Категории: ВидеоВПК

Снаряд «Квітник» готують до масового виробництва в Україні

Лише три країни у світі володіють технологією виготовлення унікального артилерійського снаряду, здатного замінити 800 звичайних снарядів – Україна в їх числі

Наприкінці минулого тижня державний концерн «Укроборонпром» оприлюднив ТОП-5 найкращих розробок нового озброєння 2018-го року. За даними держконцерну, серед всіх розробок найбільш значними є новітня крилата ракета «Нептун», оновлений високоточний 152-мм снаряд «Квітник», РСЗВ «Берест», оптико-прицільна станція ОПСН-І та контрбатарейний радар 1Л220УК.

Почнемо з високоточного снаряду «Квітник», який вже став базою для декількох ще новіших розробок.

Історія

Взагалі, сам по собі керований артилерійський снаряд «Квітник» – боєприпас не новий і використовується Збройними силами України з 2012-го року. Однак, після початку російсько-української війни постала потреба його модернізації з паралельним імпортозаміщенням складових частин, більшість яких постачалась з Росії.

А перші напрацювання по снаряду з’явилися в ході робіт над створеним в СРСР снаряду «Краснопіль», для якого й Ніжинським науково-виробничим комплексом «Прогрес» виготовлялася напівактивна головка наведення. Після розпаду Радянського Союзу українці і росіяни продовжили розробки паралельними курсами, що на виході вилилось у російський снаряд «Краснополь» і український «Квітник».

Готовий український снаряд вперше був продемонстрований на міжнародній збройовій виставці IDEX-2001 в Абу-Дабі (ОАЕ). Однак, до державних випробувань справа дійшла лише у 2008-му році, що можна пояснити високою його вартістю – 200 тис. грн за один снаряд на момент випробувань.

Наступна серія випробувань пройшла восени 2012-го, за результатами яких 6 грудня 2012-го року снаряд був урочисто прийнятий на озброєння ЗСУ, а в 2013-му році НВК «Прогрес» почав його серійне виробництво.

Однак, в листопаді 2014-го року від виробництва «Квітника» тимчасово відмовились, так як на той момент 70% комплектуючих снаряду надходило з Росії. Разом з тим, «Укроборонпром» шукав шляхи імпортозаміщення і у жовтні 2017-го року під час міжнародної виставки «Зброя і Безпека-2017» НВК «Прогрес» вперше представив керований артилерійський снаряд з лазерним напівактивним самонаведення калібру 152/155-мм «Квітник», виготовлений без російських комплектуючих.

Ще рік пішов на державні випробування і наладку серійного виробництва, і 26 грудня 2018-го року президент України Петро Порошенко під час засідання РНБО повідомивпро готовність до серійного виробництва керованих боєприпасів «Квітник», які планується закуповувати для потреб армії у 2019-му році.

Опис і переваги

Керований артилерійський снаряд «Квітник» – це осколково-фугасний боєприпас з лазерною напівактивною головкою самонаведення (типу 9Э421), який призначений для оснащення систем ствольної артилерії калібру 152-мм і/або 155-мм (під стандарти НАТО).

Він був створений з суттєво меншою вагою та характеристиками за пробиванням та ураженням противника, що дещо перевищують російські аналоги.

Його лазерна напівактивна система наведення дозволяє застосовувати боєприпас не тільки проти бронетехніки, але й проти інших важливих військових об’єктів. Взагалі, «Квітник» забезпечує ураження танків, пускових ракетних установок, броньованих машин, захисних споруд (ДОТів; ДЗОТів; будівель, пристосованих для оборони тощо), самохідних та буксируваних артилерійських гармат, командних, центрів керування, вузлів зв’язку, мостів та водних переправ, бойових, десантних і транспортних кораблів тощо.

Його можна застосовувати для наземної артилерії, наприклад, для самохідних гаубиць типу «Мста-С» або 2СЗМ «Акація», що суттєво скорочує час виконання бойової задачі. При цьому він здатний вражати цілі, що рухаються зі швидкістю до 10 м/с (36 км/год), на відстані до 20 км з ймовірністю 90%. За словами головного конструктора «Квітника» Миколи Шкарлета, 16 таких боєприпасів можуть замінити 800 звичайних снарядів.

Якщо говорити про світові аналоги, то з усіх відомих подібних снарядів перевершує «Квітник» лише спільний проект Швеції і США під назвою M982 «Excalibur», який при такій самій масі снаряду здатний долітати на відстань до 57 км. А в цілому, лише три країни у світі володіють технологіями подібних боєприпасів: Україна, США і Росія.

Характеристики

Основні характеристики снаряда «Квітник»:

Тактико-технічні характеристики лазерної напівактивної головки самонаведення 9Э421:

Замість висновку

Таким чином, якщо Україна таки дійсно поставить на поток виготовлення керованого артилерійського снаряду «Квітник», то отримає суттєву перевагу не лише над ворогом на полі бою, але й на міжнародних ринках озброєнь. Адже аналогів подібній зброї у світі дуже мало.

Також ми писали раніше, що український снаряд «Квітник» лежить в основі спільної україно-польської розробки мінометної системи Rak (ARP 120) та 155-мм артилерійських снарядів гармато-гаубиць Krab i Kryl (ARP 155), а також повинен лягти в основу нового переносного протитанкового комплексу Pirat, який також розробляється спільно двома країнами.

Последние новости

Андрій Рева: БЕЗСМЕРТНИЙ СТЕРНЕНКО

Оператор, увага! Мотор! Знімаю! 1 травня 2025 року в Києві стався замах на блогера, волонтера і колишнього лідера одеського «Правого…

3 часа назад

Новости из США. 6 мая 2025

Новости из США. Вторник, 6 мая 2025. Сегодня в выпуске: • Премьер-министр Карни Трампу: «Канада не продается» • Трамп снова…

8 часов назад

Новий скандал за участю Алхім(Буряченко)

В інстаграмі (та й не лише там) зараз несеться черговий «мовний» (і не тільки) скандал із блогеркою Анною Алхім. Я…

8 часов назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 07.05.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 07.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

8 часов назад

Том Купер: звіт про війну в Україні за 5 травня 2025 року

Всім привіт! Ось і перший огляд у травні цього року. Як це часто буває, це був тиждень заявленого та сприйнятого,…

21 час назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025 1. Рублева ціна російської нафти вперше за два роки впала…

21 час назад