Телефонна розмова президента США Дональда Трампа і його російського колеги Володимира Путіна завершилася.
Як пишуть російські медіа, переговори тривали близько двох з половиною годин.
Раніше заступник глави Білого дому Ден Скавіно, повідомляв у мережі Х, що розмова розпочалася о 10:00 (16:00 за Києвом).
«Розмова проходить добре», – запевнив Скавіно після 90 хвилин переговорів.
Американські медіа NBC і CBS з посиланням на джерела повідомили, що переговори 18 березня завершилися, а російське державне інформаційне агентство ТАСС процитувало прессекретаря Кремля Дмитра Пєскова, який підтвердив, що лідери двох країн завершили свою дискусію.
Жодних подробиць про зміст або результати розмови не було надано, але Пєсков заявив журналістам у Москві раніше в той же день, що під час розмови буде порушено «велику кількість питань», повʼязаних з відносинами між США і Росією, а також війною в Україні.
Заяви російських медіа
Путін підтримав ініціативу Трампа про тимчасове припинення ударів по енергетичній інфраструктурі. За словами російських джерел, він дав військовим команду дотримуватися цієї домовленості протягом 30 днів.
Також російський лідер підтвердив “принципову відданість мирному врегулюванню конфлікту“. Проте конкретні кроки для реалізації цієї позиції не уточнюються.
Окремо зазначається, що вже найближчої середи має відбутися новий обмін військовополоненими між Росією та Україною за формулою 175 на 175.
Росія і США нібито домовилися створити експертні групи, які займатимуться питанням врегулювання війни. Деталі цього процесу поки не розкриваються.
Повідомляється, що Путін і Трамп висловили взаємну зацікавленість у нормалізації двосторонніх відносин між Росією та США. Вони також зійшлися на думці щодо необхідності підтримки постійного діалогу з ключових питань.
Як “жест доброї волі”, Москва готова передати Україні 23 тяжкопоранених військовослужбовців. Водночас незрозуміло, чи ця передача відбудеться у межах обміну полоненими чи окремо.
Кремль озвучив умову для недопущення подальшої ескалації війни – припинення постачання Києву іноземної зброї та розвідувальних даних.
Ще одна вимога Москви – зупинка мобілізації в Україні та процесу переозброєння Збройних сил у разі досягнення перемир’я.
Також Путін заявив про “конструктивне” ставлення до ініціативи Трампа щодо гарантування безпеки судноплавства в Чорному морі.
Офіційний Київ поки не коментував заяви російських ЗМІ.
Заява Білого дому
Речниця Білого дому Керолайн Левітт заявила, що переговори між Дональдом Трампом і Володимиром Путіним були зосереджені на необхідності миру та припинення війни в Україні.
Обидва лідери погодилися, що цей конфлікт має завершитися міцним миром. Вони також наголосили на важливості покращення відносин між США та Росією, зазначивши, що ресурси, які витрачаються на війну, варто спрямувати на потреби народів.
За словами Левітт, Трамп і Путін дійшли згоди, що першим кроком до миру стане припинення ударів по енергетиці та інфраструктурі, а також технічні переговори щодо реалізації морського перемир’я в Чорному морі, повного припинення вогню та встановлення постійного миру. Ці переговори мають невідкладно розпочатися на Близькому Сході.
Окрім України, лідери обговорили потенційну співпрацю щодо стабільності на Близькому Сході. Зокрема, вони погодилися щодо необхідності запобігання поширенню стратегічних озброєнь і мають намір залучити до цього процесу інші країни. Також Трамп і Путін одностайно заявили, що Іран не повинен мати можливості знищити Ізраїль.
У Білому домі підкреслили, що президенти США та Росії розглядають перспективу покращення двосторонніх відносин як ключову можливість для економічної співпраці та геополітичної стабільності після досягнення миру.
Відомо, що 18 березня президент США Дональд Трамп і президент РФ Володимир Путін обговорили війну в Україні, яка, як сподіваються у Вашингтоні, переконає Москву погодитися на 30-денне перемир’я і перейти до постійної мирної угоди.
Сильний вітер та пилова буря в найближчу годину накриють Україну, — Укргідрометцентр