Як Москва нацьковувала на Україну татар

115
Під час московсько–литовських воєн татарські хани, діючи в союзі з Москвою, атакували українські землі. Вороги захоплювали бранців — чоловіків, жінок і дітей — і продавали їх на невільничих ринках в Кафі і Стамбулі та в Московщині.

У 1482 р. московський князь Іван III підбурив кримських татар розграбувати Київ. Із багатої здобичі, захопленої в Києві, Менглі-Гірей надіслав Івану III золоту культову церковну утвар – потир і дискос із київського Софійського собору.
Іван III спонукав кримського хана на нові напади. У 1489 р. на Київ та Київщину було здійснено новий набіг 100-тисячної орди. Напади на Поділля, Волинь, інші землі продовжувались під час московсько-литовських воєн у 1490-1503 рр. У 1497 р. під час чергового татарського нападу, здійсненого за намовою Москви, татарський загін поблизу м. Мозиря у Білорусі вбив Київського православного митрополита Макарія.
Ось як це сталося згідно з церковними даними.
1 травня 1497 року, коли митрополит Київський Макарій служив Божественну літургію в храмі с. Скригалова, напали перекопські татари. Святитель закликав присутніх рятуватися, а сам залишився біля вівтаря та прийняв мученицьку смерть.
Тіло митрополита привезли до Києва, вкрили полотняним покривалом і поклали в храмі Святої Софії. Канонізація святителя відбулась у 1621—1622 роках, за митрополита Київського Іова Борецького, у державі Річ Посполита. Нині мощі святого покояться у Володимирському соборі.
Ганна Черкаська
Поделиться:
Загрузка...