150 км. Однак, комплекс «Нептун» має підтверджену удвічі більшу дальність. При потужній бойовій частині ракети та малій маршовій висоті польоту це потужна зброя оперативно-тактичного рівня.

Всі технічні завдання та вимоги, які ставилися перед розробниками під час пусків 2 квітня, були виконані та підтверджені. У випробуваннях протикорабельної ракети з наземної версії «Нептуна» у складі комплексу пройдено пройдені усі ключові етапи, окрім хіба що підриву її бойової частини. Хоча для цього етапу також все готове. Тож насьогодні можна стверджувати, що в Україні спільними зусиллями при інтегруючій ролі ДержККБ «Луч» сформована нова вітчизняна школа і кооперація зі створення нових систем високоточних озброєнь – включно з такими ключовими елементами, як системи управління і наведення.

Цей успіх досягнутий завдяки високому професійному рівню фахівців вітчизняних підприємств і компаній. Готовності, здатності та умінню їхніх керівників працювати у команді, хоча це далеко не завжди і просто. Результати цієї роботи вже помітні кожному свідомому громадянину нашої держави. Звісно, помітні вони і ворогу.

Спочатку за поребріком йшлося про те, що випробовування нових ракетних розробок — високоточної системи залпового вогню «Вільха-М» та протикорабельного комплексу «Нептун» Україна провела у перших числах квітня. Відтак, це, мовляв, з категорії першоквітневих жартів. Потім тон змінився. Ось лише дві цитати. Перша. «Украинский «Нептун» научился топить корабли Чорноморского флота России». Друга. «Нынешние испытания показали, что с комплексом «Нептун» на Украине на удивление быстро продвигаются вперед… Если год назад новая ракета просто пролетела над морем 225 км, снижаясь с 300 до 10 м, то на сей раз под Одессой она впервые поразила реальную морскую цель». І робиться висновок, що на цьому етапі «опасна недооценка боевых возможностей очень вероятного на сегодня противника России».

Найближчий і вкрай потрібний для нас результат — це прийняття нового протикорабельного комплексу «Нептун» на озброєння і постачання до Військово-морських сил України одного, двох чи трьох дивізіонів мобільних «Нептунів». Усі необхідні завершальні етапи випробувань будуть пройдені у найближчі декілька місяців.

Здається, на це орієнтований і Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Руслан Хомчак. Він вже заявив «успішно проведені випробування дослідного зразка (протикорабельного ракетного комплексу — прим. DE), що дозволяє незабаром прийняти комплекс на озброєння та розпочати постачання до Збройних Сил України вже цього року».

…Так, хитра ракета «Нептун» вже вміє рухатись по складній траєкторії, аби мінімізувати протидію і гарантовано знищувати ворожі цілі. Проте держава у створенні та серійному виготовленні потрібних зразків техніки та озброєнь має йти найкоротшим шляхом. Всі перешкоди, що які цьому заважатимуть, мають бути усунуті. Чим би вони не були спричинені: непрофесійністю, страхом чи саботажем.

Довідково:
Береговий ракетний комплекс РК-360МЦ «Нептун» призначений для контролю територіальних вод і проливних зон, захисту військово-морських баз, берегових об’єктів і інфраструктури узбережжя, захисту узбережжя на десантно-небезпечних напрямках. Комплекс забезпечує наведення, цілерозподіл та знищення цілей протикорабельними крилатими ракетами Р-360. Заявлена дальність пуску ракети становить до 280 км. Швидкість близько 1000 км/год, висота польоту над гребенем хвиль — від 3 до 10 м. Маса ракети — 870 кг, маса бойової частини -150 кг.

Дивізіон РК-360МЦ «Нептун» забезпечує старт окремих ракет або залповий пуск до 24 ракет (тобто повний залп 6 пускових установок), з інтервалом пусків у залпі від 3 до 5 сек.
Бойове застосування комплексу забезпечується в простих і складних метеоумовах вдень і вночі при повній автономності наведення після пуску в умовах вогневої і радіоелектронної протидії противника. За критерієм «вартість-ефективність» комплекс «Нептун» є оптимальним для вирішення бойових завдань на морі ракетами оперативно-тактичного класу. Комплекс «Нептун» розроблений ДержККБ «Луч», виготовляється у кооперації з залученням лише вітчизняних підприємств.

Сергій Згурець

Поделиться:
Загрузка...