Британське видання The Sunday Times описало деталі співпраці звинуваченого в держзраді колишнього керівника управління СБУ в Криму Олега Кулініча із американським адвокатом Маркусом Коеном у 2018-2019 роках, зокрема щодо участі в кампанії нинішнього президента Володимира Зеленського.
Про це пише The Sunday Times
Видання наводить деталі справи Кулініча на основі низки повідомлень, наданих американським джерелом, документів, вилучених з комп’ютера в Москві, розмов із колишніми посадовцями адміністрації Зеленського, звітів про лобіювання, поданих до Міністерства юстиції США, та інформації, оприлюдненої під час судового розгляду справи про державну зраду.
Як ідеться в публікації, Кулініч разом із ексзаступником секретаря РНБО Володимиром Сівковичем у 2018 році зустрічалися з американським адвокатом Коеном, який передав їм звіт про перевірку тодішнього керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького.
Через два роки Холодницький був змушений піти у відставку. Пізніше українська розвідка знайшла ще 15 файлів на нього на комп’ютері ФСБ, до якого вдалося отримати доступ у Москві. У 2019 році Сівкович заплатив своєму американському адвокату щонайменше 300 000 доларів, згідно з розвідданими, які згодом зібрала СБУ і підтвердили адвокати Кулініча.
Коен не відповів на прохання прокоментувати ці звинувачення. Адвокати Кулініча і Сівковича підтвердили факт зустрічей, але стверджують, що вони просто співпрацювали з американськими правоохоронцями, щоб допомогти їм розслідувати корупцію.
Перед президентськими виборами в Україні 2019 року, за словами адвокатів Кулініча, американський адвокат Коен представив Кулініча передвиборній команді Зеленського як політичного експерта, який працюватиме над кампанією pro bono.
“Обидва чоловіки опинилися в передвиборчому штабі, працюючи над тим, щоб Зеленський був обраний і зв’язаний із Вашингтоном”, – йдеться в матеріалі.
Зазначається, що Коен найняв лобістів і консультантів з безпеки від імені кампанії. Ці підрядники фактично отримували гроші від Сівковича в Москві через підставні компанії, заявили адвокати Кулініча, стверджуючи, що це було частиною його законної діяльності як політичного консультанта.
Серед документів, з якими ознайомилася The Sunday Times, є контракт на 185 250 доларів США з лондонською компанією Global Analytica, укладений у березні 2019 року. Нібито це була компанія авторитетних британських експертів з безпеки, які забезпечуватимуть “особисту безпеку пана Володимира Зеленського, кандидата в майбутніх виборах у президенти України”, включаючи “кібербезпеку” та надання семи “захищених” смартфонів для Зеленського і його команди. При цьому компанія була зареєстрована лише за місяць до цього.
Після перемоги Зеленського на виборах у лобістському документі, поданому до Міністерства юстиції США, Коен заявив, що працював над кампанією Зеленського, а тепер працює на Івана Баканова, який був призначений керівником СБУ, та адміністрацію Зеленського в цілому.
Він стверджував, що заплатив 70 000 доларів з власних коштів вашингтонській лобістській фірмі, щоб забезпечити знайомство з членами адміністрації Трампа. Видання пише, що Кулініч працював з Коеном над операцією впливу. За словами джерела, яке працювало з адміністрацією, їхній вплив, зокрема, на відкриття переговорів у США, був позитивно сприйнятий Зеленським.
Зазначається, що у 2020 році Кулініч був нагороджений призначенням на посаду голови кримського управління СБУ, де він повинен був діяти як система раннього попередження про будь-які ознаки того, що Росія готується завдати удару на північ від окупованого півострова.
Згідно з повідомленнями, поширеними СБУ, які нібито надсилав Кулініч, він збирав інформацію про пересування Зеленського та передавав її росіянам. За даними прокуратури, Кулініч знав про план вторгнення з Криму, але завадив повідомити Києву докази підготовки.
Кулініч був затриманий 16 липня 2022 року за звинуваченням у передачі росіянам державної таємниці. Суд над Кулінічем триває. У разі доведення вини йому загрожує до 15 років позбавлення волі.
У 2023 році Кулініч заявляв, що Сівкович активно співпрацював з правоохоронними органами США та нібито здійснював фінансування лобістської компанії “Signal Group Consulting”, яка у 2019 році надавала послуги тоді кандидату в президенти Володимиру Зеленському. Також Кулініч запевняє, що і сам працював у виборчому штабі президента, де нібито і познайомився з Іваном Бакановим.
prm.ua
The Sunday Times: Як київський Кім Філбі проник у команду Зеленського.
Ймовірний московський агент напередодні повномасштабного конфлікту досяг найвищих ешелонів української розвідки
У фешенебельній будівлі за кілька кварталів від резиденції російського прем’єра знаходиться закритий офісний комплекс. Він розташований на північному березі Москви-ріки прямо навпроти сталінського готелю «Україна» і неподалік відомого українського ресторану Москви. Це не єдині українські зв’язки у цьому районі.
Всередині комплексу на Краснопресненській, 12 знаходиться засекречена досі штаб-квартира міжнародної шпигунської мережі, що проникла у вищі ешелони влади президента Зеленського.
Операцією керує Володимир Сівкович, сивий бізнесмен з пишними вусами, який колись був заступником голови Ради національної безпеки України. Він утік із Києва десять років тому, звинувачений у тому, що наказав застрелити близько сотні проєвропейських демонстрантів, які у 2014 році повалили прокремлівський режим, якому він служив.
Сьогодні Україна стверджує, що він працює на ФСБ і керував мережею російських агентів, які працюють в Україні, Великій Британії та США, щоб повернути Київ під контроль Кремля.
Одного з цих агентів, як кажуть, найкращого у Сівковича, судять на закритому процесі за державну зраду за 800 кілометрів на південний захід, у Києві. Олег Кулініч зробив блискучу кар’єру в Службі державної безпеки України, СБУ став старшим командиром — і довіреним помічником голови політичної партії Зеленського.
«Кулініч був найціннішим агентом ФСБ Росії в Україні», — сказав високопоставлений співробітник української контррозвідки. Його діяльність можна порівняти з діяльністю Кіма Філбі, який зруйнував МІ-6 зсередини. Його становище дозволяло йому отримувати доступ до життєво важливих секретних даних про оборонний потенціал».
Подробиці гаданих злочинів цієї пари вперше розкриває The Sunday Times, ґрунтуючись на масиві повідомлень, наданих американським джерелом, документах, вилучених з комп’ютера в Москві, розмовах з колишніми співробітниками адміністрації Зеленського, звітах про лобіювання, поданих до Мін’юсту США, та інформації, розкритої в процесі держбюджету.
Ці дані свідчать про те, що російські агенти змогли отримати консультативну роль у передвиборній команді Зеленського, а потім після його перемоги провести Кулініча на ключову посаду голови кримського відділення СБУ. Це давало йому ідеальні можливості для оцінки підготовки України до можливого нападу Росії і для її підриву.
Весняним квітневим днем 2018 року американський адвокат з копицями білого волосся прогулювався Віднем, прямуючи на зустріч з VIP-клієнтом, заради якого він прилетів з Лос-Анджелеса. Описаний як спритний та переконливий, Маркус Коен був саме тим, кого шукав Володимир Сівкович.
Сівкович звернувся до нього рік тому з проханням зібрати в американських правоохоронних органів інформацію про корупційні розслідування щодо нього та його соратників у Москві.
У серпні 2018 року Коен знову зустрівся із Сівковичем — цього разу разом із Кулінічем — у Відні. Коен щойно отримав замовлений ним звіт про головного антикорупційного прокурора України, чия завзятість ускладнювала Кремлю купівлю впливу в Україні.
Він передав цей звіт двом оперативникам розвідки та надіслав повідомлення консультанту, який його готував: «На даний момент я сиджу з «колишнім» генералом КДБ та командиром СБУ. Обидва вони були вражені. Дуже вдячний».
Сівкович був генералом запасу у КДБ. Те, що Коен використовував лапки навколо слова «колишній», говорить про те, що він принаймні підозрював, що має справу з чинним агентом російської розвідки.
Через два роки прокурор був змушений піти у відставку. Згодом українські спецслужби знайшли ще 15 досьє на нього на комп’ютері ФСБ, до якого їм вдалося отримати доступ. 2019 року Сівкович заплатив своєму американському адвокату не менше 300 000 доларів.
У той час, як відносини між Коеном і Сівковичем поглиблювалися, передвиборча команда Володимира Зеленського вела запеклу боротьбу за владу з чинним президентом Порошенком. І будь-які старожили, готові допомогти, приймалися без належної обачності.
Коен, який їздив Києвом, пропонуючи безкоштовний досвід лобіювання, знав людину, яка, на його думку, могла допомогти, і представив Кулініча передвиборному штабу Зеленського як політичного експерта, який працюватиме в кампанії на громадських засадах.
Кулініч був старшим радником кількох міністрів уряду і займав керівну посаду в агентстві з атомної енергії, що сприяло зміцненню його авторитету. Обидва чоловіки опинилися в штабі виборчої кампанії, працюючи над обранням Зеленського і налагоджуючи зв’язки у Вашингтоні.
Коен наймав лобістів та консультантів з безпеки від імені кампанії. Ці підрядники фактично отримували оплату від Сівковича у Москві через підставні компанії.
Серед документів, з якими ознайомилася The Sunday Times, — контракт на 185 250 доларів із лондонською фірмою Global Analytica. Нібито це була компанія авторитетних британських експертів з безпеки, яка мала забезпечити «особисту безпеку Зеленського, включаючи «кібербезпеку» та надання семи «захищених» смартфонів для Зеленського та його команди.
Ніхто в таборі Зеленського не звернув уваги на те, що компанія була зареєстрована у березні 2019 року, лише за місяць до цього.
Після переконливої перемоги на виборах Зеленський призначив голову своєї передвиборчої кампанії та друга дитинства Івана Баканова керівником спецслужби СБУ.
У лобістському документі, поданому до Мін’юсту США, Коен заявив, що працював у передвиборній кампанії Зеленського, а тепер працює на Баканова та адміністрацію президента.
Він стверджував, що заплатив 70 000 доларів із власних грошей вашингтонській лобістській фірмі, щоб забезпечити знайомство з членами адміністрації Трампа. Кулініч працював із ним над цією операцією впливу. Їхній вплив, особливо на відкриття переговорів у США, вітався Зеленським, сказало джерело, яке працювало з адміністрацією.
У 2020 році Кулініч був винагороджений призначенням на посаду голови відділу СБУ по Криму, де він мав діяти як система раннього попередження про будь-які ознаки того, що Росія готується завдати удару з півострова.
Натомість, за словами прокурорів, він прагнув підірвати обороноздатність України, заохочуючи корупцію та відволікаючи ресурси від контррозвідки: «Кулінічу вдалося дестабілізувати роботу цього управління СБУ. Він зруйнував їхню контррозвідувальну роботу». .
«У квітні 2021 року він ініціював масштабні антитерористичні навчання в Херсонській області, які використовував для виявлення слабких місць в обороні України», — стверджує СБУ.
Згідно з розкритими СБУ повідомленнями, нібито відправленими Куліничем, він збирав інформацію про пересування Зеленського та передавав її росіянам.
Але Кулініч уже почав викликати підозри.
Офіцер контррозвідки СБУ Василь Малюк зауважив, що він здійснює поїздки за кордон одночасно із Сівковичем, за яким українська розвідка стежила вже багато років. Вони почали слідкувати і за Кулінічем.
У січні 2022 року британський уряд назвав Сівковича одним із чотирьох колишніх українських політиків, які контактували з російськими спецслужбами, а США ввели проти нього санкції на підставі того, що він «брав участь у діяльності російського уряду щодо впливу з метою дестабілізації України».
Місяць через війська Путіна атакували Україну з півночі, сходу та півдня. Кулініч знав про план атаки з Криму, але перешкоджав передачі доказів підготовки до Києва, стверджують прокурори.
«У перші години вторгнення він блокував будь-які спроби сповістити керівництво СБУ про реальну ситуацію в регіоні», — стверджує співробітник СБУ. «Він не вживав заходів щодо захисту державного суверенітету і не підкорявся наказам, відводячи своїх співробітників до іншого регіону. Він навіть забрав зброю у співробітників СБУ».
Наступного тижня його було звільнено. Мережа зачинялася.
Кулініч був заарештований 16 липня 2022 року за звинуваченням у передачі державних секретів російським.
Обвинувальні докази було знайдено у сотнях документів, вилучених СБУ з комп’ютера у Москві та під час наступного обшуку у київській квартирі. Серед них — фотографії та відеозаписи спільних поїздок Кулініча та членів родини Сівковичів за кордон, а також зображення Кулініча з людиною, яку уряд США назвав «активним агентом ФСБ Росії». Є також повідомлення від Кулініча до керівника шпигунської мережі Сівкович.
Обидва чоловіки заперечують, що працюють на ФСБ. Суд над Кулінічем продовжується. Якщо його визнають винним, то йому загрожує до 15 років в’язниці.
Його затримання призвело до масштабного чищення в СБУ, і через три дні Баканова було звільнено, а його місце зайняв Малюк, офіцер контррозвідки, який розкрив Кулініча. Чищення триває і досі.