Велика Британія надасть Збройним силам України гелікоптери Sea King у рамках своєї подальшої підтримки.
Про це повідомляється в Twitter міністерства оборони Великої Британії.
«Велика Британія надасть Збройним силам України гелікоптери Sea King у рамках своєї подальшої підтримки. Військово-морський флот Британії провів навчання Sea King для 10 екіпажів Збройних Сил України, підвищивши їхні пошуково-рятувальні можливості», – йдеться у повідомленні.
🚁 The UK will provide the Ukrainian Armed Forces with Sea King helicopters as part of its continued support.
The @RoyalNavy has delivered Sea King training to 10 crews of the Armed Forces of Ukraine, enhancing their search and rescue capabilities.
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/vQUjfAWMrP
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) December 28, 2022
Westland WS-61 Sea King — це британська модифікація однойменного американського гелікоптера, також відомого як Sikorsky SH-3 Sea King.
Вперше цей вертоліт був збудований у США наприкінці 1950-х років у розпал холодної війни. Тоді СРСР використовував значний флот підводних човнів, яким ВМС США протиставили вдосконалені засоби протичовнової оборони. Саме для цього і був розроблений Sea King — один із перших протичовнових вертольотів з турбовальними двигунами.

Такий запит від ВМС США вдалося реалізувати компанії Sikorsky Aircraft — знаменитій авіабудівній фірмі, яка була заснована в США українським авіаконструктором з Києва Ігорем Сікорським. Ключовими особливостями нового протичовнового вертольота, розробленого фахівцями Sikorsky, був його корпус-амфібія, який дозволяв гелікоптеру виконувати посадку на воду, а також використання двотурбінного двигуна, що дозволило апарату бути більшим і важче оснащеним у порівнянні з можливостями інших гелікоптерів.
Перший тестовий політ прототип майбутнього Sea King виконав у 1959 році, у 1961-му був введений в експлуатацію та в різних модифікаціях використовувався у США протягом кількох десятиліть, перш ніж у 1990-х роках його замінив неамфібійний Sikorsky SH-60 Seahawk.
Британія ж із 1960-х років виробляла свій варіант гелікоптерів Sea King. Британська компанія Westland Helicopters мала ліцензійну угоду з Sikorsky Aircraft, що дозволяла їй виробляти гелікоптери Sikorsky (включаючи SH-3 Sea King).
Водночас британський авіавиробник суттєво модифікував цю модель вертольота. Британський гелікоптер відрізняється від американської версії двигунами Rolls-Royce Gnome, протичовновими системами британського виробництва та повністю комп’ютеризованою системою управління польотом. Крім того, британський варіант Sea King, відомий як Commando, був розроблений і для використання як військовий транспортний транспорт.

Відрізнялася і оперативна роль таких гелікоптерів у британській армії. Якщо США гелікоптери Sea King мали перебувати під тактичним контролем авіаносця, з якого вони і діяли, то в британському Королівському флоті, а згодом і у ВПС їхнє завдання було іншим. Передбачалося, що гелікоптери будуть набагато більш автономними, здатними діяти поодинці або координувати свої дії з іншими одиницями авіації. Це призвело до інакшого розташування екіпажу в британському літаку, а також встановлення на його борту пошукового радара.
Однією з найпоширеніших у британській армії варіантів була модифікація Sea King Commando (HC4) — це був вже не амфібійний, а транспортний вертоліт, який міг взяти на борт до 28 повністю екіпірованих військовослужбовців. Його бічні поплавці з конструкції прибрали, змінили також ходову частину вертольота: гелікоптер модифікували для потреб єгипетських ВПС, а в пустелі не було необхідності сідати на воду. Commando здійснив перший переліт у 1979 році та завдяки дальності польоту до 600 морських миль без дозаправки став важливим засобом авіації для десантних операцій та перевезення військ.

У Британії такі гелікоптери Sea King HC4 (Commando) брали участь у Фолклендській війні, операціях на Балканах, в обох війнах у Перській затоці, у Сьєрра-Леоні, Лівані та Афганістані.
Спеціальна пошуково-рятувальна (SAR) версія HAR3 була розроблена для пошуково-рятувальних сил Королівських ВПС.
У 2018 році останній з британських Sea King, які залишалися на службі, був списаний, зараз їх замінили більш сучасні вертольоти.

Головні характеристики вертольотів Sea King
Поки невідомо точно, три гелікоптери якої саме модифікації Великобританія передає Україні (хоча один Sea King вже в Україні). Загалом їх існувало кілька десятків варіантів.

Технічні характеристики моделі Sea King HC4 (Commando), який виконував у Британії роль військово-транспортного вертольота, такі:
- двигун: 2 турбовальні двигуни Rolls Royce Gnome 1400−1 (по 1400 к. с. кожен)
- діаметр основного гвинта: 18,9 м
- довжина 22 м
- ширина 3,78 м
- висота 4,72 м
- маса: порожній — 6,35 т, максимальна злітна вага — 9,7 т
- екіпаж 3 (2 пілота, 1 член екіпажу)
- крейсерська швидкість — 208 км/год
- місткість: 27 військовослужбовців, при такому завантаженні вертоліт здатний здолати 396 км без дозаправки.
- гранична стеля польоту — 3,65 км
- озброєння: 4 торпеди Mark 44, Mark 46 або Sting Ray / або 4 глибинні бомби
- передбачено встановлення дверного кулемета різних калібрів.