Сьогоднішній допис австрійського воєнного аналітика Тома Купера (переклад — спільно з Микола Ковальчук ):
«Доброго ранку всім!
[Допис опубліковано 15 березня о 10.45 за Києвом – перекл.].
14 березня в Україні «мало що» відбувалося; звісно, так не скажеш про тих людей, які чи родичі й друзі яких зараз перебувають під обстрілами…
Тому мій огляд дня буде відносно коротким; натомість, незабаром я озвуся з «Частиною 1» мого загального аналізу війни в повітрі над Україною від її початку 24 лютого.
СТРАТЕГІЯ
Армія РФ згрібає які лиш може резерви. 40-а бригада морської піхоти Тихоокеанського флоту та навіть підрозділи 102-ї військової бази в Гюмрі (Вірменія), плюс більшість так званих «миротворців» із Нагорного Карабаху – всі вже відіслані в Україну.
Вірменія – та сама країна, яку толерують за її квазі-демократію і яка щойно два роки як програла війну проти «джихадистів» з Азербайджану. Приватні джерела повідомляють, що зараз вона спрямовує 2.100 солдатів на підтримку контингенту РФ в Україні. Офіцери та старшини цих підрозділів мають досвід Другої війни в Нагорному Карабасі. Головним чином, це спецназ, артилерійські та протитанкові підрозділи.
ПОВІТРЯ
З обидвох боків за останні два дні випущено вже багато балістичних ракет [се новина для мене: раніше автор ніколи не згадував, що в нас також досить ракет – перекл.], також російські Ту-95 та Ту-160 завдавали удари крилатими ракетами. Росіяни по другому колу обстрілюють українські авіабази, а також промислові підприємства. Натомість українські сили нанесли удар по Донецьку двома балістичними ракетами «Точка» [український бік наполягає, що це була саме «Точка», а не «Точка-У» – тобто ракети були випущені по Донецьку російськими військовими з провокативною метою; якщо подумати, то для ЗСУ зараз просто немає жодного сенсу обстрілювати Донецьк – перекл.]
ПІВНІЧ
На захід від Києва більша частина містечка Ірпінь перебуває в українських руках. На сході битва за Бровари, яка тривала ще від 13-го березня, схоже, виснажила обидві сторони, а тому вчорашній день пройшов відносно спокійно. Росіяни намагаються посилити свої батальйонні групи й тому блокують трасу Е95, а також, як видається, знову намагаються збудувати понтонну переправу через ріку Трубіж [це не зовсім зрозуміло – річка відносно далеко на схід від Броварів – перекл.].
Повідомляють, що російські 1-а та 2-а танкові (або 2-а загальновійськова – залежить від джерела) армії знімають війська з облоги Сум та Охтирки, щоб перекинути їх на східні околиці Києва. Принаймні місцеві кажуть, що дороги від цих міст на Київ запруджені військовою технікою. Тим часом, вималювалася «традиція» в російської 4-ї танкової дивізії [«гвардейская краснознаменная Кантемировская» – перекл.] втрачати нові й нові Т-80 у своєму просуванні на захід (див. фото: українці захопили три танки неушкодженими, оскільки ті застрягли в болоті). Три танки – таке собі «середнє число» щоденних втрат цієї дивізії від початку війни.
ПІВНІЧНИЙ СХІД / СХІД
Вчора 144-а мотострілецька дивізія таки захопила Ізюм, але під час боїв місто було повністю зруйновано, тож українці, схоже, зупинили подальший наступ. Якщо так, то зараз 144-а у тилу підрозділів ЗСУ, задіяних на лінії зіткнення із сепаратистами з Луганська і Донецька.
ПІВДЕНЬ
Після провалу наступу на Запоріжжя протягом останніх двох днів 42-а мотострілецька дивізія російської 49-ї армії зазнала контратаки від українців у районі Василівки і втратила близько 200 одиниць транспорту – а це бойове устаткування цілої БТГр [батальйонно-тактичної групи].
На західному березі Дніпра українські захисники зупинили наступ 20-ї мотострілецької дивізії на Кривий Ріг. Окремі джерела стверджують, що насправді росіян відкинули десь на 50 км на південь від міста.
Триває облога Миколаєва, його піддають систематичним артилерійським обстрілам, але українці евакуюють цивільних через річку Південний Буг та перевозять до Одеси.
Оригінал тут: https://www.facebook.com/keksifarm.hayday
Том Купер — австрійський воєнний аналітик, автор та співавтор близько двох десятків книг про конфлікти останніх 20 років, включно з війною в Сирії. Експерт із застосування бойової авіації.