Столтенберг подзвонив Зеленському в Катар для висловлення занепокоєності через дії РФ

426

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг подзвонив президенту України Володимиру Зеленському на тлі нарощування Росією військової міці на кордонах.

Про це Столтенберг повідомив у Twitter.

«Я зателефонував президенту Зеленському висловити серйозне занепокоєння щодо російської військової активності довкола України та тривалих порушень режиму припинення вогню. НАТО міцно підтримує суверенітет і територіальну цілісніть України. Ми, як і раніше, триваємося нашого тісного співробітництва», — написав він.

У ході розмови Зеленський поінформував Столтенберга щодо стягування Росією військ до кордонів України та підвищення їхньої готовності до наступальних дій, повідомили у пресслужбі Офісу президента. Він також розповів про нарощення агресії на тимчасово окупованих територіяї.

«Останні тижні ми спостерігаємо дуже небезпечну тенденцію до збільшення кількості порушень режиму припинення вогню з боку російських окупаційних військ і кількості загиблих українських захисників», — зазначив президент.

Зеленський додав, що «одними реформами Росію не зупинити. НАТО – це єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі. ПДЧ (план дій щодо членства. — Ред.) стане справжнім сигналом для РФ».

 P.S.

Представник України при Європейському Союзі (2010-2015) Костянтин Єлісєєв:

«Розвиток взаємовигідних відносин з країнами Перської затоки за всім спектром взаємодії, від політики до економіки і торгівлі, безперечно, належить до пріоритетів. Тим більше, що там сконцентровано значний ресурс і нерозкритий потенціал, передусім інвестиційний. Тому питання не у змісті візиту, він потрібний. Питання у контексті. Невже ключовий пріоритет України сьогодні там, де президент Зеленський?

Тепер детально про сигнали візиту, і що не так.

1- Подорожжю до Катару президент Зеленський знижує гостроту безпекової кризи на кордоні України з РФ. У той момент, коли західні партнери України – від НАТО і ЄС до Вашингтона, Берліна і Парижа – буквально «стоять на вухах» і ретельно відстежують розвиток ситуації, маневри російських військ, інформаційний ажіотаж як передовий загін потенційної російської агресії, Главі держави як Верховному головнокомандувачу Збройних Сил України навряд чи слід було б «ретируватися з поля бою». Світ отримує з України конфліктний сигнал, за яким читається одне з двох: або загроза не є загрозою, або непрофесійність і недалекоглядність Києва.

2- «Катарський вояж» нівелює серйозність аргументів української дипломатії про те, що ситуація на Донбасі справді є вибухонебезпечна, а загроза російського вторгнення – реальною. Складно собі уявити, з яким рівнем довіри до слів Глави держави поставляться у Берліні і Парижі під час анонсованої на цьому тижні телефонної розмови з президентом Зеленським, який на найвищій точці “загострення” з РФ вирішив побувати за межами країни. Так само непросто тепер доведеться і міністру закордонних справ України під час участі у засіданні Ради МЗС ЄС у Брюсселі 19 квітня. Складно змальовувати «трагічність і небезпечність ситуації» на Донбасі та вимагати зміцнення санкцій проти агресора, коли Верховний головнокомандувач не лише не на передовій, але і «за три-дев’ять земель».

3- Візит президента України до Дохи, не до Берліна, Парижа чи Брюсселя – небезпечний сигнал Москві. Там його точно прочитають не як демонстрацію сили. Якщо Київ вирішив розіграти партію протистояння та дати гідну відповідь нагнітанню Кремлем атмосфери безпекового загострення і, головне, перемогти у цій партії, то дуже вчасним був би візит Верховного Головнокомандувача на фронт, проведення на передовій засідання військового штабу, особисте вивчення ситуації на місці. Це додало б не лише аргументів під час телефонної розмови з Меркель і Макроном. Це посилило б політичний авторитет Глави держави в очах міжнародних партнерів, додало б моральної сили його словам та позиції Києва. Чи змінить цю ситуацію рішення Зеленського повернутися з Катару прямо на фронт? Питання риторичне.

Сподіваємося, що Банковою будуть представлені справжні та аргументовані підтвердження того, що цей візит і саме в цей час був вкрай необхідним, невідкладним, інвестиції будуть, а безпекова ситуація у протистоянні Москві – під надійним контролем Глави держави».

Деякі ЗМІ повідомляють, що Макрон і Меркель хочуть провести відеоконференцію з Зеленським без Путіна. Не знаю наскільки правдива інформація, але…
Я цілком дозволяю цей рух. Тому що Вашингтон на пару з Лондоном почав активно підтягувати Париж та Берлін з питання безпеки у Східній Європі — зокрема на українсько-російському напрямку. Ось і обіцяна допомога військово-технічного співробітництва (тільки за останні дні в Україну прибуло три важких військово-транспортних літаки США зі зброєю, про яку ще не варто говорити), і санкційний пакет, і масштабні британські-українські маневри, і а обіцяють попасти на європейських партнерів з НАТО, щоб активізувати їхню роль.
Ось чому європейці переїхали. Є не тільки політична ревнощі, але й страх, що Білий дім може перекрити кисень окремими напрямами співпраці.
Фігура Зеленського? Він не має нічого спільного з Україною, як країною, важливою для Вашингтона в поточних політичних макетах. А те, що Київ був на піку конкурсу між старою Європою та Байденом Америкою, могло відіграти сприятливу роль у подальшому розвитку подій.
Але щоб тримати руку на пульсі, головнокомандувачу потрібно подорожувати в цей спекотний період, але бути вдома, щоб приймати блискавичні рішення по найгарячішим випадкам, якщо це необхідно.
Геополітичний графік тепер для нас, завдання — розумно використати його. А з новою сукнею дружини можна потім ходити.
Поделиться:
Загрузка...