Українець Іван «Кротон» Фірцак став світовою зіркою першої половини ХХ століття. Борець, боксер, боєць вільного стилю, неймовірний силач та артист цирку підкорював і звичайних глядачів, і королівських осіб. У 1928 році його визнали найсильнішою людиною планети.
Деякі силові трюки Кротона досі ніхто не повторив. І незважаючи на всі старання, стерти пам’ять про легендарного богатиря радянська влада не змогла.
OBOZREVATEL вирішив розповісти найяскравіші історії з життя Фірцака-Кротона, які дійшли до наших днів. Тут варто згадати і дивовижні циркові трюки, які виконував Іван Сила, і двобій із биком, і подарунок від королеви Великої Британії.
ПРИНІС КОРОВУ. Іван народився 1899 року в селі Білки на Закарпатті. Говорили, що свою силу він отримав у спадок – його дід Іван одного разу вбив ведмедя ударом колодою і міг зрушити з місця дерев’яний будинок. А онук, будучи підлітком, приніс додому на плечах корову, яка поранила ногу і не могла йти. За це хлопець отримав прізвисько Іван Сила. Також він міг спокійно тримати на витягнутих руках 30-літрові чавунні бідони з молоком.
ВАНТАЖНИК. У 20 років Фірцак, який мав неймовірну силу, вирушив на заробітки до Чехословаччини, працював вантажником на заводі і залізничному вокзалі Праги. При цьому у нього залишався час на спорт. У 1922 році 23-річний українець став першим вантажником, який виграв чемпіонат Чехословаччини з важкої атлетики, піднявши вагу 150 кг. Потім став першим номером країни з рукопашного бою. Також Фірцак 70 разів перемагав у змаганнях з гирьового спорту та примудрився виграти конкурс краси тіла в Парижі.
ЦВЯХИ ВІД КРОТОНА. Залишивши аматорський спорт, Фірцак став зіркою відомого празького «Герцферт-цирку», з яким він виступив у 64 країнах світу. І всюди – з аншлагом. Українця зустрічали оваціями у Відні, Берліні та Вашингтоні, де силач рвав залізні ланцюги, жонглював гирями та штангами, зубами тягнув вантажі.
Однією з фішок Івана, як сказали б сьогодні, були 20-сантиметрові цвяхи, котрі він забивав голими руками, потім витягував зубами, гнув пальцями, робив із них різні фігури, які потім роздавав на згадку глядачам. За свою феноменальну силу та неймовірні трюки, частину з яких не можуть повторити навіть сьогодні, Фірцаку дали ім’я античного героя-силача Кротона.
ЗАЛІЗНЕ СЕРЦЕ. Дуже популярним серед глядачів був номер Кротона «Груди замість ковадла», коли величезну брилу трощили прямо на грудях у Івана. При цьому він міг лежати на товченому склі зі своїм важким вантажем.
А пані, що займали місця в перших рядах, чекали на номер «Залізне серце», коли Іван клав собі на плечі триметрову рейку, четверо асистентів звішувалися на ньому, намагаючись зігнути. А коли їм це не вдавалося, Фірцак руками вигинав із рейки серце і з сором’язливою усмішкою дарував дамам.
ЛЮДИНА ПІД КОЛЕСАМИ. Під час гастролей у США Іван виконав ефектний рекламний трюк, вразивши навіть розпещену заокеанську публіку: силач ліг на землю, а легковий автомобіль переїхав його через горло. Фотографія цього номера облетіла сторінки американських газет. Фірцак вирішив додати трюк до своєї програми під назвою «Людина під колесами машини».
Номером українці були вражені не лише пересічні американці. Слава про силача дійшла і до власників концерну «Форд», які у 1927 році на знак свого захоплення та поваги подарували Фірцаку іменний автомобіль.
ДІАМАНТИ КОРОЛЕВИ. Не встояла перед Кротоном і королева Великої Британії, яка запросила трупу на чолі з Іваном показати свою знамениту програму у п’ятитисячному залі цирку Тауер. Щоб вразити королеву, українець тягнув ланцюгом вантажну машину, набиту людьми. А також на прохання Її величності вийшов у ринг проти місцевого чемпіона суперважкої ваги з боксу Джона Джексона.
Бій закінчився трагедією для Джексона. Кротон трохи не розрахував силу і проломив Джонові грудну клітку, а в українця від такого потужного удару тріснула шкіряна рукавичка. Джексона забрали до лікарні, боксер вижив, але не пережив такої поразки та викинувся з вікна багатоповерхового будинку. А фанати Джона помстилися – напали на Фірцака, проломивши йому голову.
Іван зумів вижити навіть після відкритого перелому черепа, але лікарі змушені були імплантувати золоту пластину на його пошкоджену кістку. Після цього силач два місяці ходив із забинтованою головою і надалі змушений був виступати у перуці. А королева Англії як компенсацію та на честь перемоги над чемпіоном подарувала йому унікальний пояс, манжети та шолом, прикрашений діамантами та рельєфним зображенням левів.
40 ЯЄЦЬ НА СНІДАНОК. Борцівські навички, щедрі природні дані та сила волі допомогли Кротону здобути перемогу і над відомим японським борцем Токедзо, який був на 20 кг важчим за Івана, і над популярним у Бразилії майстром капоейри.
Хто тільки не намагався розкрити секрет могутності Івана Сили. Навіть уважно вивчали, що їсть найсильніша людина планети. Французька преса стверджувала, що на сніданок 160-кілограмовий богатир з’їдав яєчню із 40 яєць! Якось у Відні українця заарештували за аварійну ситуацію на дорозі. Грошей на штраф у нього не знайшлося, силача посадили до камери, але він легко чи то виламав грати, чи то розігнув її руками, і поліція вирішила відпустити Фірцака.
НА БИКА. Після роботи в цирку разом із дружиною, чеською гімнасткою Руженою Зікловою, Кротон вирішив створити власну мандрівну трупу, яка дуже ефектно добилася дозволу на виступ в Іспанії. Щоб влаштовувати публічні розваги, українцю потрібно було отримати ліцензію. Але заступник мера одного з провінційних містечок зажадав у Івана доказу його умінь.
«Де показувати? На Піренейському півострові чоловіки демонструють це на арені. Туди ще бика випускають», – відповів Кротону чиновник. Іван Сила відмовився від пік та шпаг, якими користувалися місцеві тореадори, і пішов на бика з голими руками. Трибуни були переповнені. Кажуть, викликали навіть дві брички з лікарями: одна – для приїжджого «божевільного», інша – для синьйор, які можуть знепритомніти.
Закарпатський гігант трохи погрався з биком для глядачів, а потім однією рукою схопив тварину за зашийок, притиснув до грудей, а іншою – вирвав найближчий ріг. Арена охнула, бик від больового шоку знепритомнів, а потім і помер. Іван закинув тушу на плечі і відніс до найближчого ресторану, де попросив приготувати бика спеціально для заступника мера, який не вірив у нього. Кротону відразу виписали всі ліцензії.
РОЗБИТИЙ ФОРД. Ближче до 40 років Івану набридло блукати світом, його потягло до рідного села на Закарпатті. Фірцак розірвав 10-річний контракт із цирком раніше обумовленого терміну, виплативши через суд компенсацію у 100 тисяч крон, і наприкінці 30-х із дружиною та 8 дітьми повернувся додому. Але там багато що змінилося майже за 20 років мандрівок.
А під час окупації Закарпаття Угорщиною 1939 року нова влада захотіла конфіскувати у Фірцака його пам’ятний автомобіль «Форд». Та силач вважав за краще розбити його кувалдою. За що спортсмена побили та на якийсь час кинули до в’язниці.
25 РОКІВ ТАБОРІВ. Радянська влада, що прийшла на Закарпаття, спробувала нівелювати всі досягнення всесвітньо відомого силача, а легендарні історії змалювати не більше, ніж дурними вигадками. Ще один український герой їм зовсім не був потрібен. НКВС конфіскувало у Кротона всі його призи, нагороди та навіть фотографії. А старшого сина засудили до 25 років таборів. Іван Фірцак-молодший готувався у спадкоємці Кротона – з дитинства виступав із ним у парі та був чемпіоном УРСР з боксу у перші повоєнні роки.
Проте 18-річного хлопця засудили у сфабрикованій справі про належність до ОУН. З 25 років він відсидів у сталінських таборах майже вісім років. А його батькові довелося заробляти гроші тими ж виступами – він їздив селами і скликав до місцевого клубу всіх охочих. Він все ще міг гнути арматуру, піднімати по кілька людей та рухати авто. Ось тільки квиток на його вистави коштував уже 20 копійок.
Також Фірцак передавав свої знання та вміння молоді, відкривши гурток важкої атлетики та заснувавши циркову школу силових мистецтв. Багато його учнів здобували різні титули на змаганнях з важкої атлетики.
ЗОЛОТА ПЛАСТИНА. Легендарного Івана Сили не стало 10 листопада 1970 року. Золота пластина в голові богатиря потребувала заміни. Однак радянська влада не знайшла можливості випустити на лікування за кордон найсильнішу людину планети. Без операції рана під пластиною почала загнивати. Лікар, який регулярно приїжджав до спортсмена з Іршави, дуже хотів допомогти, але не зміг нічого зробити.
На похорон Кротона прийшло не тільки все село Білки та мешканці навколишніх селищ, а й багато відомих спортсменів свого часу. І як не намагалися в СРСР вбити пам’ять про неймовірного силача, не змогли. Про нього пишуть книги, зняли фільм та передають легенди про Івана Силу з покоління в покоління.