Чиновники США заявили своїм європейським союзникам, що хочуть, щоб вони продовжували закуповувати зброю американського виробництва, на тлі недавніх кроків ЄС щодо обмеження участі американських виробників у тендерах на постачання зброї, повідомили п’ять джерел, знайомих із ситуацією.
Сигнали, з якими Вашингтон виступив останніми тижнями, пролунали на тлі того, що ЄС робить кроки щодо стимулювання європейської військової промисловості, одночасно потенційно обмежуючи закупівлі певних видів американської зброї.
Перші зовнішньополітичні кроки адміністрації Трампа, включаючи короткочасне скорочення військової допомоги Україні та ослаблення тиску на Москву, глибоко стурбували європейських союзників, змусивши багатьох запитати, чи є США надійним партнером.
У середині березня Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, запропонувала збільшити військові витрати та об’єднати ресурси для спільних оборонних проектів, оскільки Європа готується до скорочення військової участі США за президента Дональда Трампа.
За словами експертів , деякі з запропонованих заходів можуть означати зменшення ролі компаній із країн, що не входять до ЄС, у тому числі базуються в США та Великій Британії.
Джерела Reuters повідомили, що на зустрічі 25 березня держсекретар Марко Рубіо повідомив міністрів закордонних справ Литви, Латвії та Естонії, що США хочуть продовжити участь в оборонних закупівлях країн ЄС.
За словами двох джерел, Рубіо заявив, що будь-який виняток американських компаній з європейських тендерів буде сприйнятий Вашингтоном негативно, що ці два джерела інтерпретували як посилання на запропоновані правила ЄС.
Один північноєвропейський дипломат, який не брав участі у зустрічі країн Балтії, повідомив, що американські чиновники нещодавно заявили їм, що будь-який виняток із закупівель ЄС американської зброї розглядатиметься як неналежне.
За словами високопосадовця Держдепартаменту, Рубіо планує обговорити очікування щодо продовження закупівлі зброї США країнами ЄС під час свого візиту до Брюсселя цього тижня, де він візьме участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.
Представник Держдепартаменту заявив, що Трамп вітає нещодавні зусилля європейських союзників щодо «зміцнення їхньої обороноздатності та прийняття відповідальності за власну безпеку», але застеріг від створення нових бар’єрів, які виключають участь американських компаній у європейських оборонних проектах.
Занепокоєння США обмеженнями на закупівлю зброї відбиває напруженість у центрі європейської політики адміністрації Трампа.
Трамп закликав європейських союзників більше витрачати на оборону та брати на себе більшу відповідальність за власну безпеку. У міру того, як це відбувається, ЄС прагне перенести виробництво на внутрішні потреби у світлі припущень президента США про те, що його відданість НАТО не є абсолютною.
Це суперечить іншій меті адміністрації Трампа – відкрити зарубіжні ринки для американських виробників.
Пропозиція Європейської комісії з оборони, висунута в середині березня і назва ReArm Europe , включала план з надання позик у розмірі 150 млрд євро (162 млрд доларів США) урядам ЄС для фінансування оборонних проектів. Багато урядів ЄС кажуть, що вони виступають за більш загальноєвропейський підхід до оборони. Але те, як це працюватиме, швидше за все, стане предметом запеклих дебатів — про те, хто повинен мати повноваження приймати рішення про спільні проекти, хто має ними керувати та як вони мають фінансуватись.
Хоча Комісія наполягає на тому, що компанії за межами ЄС мають можливість конкурувати за оборонні фонди в рамках запропонованого плану, виробники зброї за межами блоку на практиці зіткнуться з низкою практичних та адміністративних перешкод.
Адміністрація Трампа, як і попередні адміністрації, вже наполягала на європейських закупівлях американської зброї, зокрема на Мюнхенській безпековій конференції цього року. Деякі джерела вважають останні повідомлення з Вашингтона продовженням політики США.
Тим не менш, кілька джерел повідомили, що увага США до цього питання посилилася останніми тижнями, оскільки ЄС зробив більш рішучі дії щодо поділу своїх закупівель зброї.
«Вони засмучені пропозицією ReArm і тим, що США виключені з нього», — заявило одне високопоставлене європейське джерело.
Російські загарбники просунулись у П'ятихатках та Андріївці. Про це повідомляють аналітики проєкту DeepState. "Ворог просунувся в П'ятихатках (Запорізька область) та Андріївці (Донецька область)",…
Російська штурмова група з дюжини бронемашин вирушила у самовбивчий наступ похідною колоною та була повністю розбита дронами та артилерією. Кадри…
Данія оголосила про виділення Україні 25-го пакета допомоги на 6,7 млрд данських крон (майже 970 млн доларів). Новий пакет забезпечує військову підтримку України…
Глава Пентагону Піт Гегсет не відвідає зустрічі представників 50 країн для координації військової підтримки України (у форматі "Рамштайн"), яка планується…
Митні тарифи Трампа це не про економіку і не про торгівельний дефіцит та великий внутрішній борг. Це підготовка до війни.…