Привіт усім! На самому початку: відповідь на запитання читача, що прийшла електронною поштою: вибачте, не знаю жодного «проросійського» блогу, який пише про цю війну.
Звичайно, десь «раз на 10–14 днів» я «проходжуся» соціальними мережами і перевіряю, що відбувається в різних облікових записах, на форумах або в блогах.
Я не кажу, що немає нічого вартого уваги: проте я не маю часу, щоб вчитуватися в звичну «балаканину» про бомбардування Берліна, Лондона, Парижа і Марса; 15-те оголошення про знищення 2000, 6000, 20 000 «українських націоналістів» у Ольгівському лісі; або лекції про «моральне старіння НАТО» тощо. Тому я не стежу за жодними російськими (чи українськими, чи іншими) акаунтами, блогами, форумами, подкастами чи іншими присутностями у соціальних мережах. Вже з літа 2022 року мій спосіб роботи (коли справа стосується цього конфлікту) полягає в тому, щоб збирати «дані» з ряду контактів, а потім у міру необхідності (і можливості; частина того, що я тут публікую, взагалі ніде не публікується ) — «підкріплювати» їх посиланнями.
***
Тема сьогоднішньої розмови – повітряно-ракетна війна, і я не можу не почати з роздумів про те, про що я згадував принаймні влітку цього року, якщо не раніше.
Так, є близько п’яти або більше країн-членів ЄС, які фінансують кілька великих проектів з будівництва заводів з виробництва зброї та боєприпасів в Україні. Однак, оскільки маса їхніх політиків все ще вагається і паралізована власною некомпетентністю (що потім призводить до нерішучості), ЄС все ще не наростив власну військову промисловість до достатнього рівня. Через це він не може надати інструментів, необхідних для захисту своїх власних інвестицій в Україну , ані енергетичної системи, необхідної для їх функціонування. Іншими словами: заводи будуть побудовані, але їхня власна безпека та безпека енергопостачання для їх виробництва не є чимось певним.
І навіть якщо щось поставляється, то завжди «занадто мало і надто пізно». Наприклад: так, Нідерланди щойно поставили три пускові установки M901 для зенітних ракет (ЗРК) PAC-2/3 для українських ВПС та військ ППО. Канада поставила ще одну систему ЗРК NASAMS. А хтось ще наскребав цілу систему ЗРК MIM-23 HAWK, і її було доставлено в Україну через Польщу цього тижня (до речі, є повідомлення, що MIM-23 тим часом становлять близько третини арсеналу PSU!). Так, Німеччина планує поставити дві системи IRIS-T SLM і SLS до кінця року.
Але… зітхання… чому тільки зараз, а не кілька місяців тому?
А потім подивіться на таких славних членів НАТО, як греки: за французькою ініціативою (а як інакше: Macron & Co KG GesmbH SPA AG все ще мріють про відновлення війн 1918-1922 років) вони передають у дар Вірменії свої С-300ПМУ1, «Тор М1» та «Оса-АК».
Гірше того: офіційне пояснення Афін полягало в тому, що «з боку опозиції був надто великий тиск, а з боку західних союзників — відсутність ініціативи» — хоча принаймні останнє мене зовсім не здивувало б.
Чому?
З тієї ж причини, через яку НАТО провалило чеську збройову угоду (на 2 мільйони артилерійських снарядів) на початку цього року: бачите, власники та генеральні директори, які відповідають за «Систему НАТО», все ще женуться за прибутком , замість того, щоб на самому справі допомогти Україні виграти війну проти Пудингу. І оскільки подібні речі «надто дешеві» порівняно з тим, що може надати оборонний сектор НАТО… колись у майбутньому («коли б це не трапилося, НАТО» — це торгова марка, тим часом)… вони блокують такі угоди.
… і приблизно водночас представник українського Генштабу Вадим Скибицький повідомив, що за останні кілька місяців Росія накопичила понад 200 ракет Х-101 та 300 ракет «Іскандер-М».
…у той час як німецькі платники податків навіть не поінформовані (наприклад, їх славетними ЗМІ), що Volkswagen виплатив своїм акціонерам дивіденди у розмірі 5 мільярдів євро ще у травні, а потім, через кілька місяців, «усвідомив», що має закрити три заводи і звільнити тисячі працівників, тому що йому не вистачає 4,5 мільярда євро… так само, як австрійські платники податків ніколи не повідомлять про банкрутство KTM після виплати рекордних дивідендів своїм акціонерам на початку цього року, яка тепер не в змозі платити своїм співробітникам.
Читайте: це та сама політика короткозорої наживи та брехні, яка вже десятиліттями править усіма аспектами суспільного життя на «Заході». Та сама політика, яка також дає фантастичні обіцянки про обмеження нелегальної імміграції (викликаної її власною наживою), про те, щоб зупинити промисловість від скидання мільйонів тонн токсинів у природу і в нашу їжу, про заміну викопного палива відновлюваним («неможливо», тому що так сказала індустрія викопного палива), про протидію «азіатської конкуренції» (шляхом банкрутства чи продажу власних високотехнологічних підприємств?) тощо. д., і т.д. п.
Звісно, щонайменше 2,5 із усіх 5,3 читачів, які могли б це прочитати, зараз порадять мені не відволікатися і припинити базікати про політику, але: подобається вам це чи ні, це і є «система Заходу». Система, що впливає на хід, засоби та форми повітряної та ракетної війни між Росією та Україною.
***
Ще один момент, перш ніж я продовжу: на додаток до своїх «Geran-2s» — які є копіями іранських (хо-хо!) Shahed-136 — росіяни тим часом розгортають велику кількість «своїх» ударних БПЛА Gerbera. В основному, що виготовляються з компонентів, вироблених в КНР. Настільки, що Європарламент тепер НЕ збирається запроваджувати економічні санкції проти КНР. Ні. Це було б надто руйнівно для бізнесу та прибутку. Натомість він збирається вводити додаткові санкції проти Росії.
БПЛА «Gerbera», що заплутався в дереві.
Ще один ударний БПЛА Gerbera. І ще один, який або заклинило, або вийшов з ладу і розбився на території України. Як згадувалося вище: майже всі компоненти виробляються у КНР.
Тиждень повітряної війни, описаний у цьому резюме, розпочався 22 листопада, коли Україна вразила невідому мету в районі Краснодара за допомогою БПЛА, тоді як росіяни запустили 114 атакуючих БПЛА над Україною. Славна PSU заявила, що 64 було збито, 51 — заглушено, а результати ще чотирьох — «незрозумілі». Можливо, я випадково знаю кількох українців, які шаленіють від «брехні PSU». Але, гей: різдвяний сезон уже майже настав, то чому б просто не купити ще більше брехні — хоча цього разу «зробленої в Україні»?
23 листопада
Україна розгорнула ATACM для поразки радара 92Н6Е та двох пускових установок ЗРК С-400 у районі села Велике Жирове Курської області (1490 зенітний полк ППО), а також чогось невідомого в районі Ростова-на-Дону. Як ми побачимо, ЗСУ таким чином почали «бурити коридор ЗРК» у російському повітряному просторі, щоб забезпечити можливість безлічі наступних атак.
Того ж ранку росіяни зафіксували в небі над Україною 73 ударні БПЛА, 50 з яких, за даними PSU, було збито, а 19 — заблоковано.
25 листопада
Україна завдала удару по авіабазі Курськ-Східний/Калинове щонайменше шістьма, можливо, вісьмома ATACM. Точний масштаб збитків залишається незрозумілим.
Кадр із відео, що показує детонацію касетних бомб, скинутих ATACM для удару по авіабазі Курськ-Східний/Халіно, вранці 25 листопада. Росіяни повідомили, що «протиповітряна оборона змогла відпрацювати лише сім вхідних ракет». Насправді, судячи з наявних відео, принаймні п’ять із них пройшли: одна, схоже, вразила місцеву систему С-400 SAM.
Уламки ракети ATACMS, знайдені на авіабазі Курськ-Східний/Халіно вранці 25 листопада. На задньому плані видно зенітний ракетний комплекс «Панцир С1» ВКС.
Крім того, українські БПЛА завдали ударів по системах ППО в районі Курська, заводу «Тайфун» (електротехніка) та нафтобазі АТ «Калуганафтопродукт» у Калузі (підпалені три або чотири резервуари). Росіяни повідомили, що «місто» було атаковане трьома БПЛА, і всі три були збиті: але їхні уламки потім впали на територію промислового об’єкта, викликавши сильні пожежі.
Не можу не поставити питання: хто в Росії все ще в це вірить? У 1980-х роках росіяни досягли успіху в «читанні між рядків» радянської пропаганди.
Росіяни запустили 145 ударних БПЛА над Україною, PSU заявили, що 71 було збито, а 71 — заблоковано (38 з них було перенаправлено до Білорусі?). Крім того, протягом дня росіяни випустили 2 «Іскандери-М»: підрозділи Південного командування PSU заявили, що один із них був збитий, разом із 5 БПЛА.
Один із двох «Gerbera» та один «Шахед» був збитий над Сумською областю із застосуванням стрілецької зброї.
26 листопада
Українські БПЛА завдали ударів по Ростову-на-Дону (ймовірно, по системах ППО), а також по нафтогазовому об’єкту в Салаваті (Башкирія), приблизно за 1200 км від України.
Росіяни запустили 188 БПЛА над Україною, а також 4 «Іскандер-М». PSU заявили, що 76 БПЛА було збито, а 95 — заблоковано. У той же час PSU не вдалося збити чотири ракети «Іскандер-М».
Український БПЛА низько над Салаватом, ранок 26 листопада.
27 листопада
Близько 40 українських БПЛА, а потім ЗРК С-200 (запущені в режимі «земля-земля») та ракети класу «повітря-земля» Storm Shadow завдали удару по авіабазі Бельбек в окупованому Криму. Очевидно, саме під час цієї атаки було виведено з ладу російський радар 48Я6-К1 «Підліт» (фото нижче для орієнтування). За даними росіян, над районом Ростова-на-Дону також було збито 10 українських БПЛА.
Росіяни запустили 89 ударних БПЛА з району Приморсько-Ахтарська в Україну. За ними були 85 крилатих ракет Х-101 і «Калібр», 3 Х-59/69 і 3 С-300 або БМ-30. PSU заявили про збиті 76 крилатих ракет, всіх трьох Х-59/69 і 48 ударних БПЛА (ще 62 були заглушені, як стверджує PSU, включаючи п’ять, які повернулися до Росії).
За наявними даними, в цьому ударі брав участь принаймні один бомбардувальник Ту-160, який раніше належав українським ВПС (верхнє фото), який раніше — під тиском Заходу, а також як повернення українських боргів — був проданий Росії (нижнє фото) . Для отримання додаткових подробиць з цього приводу, будь ласка, перегляньте відео нижче
28 листопада
У МО РФ у Москві стверджують, що відбили український удар і збили 25 БПЛА: 14 у Краснодарському краї, 6 над Брянськом, 3 над Кримом та 2 над Ростовом.
За даними українських джерел, росіяни випустили загалом близько 120 крилатих ракет, 90 ударних безпілотників «Шахед», що робить цей удар наймасштабнішим ракетним ударом по Україні на сьогоднішній день.
У PSU заявили, що збили 76 крилатих ракет, 3 Х-59/69 і 35 БПЛА, і справді: в українських соціальних мережах тим часом гуляє безліч фотографій, подібних до наведених нижче.
Уламки крилатої ракети «Калібр», збитої над Україною вранці 28 листопада.
Уламки російської крилатої ракети Х-101 (або «Іскандер-К»?), збитої над Україною вранці 28 листопада.
Однак багато крилатих ракет були оснащені касетними боєголовками, тому знешкодження і навіть очищення їх уламків буде проблемою ще кілька днів. Більше того, низка з них виявила свою мету: за словами міністра енергетики України, це був «масований удар». Відомо, що цілями були Луцьк, Суми, Харків, а на Одещині була вражена підстанція Усатове.
У свою чергу бійці 14-ї механізованої бригади вивели з ладу російський ЗРК «Тор» .
***
Підсумок: нічого справді «несподіваного». Українці націлилися на російські ППО, авіабази та нафтосховища, російські «завдають удару у відповідь» по українському енергетичному сектору, намагаючись зробити життя в Україні неможливим.
Звичайно, для нас тут, на Заході, це несправедливо. Для українців це не що інше, як варварство, бо багато з них — особливо бідні українці, люди, які не можуть дозволити собі купити електрогенератори, щоб зігрітися цієї зими — замерзнуть цієї зими, і це не що інше, як варварство.
Однак, будь ласка, врахуйте, дорогі «західники»: враховуючи, що росіянам вдалося зробити щось подібне з мільйонами мирних жителів, які проживають у контрольованих повстанцями районах Сирії, ще в 2015-2016 роках, тобто «Захід» дозволив їм вбивати тисячі людей і проводити етнічні чистки мільйонів людей так само (що у свою чергу багато років тому, тим самим надавши Кремлю щось на кшталт «прецеденту», — що може їх зупинити зараз?