Для фінансування необхідних видатків у держбюджеті на 2024 рік не вистачає близько 400-500 мільярдів гривень.
Про це голова Комітету з питань бюджету, народна депутатка від «Слуги народу» Роксолана Підласа розповіла за підсумками зустрічі з послом Німеччини Мартіном Єгерахом, інформує пресслужба парламенту.
«Головна тема розмови, звісно, виконання Державного бюджету 2024 та зміни до бюджету для покриття «діри» в 400-500 млрд грн в цьому році. Тут чекаємо на ініціативу Уряду», – заявила Підласа.
Водночас вона зауважила, що відкритим залишається питання фінансування держбюджету України на 2025 рік і можливість залучення $50 млрд від російських активів, яку обговорюють країни «Великої сімки».
«Звернула увагу на те, що Україна повинна мати чіткий дозвіл купувати зброю за ці гроші, частину цих грошей має складати пряма бюджетна допомога (на випадок якщо США припинять бюджетну допомогу в наступному бюджеті)», – додала Підласа.
Що відомо про майбутнє підвищення податків?
Як повідомлялося, ще на початку лютого Роксолана Підласа розповідала, що додаткова мобілізація 400-500 тисяч бійців у 2024 році додатково коштуватиме українському бюджету близько 720 млрд грн, що відповідає 22,5% усіх запланованих видатків.
За її словами, лише на навчання, виплати та одяг для такої кількості мобілізованих потрібно 322 мільярди гривень. Ще 400 млрд грн треба на закупівлю та модернізацію військової техніки. Щоб профінансувати ці видатки доведеться підвищити податки для українців.
Наприкінці травня голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявляв, що, щоб знайти додаткові джерела фінансування армії владі доведеться підвищити основні податки, у тому числі податок на додану вартість (ПДВ), військовий збір із зарплат та акцизи.
За даними джерел української редакції Forbes, наразі Кабінет міністрів працює над законопроєктом про підвищення податків. Зміни торкнуться податку на додану вартість та військового збору, який можуть не лише підвищити, а й запровадити для ФОПів на спрощеній системі оподаткування.
Зокрема, військовий збір в уряді планують підвищити з 1,5% до 5%, це дозволить додатково зібрати із зарплат українців 90-100 млрд грн на рік. Таку ж ставку військового збору в 5% можуть запровадити й для фізосіб-підприємців, що працюють на спрощеній системі оподаткування.
Водночас про рівень підвищення ПДВ наразі ще остаточно не визначилися. Ймовірне підвищення – на рівні на 2-3%. У разі підвищення ПДВ на 2 в. п. чи 3 в. п. до держбюджету можуть додатково зібрати 70-80 млрд грн або 100-120 млрд грн відповідно.