Петро Порошенко запропонував план термінових заходів, аби Україна могла уникнути енергетичного колапсу. За словами пʼятого Президента, наслідки енергетичної кризи можуть бути катастрофічні, а часу для підготовки до зими дуже мало, тому діяти треба швидко.
Перш за все треба підтримати людей, які самотужки намагаються розв’язати проблеми з енергозабезпеченням. Україну врятує енергетична децентралізація, переконаний Петро Порошенко. Це означає залучення фінансової допомоги партнерів і бюджетних коштів на побудову малих електро- і теплових станцій у територіальних громадах. ОСББ мають отримати пільгові кредити для забезпечення безперебійним живленням критичних потреб, зокрема ліфтів, водопостачання, водовідведення.
“Людина може вкрутити лампочку з акумулятором, людина може поставити екофлоу. Набагато важче на балконі поставити генератор. Але вона точно не може забезпечити функціонування тепла, каналізації, води, ліфтового господарства і такого іншого” – пояснив Порошенко під час брифінгу.
“Що має зробити уряд і зробити це негайно – терміново внести до Верховної Ради законопроєкт, яким повністю ліквідувати будь-які мита, ПДВ щодо обладнання, яке ми імпортуємо, щоб місцева влада закупила позиції, які дадуть можливість децентралізувати енергетику. Це міні ТЕЦ. Це балансувальні потужності. Це те, що ми можемо розв’язати шляхом об’єднання зусиль будинку, кварталу, району” – говорить Порошенко.
Пʼятий Президент також пропонує максимально спростити правила проєктування і здачі в експлуатацію енергетичного устаткування. Потрібні податкові канікули для виробників енергетичного обладнання та устаткування, а також мораторій на перевірки підприємств, зайнятих виробництвом, монтажем і обслуговуванням енергетики.
“Якщо бізнес або об’єднання громадян прийняли рішення інвестувати у власну енергетичну безпеку, вони мають бути під страховим, фінансовим, енергетичним і регулятивним захистом держави” – переконаний Порошенко.
Він навів приклади розбудови ефективної енергонезалежності місцевими органами влади Житомира, Хмельницького, Києва: “я вітаю рішення, яке було прийнято за пропозицією нашої фракції в Київраді, коли виділено більше мільярда на закупівлю міні ТЕЦ. Це якраз вдалий приклад ефективної децентралізації, роботи міського голови, роботи міської ради. Думаю, що цей досвід треба вивчити та розповсюдити”.
Пʼятий Президент також переконаний, що треба відмовитись від підвищення акцизів на паливо та решти платежів, які спричинять обвальне зростання цін. А також від довготермінових проєктів на кшталт «закупівлі ядерних реакторів уже сьогодні», які потребують багатьох років для реалізації. За словами Порошенка, підвищення тарифів та акцизів на пальне спричинить інфляційний стрибок, внаслідок якого українці збідніють, товари та послуги суттєво здорожчають, а бюджетні кошти знову підуть у корупційні годівниці.
“Зараз точно не той час. Зараз нам треба зробити максимум можливого для того, щоб гроші залишилися в людей, не видирати їх з кишень. Ви штовхаєте величезний відсоток українського народу за межу бідності. Припиніть вбивати конкурентоздатність української економіки, припиніть проштовхувати інфляцію” – застерігає Порошенко.
“Отже, ми чекаємо від уряду комплексний пакет законопроєктів, який має стабілізувати, оптимізувати та захистити населення України від наслідків енергетичної кризи та ракетних атак по об’єктах критичної енергетичної інфраструктури” – резюмує Порошенко.
Нагадаємо, міністр енергетики України Герман Галущенко під час зустрічі з представниками держав-членів ЄС у МАГАТЕ заявив, що найбільших руйнувань через поновлення масованих російських атак зазнали об’єкти тепло- та гідрогенерації, а також об’єкти системи передавання. Це спричинило втрату до 9 ГВт потужності, що значно погіршує ситуацію у порівнянні з 2022-2023 роками.
prm.ua