Категории: Экономика

Як «наша» влада кинула американців заради білорусів під санкціями

Минулого тижня президент Володимир Зеленський вирішив поображатись на Джо Байдена за те, що він не так захищає Україну, як йому хотілось. Втім, якщо подивитись на певні аспекти українсько-американських відносин, то варто визнати, що наша влада методично відбиває у американців бажання допомагати Україні.

І йдеться не лише про горезвісне обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Цього разу — про газ. А точніше — як український «Нафтогаз» замість співпраці з американцями обрав підсанкційних білорусів.

 

Ситуація з видобутком газу в Україні давно не найкраща. Більшість родовищ «Укргазвидобування» були відкриті за радянських часів та в середньому виснажені на понад 80%. Ще з часів прем’єрства Володимира Гройсмана уряд говорить про активну розробку та розвідку нових родовищ, але це справа не одного місяця і навіть не одного року.

«Газовидобування – це така штука, яка за місяць не вистрілює. Тобто люди роками вкладаються в геологічні дослідження та розвідку, а в Україні цього зроблено не було, тому йде повільне падіння видобутку газу. Щоб втримати видобуток, за попередніх керівників «Нафтогазу» та УГВ – Андрія Коболєва та Олега Прохоренка – розпочали застосування сучасних світових методів роботи з виснаженими родовищами, якими володіють провідні міжнародні сервісні компанії», – каже співзасновник Ради економічної безпеки України Андрій Супрун.

Зокрема, одним з методів стабілізації видобутку на виснажених родовищах став капітальний ремонт свердловин шляхом забурювання бокового стовбуру (ЗБС). Це порівняно швидка та ефективна технологія, яка дає змогу  взяти в розробку раніше не задіяні ділянки пласта, а також важкодоступні запаси газу, видобуток яких раніше був неможливим, із суттєво меншими інвестиціями порівняно, наприклад, з бурінням нової свердловини.

«Була залучена так звана «Велика четвірка», це 4 найбільші нафтогазосервісні корпорації світу (Schlumberger, Halliburton, Baker Hughes та Weatherford), з якими були укладені довгострокові рамкові угоди – Мультисервісні договори. Усі ці корпорації є публічними юридичними особами США. У них найвищі стандарти у світі, і це було великим здобутком для нас. Серйозний сигнал міжнародним інвесторам, що найбільші корпорації світу в цьому секторі нам довіряють та визнають наші наміри. Співпраця з компаніями Великої четвірки давала нам доступ до найсучасніших технологічних рішень та стандартів видобутку в світі. У той час, та ж Росія, наприклад, через санкції такого доступу не мала», – розповів Супрун.

З цими компаніями були укладені рамкові угоди у 2018 році, а потім їх продовжили до кінця 2021.

«В межах цих угод Украгзвидобування досить успішно впроваджувала найсучасніші технології із залученням «Великої четвірки». Наприклад, однією із компаній «четвірки» був успішно виконаний проєкт за принципом «роботи під ключ» з буріння бічних стовбурів на 26 свердловинах», – зазначає Супрун.

Результат проєкту ЗБС з американцями перевершив усі очікування та мав значний вплив на стабілізацію видобутку, кажуть інші співрозмовники.

Ще в лютому минулого року директор зі стратегічних проєктів дивізіону «Розвідка та видобування» Максим Вітик розповідав про роботи на Святогірській площі, де 4 свердловини були пробурені не в оптимальних точках. До буріння 5-ї свердловини мали залучити американських партнерів.

«Північноамериканська практика з розробки таких покладів показує, що тут важливо застосувати нестандартні підходи, наприклад, кущове буріння та горизонтальні свердловини. Ми плануємо буріння першої горизонтальної свердловини у кінці 2021 – на початку 2022 року на одній із відібраних ділянок. До речі, її спорудження буде в тісному співробітництві з однією з найбільших сервісних компаній світу. З ким саме – вирішиться за результатами тендеру, який ми плануємо провести між компаніями Halliburton, Weatherford, Baker Hughes і Schlumberger», – розповів Вітик в інтерв’ю expro.com.ua.

Насправді ж, уже з весни минулого року «Велику четвірку» почали залучати до робіт все менше.

«Американці казали: «Дивіться, у вас падіння видобутку газу, в нас же є рамкові угоди. Давайте разом сформуємо проєкти з вашого фонду свердловин і ми їх реалізуємо із залученням передових технологій, щоб стабілізувати видобуток», – розповідають співрозмовники видання.

За їхніми словами, вищі очільники в «Нафтогазі» почали активно проштовхувати ідею, що не треба віддавати все американцям, нехай працюють місцеві або білоруси. Нехай попрацюють тепер білоруси, вони, нібито дешевші, але на практиці це не підтвердилося.

А американці відходили на задній план.

«Американцям довго обіцяли продовжити співпрацю. Сюди декілька разів навіть приїжджало керівництво американців, зустрічалися з керівництвом Нафтогазу та Укргазвидобування. Їм казали «так-так-так», але зрештою зробили по-своєму: оголосили тендер, на який жодна компанія з «четвірки» звичайно не прийшла, оскільки в них були чинні рамкові угоди з УГВ, які ніхто не використав», – додає співзасновник Ради економічної безпеки України Андрій Супрун.

Майже під закінчення терміну дії рамкових угод з Великою четвіркою, 5 листопада 2021 р. Укргазвидобування оголосило тендер приблизно на 2 млрд грн (4 лоти) на виконання роботи з буріння бічних стовбурів.

На тендер прийшли 4 компанії: ТОВ «Навігатор комплект», чиї документи не прийняли, ТОВ «Бурова компанія «Горизонти», ПП «Українська сервісна бурова компанія-1» (уламок одіозної Burisma), ТОВ «Спецмехсервіс» та білоруське ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ».

Переможцем у 3 із 4 лотів стало білоруське ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», а запропоновані білорусами ціни виявилися зовсім не дешевшими, ніж у тих же «дорогих» американців.

Остання компанія, до слова, виявилася зовсім не простою білоруською ТОВкою, а є дочкою державного білоруського концерну «Белоруснефть». І все б майже нічого, але 2 грудня 2021 р. Євросоюз ухвалює 5-й пакет санкцій проти білоруського режиму Олександра Лукашенка, під які, зокрема, потрапляють «Белавиа», «Белшина», «Гродно Азот», «Химволокно» та «Белоруснефть».

Санкції підтримали США, Велика Британія та Канада.

У документах до тендерів Укргазвидобування компанії-учасники мають підтвердити, з-поміж іншого, що вони не перебувають ні під європейськими, ні під американськими санкціями.

І ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у поданих на тендер документах спокійно вказує, що санкції до неї не застосовувались. Хоча навіть попередній перегляд стрічки новин самої УГВ свідчить про спорідненість «Белоруснефть» та ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ».

7 грудня ця компанія зазначає як свого засновника якесь «Пуховичинефтепродукт».

Заміна ДП «РУП «ПО «Белоруснефть» на «Пуховичинефтепродукт» відбувається за день до подачі документів на тендер – 6 грудня. Хоча навіть дуже поверхневий пошук показує, що ці «Пуховичи» – це лише частина «Белорусьнефти». Вона входить до підсанкційного білоруського концерну з 1995 року.


Виведення підприємства з того, що потрапило під санкції, для білорусів — звичний метод. Улітку так було із самою «Белорусьнефтью», коли її вивели з підсанкційного «Белнефтехима», щоб вона постачала нафту в Німеччину.

Цензор.НЕТ наприкінці минулого тижня звернувся по коментар щодо згаданого тендеру до керівника «Нафтогазу» Юрія Вітренка, але відповіді наразі не отримав. Водночас виданню стало відомо, що публікацію повідомлення про намір укласти договір з підсанкційними білорусами відклали до 4 лютого.

У понеділок в Україну прибула чергова партія військової допомоги зі США. Понад 80 тонн зброї для посилення обороноздатності України. І це ще не кінець.

20 січня Сполучені Штати виділили Україні 200 мільйонів доларів додаткової безпекової допомоги.

В той самий час невизнаний цивілізованим світом білоруський диктатор Олександр Лукашенко робить заяви, що він готовий захищати свої кордони від «неадекватної» влади України.

«Нам треба спрогнозувати ситуацію на майбутнє: що буде завтра і післязавтра. Тому є мудра приказка «Хочеш миру — готуйся до війни». Жорстока, але така чоловіча. Ми повинні робити все для того, щоб нас не могли застати зненацька», – заявив днями Лукашенко.

«Сказати, що американці були здивовані перемогою білорусів – це не сказати нічого», – говорить співрозмовник. Виходить, ми кидаємо тих, хто постачає нам зброю на догоду тим, хто готовий проти нас її застосовувати.

І тим самим даємо привід таким, як ведучий Fox News Такер Карлсон, розганяти зраду, навіщо США виділяють 2 мільярди допомоги корупційній країні, яку вони навіть на карті не покажуть.

Тетяна Ніколаєнко 

Последние новости

Том Купер: звіт про війну в Україні за 5 травня 2025 року

Всім привіт! Ось і перший огляд у травні цього року. Як це часто буває, це був тиждень заявленого та сприйнятого,…

2 часа назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025 1. Рублева ціна російської нафти вперше за два роки впала…

3 часа назад

Ворог почав застосовувати водолазів для проникнення ДРГ: їх було ліквідовано ВІДЕО

На Донецькому напрямку ворог почав активно застосовувати водолазів для проникнення ДРГ в тил силам оборони України. Так сьогодні була виявлена…

4 часа назад

Перспективна модель ЗСУ передбачала ієрархію корпус-дивізія-бригада – Залужний

Перспективна модель Збройних Сил України, яку розробили наприкінці літа 2022 року, передбачала ієрархію корпус-дивізія-бригада у Сухопутних військах. Про це в…

5 часов назад

ЗЕЛЕНСЬКИЙ ОБМІНЯВ САНКЦІЇ НА КОПАЛИНИ?

Поки влада бадьоро бреше про «перемогу» у Вашингтоні, реальність виглядає куди темнішою. За лаштунками підписаної "Угоди про надра" – масштабна…

5 часов назад