Усе про реформи та війну з Росією

258
Хочете зрозуміти, як функціонує економіка, та що відбувалося в Україні останні 5 років? Усе про реформи та війну з Росією.
Трохи фактів для розуміння ситуації у 2014 році.
Янукович тільки втік до Ростова, а Путін починає докладати зусилля для дестабілізації ситуації в Україні. Зовсім скоро відбудеться анексія Криму та вторгнення російських військ на Донбас. Паралельно відбувається згортання торгівлі з Росією, і як наслідок шоковий удар в економіці. Бо раніше північний сусід був основним партнером. Економіка на порозі кризи викликаної політикою Януковича. На підході оплата кредитів МВФ, а в казні усього 108 т грн. На горизонті маячить дефолт та справжнісінький колапс. Саме існування країни опинилося під питанням. І в цих умовах Україні потрібно було не тільки вижити, але ще і впроваджувати реформи.
Зараз пройдемося по усіх основних реформах в Україні.
Почнемо з повернення ПДВ.
Як було раніше. Усі експортують товар, але не отримують повернення ПДВ. Потім змушені припинити експорт або взагалі зупинити виробництво тому, що без повернення ПДВ працювали в мінус. А ті, хто наближені до влади або дають відкат, або отримують його. В країні згортається експорт і процвітає багатомільярдна корупція в цій сфері.
Що зробили. Електронна черга з автоматичним відшкодуванням податку. Корупція руйнується в принципі.
Після цієї реформи, почав активно зростати експорт з України та створюватися робочі місця. Я особисто продавав крупи в країни Європи та США, а косметичні товари — на Азійський ринок. Без відшкодування ПДВ це було б неможливо.
Маленький факт. Парламент і олігархи наполегливо противилися цій реформі. Адже це позбавляє одних монопольного положення, а інших корупційних платежів. Всі реформи в Україні заважають чиїмось інтересам. Наприклад реформи медицини й Нафтогазу тим, хто раніше заробляв на корупції мільярди. Майже кожна реформа зустрічає відсіч.
Але про усе по черзі.
Банківська система на прикладі банка Приват, який належав Коломойському.
Приват збирав з населення депозити й відразу ж кредитував свої підставні компанії. Які в свою чергу зовсім не планували повертати борг. На сленгу такі банки називаються пилосос. Збираються гроші з населення, а потім оголошують банкрутство. Коли почалася криза, Приват почав отримував гроші на порятунок від Нацбанку, й відразу ж вивів їх через кілька підставних осіб на різні рахунки. У тому числі й на рахунки Зеленського. Так. Шостий президент брав участь в цьому злочині.
Таких банків в Україні було безліч. Природно що усю систему потрібно було чистити. Частина банків стали банкрутами. Частина були врятовані через націоналізацію або грошові вливання. Той же Приват рятувався за наші з вами гроші. Тому, що його крах привів би до колапсу банківської системи. Нам з вами довелося оплачували злодійство Коломойського. Як наслідок реформ у 2019 українська банківська система стала незрівнянно прозорішою та прибутковою.
Тепер трохи про курс доллара
Долар по 8 знищував Українську економіку. Він тримався штучно для дешевої конвертації корупційних грошей в валюту та підтримання рівня життя в країні. На підтримку долара витрачалися мільярди доларів кредитів МВФ. Дешевий бакс робив наші товари неконкурентоспроможними на світових ринках і приводив до переваг імпортних товарів в Україні. Стримуваний міхур лопнув та розпочалася різка девальвація . Нова влада поступово впровадила плавучий курс і його почав регулювати ринок. Попит і пропозиція. Що ми побачили на прикладі 2018 і 2019 років. Як наслідок Гонтареву чудово оцінила професійна світова спільнота. Але природно, що більшості українських громадян ці реформи, м’яко кажучи, не сподобалися. Оскільки вони плутали проблеми в банківській та валютній сфері з лікуванням, сприймаючи девальвацію і банкрутства банків як наслідки реформ. До того ж олігархічні СМІ перевертали ситуацію з ніг на голову. Дуже важко бути реформатором в Україні.
Зараз ми підійшли до однієї з найбільш цікавої теми. Це тарифи на газ
Як було раніше.
Україна купує багато газу в Росії. Використовуються фірми посередники, які належать Тимошенко, Лазаренко, Фірташу та іншим. Тимошенко так заробила мільярди на яких увірвалася в політику. Усі знають факт, як вона передавала Лазаренко мільйони доларів хабарів. Тоді він ще був прем’єр-міністром України.
Потім населенню продають дешевий газ. Дешевше ніж закуповують.
Що зробили.
Підняли ціни поступово, майже до ринкового рівня. Зробили їх єдиними для всіх. Корупція на різниці в тарифах відпала. Прибрали посередників. Раніше ми використовували газу більше ніж в будь-якій розвиненій країні Європи. Люди палили взагалі не рахуючи. Багато хто навіть відкривали вікна взимку. Так сильно топили газом. У половини населення немає лічильників. Зараз впроваджують енерго — зберігаючи технології та споживання сильно зменшується. Газ купується дешевше та в Європі.
А тепер про Ціни для населення та субсидії
Для мене квінтесенція абсурдності вимог малозабезпечених громадян — це те, що вони хочуть низьких тарифів на газ. Хоча насправді вони повинні вимагати високих тарифів тому, що це їм вигідно. Але уявити, що в нашій країні Тимошенко чи ОПЗЖ вимагають підвищити ціни на газ у 2 рази практично нереально. Це з області фантастики. Але про усе послідовно.
Є, наприклад собівартість послуги -100 грн. І її продають по 150 грн. Бідна людина споживає 3 послуги в місяць, але нічого не платить, бо має субсидію. Забезпечена людина має великий будинок і споживає 30 послуг в місяць оплачуючи 4500 грн. Решта людей з середніми доходами споживає різну кількість та оплачує 150 грн за 1 послугу. Все справедливо та логічне. Держава заробляє 50 грн на 1 послузі. Ці гроші йдуть на ремонт виробництва, зарплати вчителям, дороги та багато іншого. З цих же грошей виплачується адресна субсидія самим малозабезпеченим громадянам. Всім вигідно використовувати енерго — зберігаючи технології та раціонально споживати послугу.
А тепер уявімо, що держава починає продавати послугу в мінус по 50 грн. Держава зазнає збитків і компенсує це шляхом грошей платників податків. Виходить, що бідні платять за багатих.
Система держзакупівлі
Раніше все купували через хабарі та підставні компанії. Заздалегідь домовлялися у кого і по якій ціні куплять. Відкати могли здорожувати товар або послугу в рази.
Тепер відбувається тендерна закупівля через електронну систему Прозоро. Все йде у відкритому доступі в інтернеті. Легко перевірити та легкий доступ для всіх охочих брати участь.
Відразу все подешевшало: від будівництва доріг до закупівлі медикаментів. Звісно корупцію неможливо викоренити, але її масштаби на прозорому ринку швидко тануть.
Наприклад Уляна Супрун перевела тендери із закупівлі ліків на міжнародні організації. І відразу ціни знизилися на багато ліків до десяти разів. Особливо великий контраст був на закупівлі медикаментів у порівнянні з періодом Тимошенко.
Безвіз. Чому він так важливий
Відвідування Європи українцями змінює образ мислення та ментальність. Люди стають більш демократичними й вже не так вірять в російську пропаганду. Зменшується терпимість до корупції та розуміється цінність справедливих законів. Чим більше українців побуває за кордоном, тим швидше ми проведемо ефективні реформи.
Так що в першу чергу важливо ідеологічне значення безвізу, а потім вже економії часу та грошей при відвідуванні Європи. Безвіз викликав вибухове зростання туризму як до Європи, так і до України. Як наслідок прихід міжнародних лоукостів та зниження вартості авіаквитків.
Релігія та Томос.
Для мене створення Української незалежної церкви й отримання Томосу мають в першу чергу не релігійне, а світоглядне значення. Його вплив на економіку і долю нашої країни важко переоцінити.
Російська православна церква є підрозділом КДБ. Можете прочитати як Сталін відроджував церкву і як агенти КДБ ставали священниками. З того часу нічого не змінилося. РПЦ є агентом Кремля в Україні. Вона впливає на результати голосування, отримує інформацію через таємницю сповіді та розгойдує ситуацію. Грубо кажучи, це як ми даємо можливість промивати розум українцям. Пустили ворога у свій будинок.
Зараз же багато церков колишнього московського патріархату переходять під Українську юрисдикцію. Звісно це дуже довгий процес. Але вплив російської церкви буде зменшуватися з кожним роком.
Мова та культура.
На рівні з церквою на підсвідомість українців впливають російські ЗМІ, кінематограф та естрада. Всі ми пам’ятаємо Геббельса і знаємо зараз Кисельова з їхньою брехнею. Усі розуміють що поступове пропагування будь-яких цінностей впливає на уми громадян, а особливо молоді.
Величезну роль грає фальсифікація історії та культури народів. Тому СРСР і приділяв таке величезне значення побудови образу малороса — такого собі веселого, але трошки придуркуватого брата українця. І повністю спотворив історію. Наприклад сприйняття Бандери, Мазепи чи Богдана Хмельницького.
Ми багато років були під окупацією російських комуністів і витравити з нас наслідки цього дуже складно. Тому має величезне позитивне значення прибирання пам’ятників вбивць нашого народу і перейменування вулиць. Дуже важливо введення квот на радіо і телебачення на українську мову і як наслідок бурхливий розвиток нашої естради й кінематографа. Українські фільми та книги змушують багатьох з нас відкрити очі на реалії історії.
Так що знання історії та українських пісень, це не тільки про культуру, але ще і про свободу, демократію та економічну ефективність.
Армія
Тут все зовсім очевидно. Були слабкою країною з повністю зруйнованою армією. Ледве втрималися завдяки героїзму громадян. Зараз маємо сильну і більш сучасну армію. Витрачаємо 3-5 млрд usd в рік на нашу обороноздатність. Виробляємо сучасне озброєння та поступово рухаємося в бік НАТО.
А зараз про дуже непопулярну реформу. Високі заробітна платня державним менеджерам та політикам.
Дуже розумний і чесний чоловік може заробляти величезні гроші в бізнесі або найманій роботі. І для того, щоб ця людина йшла на державну службу, вона повинна заробляти дуже багато, і це потрібно пояснювати. Адже якщо зарплата набагато менше, то ви отримаєте керівника тупицю або злодія. Не знаю, що гірше.
Наприклад є вибір. В приватній компанії заробити мільйон, а в державному секторі пару тисяч грн. Мені здається для чесної людини відповідь очевидна. У державному секторі спочатку йшли тільки ті, хто будуть красти. Скажу навіть більше. За посаду де платня 20 т грн потрібно було ще заплатити хабар за її отримання 50 тис. usd. Яку дуже швидко відбивали.
Тому у нас і були усі державні компанії збиткові, а депутати приймають закони, які не відповідають інтересам країни.
Павел Бойко
Поделиться:
Загрузка...