Словаччина розглядає можливість передати Україні винищувачі МиГ-29. Процес приготування передачі літаків може розпочатися найближчим часом.
Про це розповів міністр закордонних справ Словаччини Растислав Качер в інтерв’ю “Інтерфакс-Україна”.
“Ми ще не передали вам МиГ-29, але готові це зробити. Ми говоримо з нашими партнерами у НАТО про те, як це зробити“, – сказав він.
Також Качер розповів, що про це йшлося під час зустрічі делегації Словаччини з президентом України напередодні в четвер.
“Наш міністр оборони пояснив вашому президенту, як це можливо зробити. І, думаю, найближчими тижнями до Словаччини прибуде українська делегація і ми разом з американськими друзями будемо працювати над тим, щоб це стало реальністю… Я дуже оптимістично налаштований з цього приводу, думаю, це скоро відбудеться і літаки будуть в Україні“, – розповів Растислав Качер.
Деталі обговорень Качер не повідомив, щоб не нашкодити процесу.
Інформація про ймовірну передачу Словаччиною винищувачів України з’явилася влітку. Тоді міністр оборони країни Ярослав Надь повідомив, що передача Україні літаків не може вирішуватися тільки Словаччиною, а потребує погодження з партнерами.
Також йшлося про те, що Братислава має отримати техніку на заміну. Паралельно Словаччина виводить свої МиГ-29 з експлуатації.
МиГ-29 Словаччини
Парк словацьких МиГ-29 – це 11 машин: 9 MiG-29AS та 2 спарки MiG-29UBS.
MiG-29AS – це модернізація МиГ-29А (експортний спрощений варіант радянського винищувача для країн Варшавського договору) до варіанта МиГ-29СД.
Літак під час модернізації у 2000-их отримав нові можливості з дозаправки у повітрі. Також були встановлені західні прилади навігації та радіозв’язку. Ключове вдосконалення – нова РЛС, що дозволяє застосовувати ракети з тепловими та радіолокаційними головками самонаведення.
F-16 для Словаччини
Уряд Словаччини уклав угоду з США про придбання 14 багатоцільових бойових літаків Lockheed Martin F-16 Блок 70/72 на 1,58 мільярда євро в грудні 2018 року. Контракт передбачає підготовку 22 пілотів та 160 офіцерів і солдатів наземної служби.
З вересня повітряний простір Словаччини вже почали охороняти польські F-16. Разом з ними працюватиме і чеська авіація.
mil.in.ua
P.S. У Словаччині розпочав роботу центр ремонту військової техніки для України.
Про це повідомив Крістіан Фрейдінг, керівник спеціального штабу з питань України в міністерстві оборони Німеччини під час візиту в Кошице.
Центр працює в рамках міжурядової угоди між Німеччиною та Словаччиною.
Організацією ремонтної бази опікується компанія-виробник озброєння Krauss-Maffei Wegmann.
У центрі працюватимуть над відновленням пошкодженої або зношеної під час бойових дій техніки, наприклад САУ Panzerhaubitze 2000.
“Для нас це дуже важливий внесок у підтримку українських збройних сил. Ми можемо допомогти забезпечити постійну працездатність систем озброєння, які ми передали і які так успішно використовували“, – сказав Крістіан Фрейдінг.
Хаб розташований недалеко від кордону між Словаччиною та Україною.
До цього PzH 2000 ремонтували і у Литві.
Зазначають, що під час інтенсивних бойових дій техніка, зокрема PzH 2000, значно зношується і потребує якісного ремонту.
Підкреслюють, що жодна САУ Panzerhaubitze 2000 із переданих Україні не була знищена. При цьому техніка показала себе в бою значно краще ніж очікувалося.
“Українці високо оцінюють вогневу міць Panzerhaubitze 2000 і швидку готовність до вогню після зміни позиції для запобігання контратак“, – йдеться у повідомленні агенції DPA.
Фахівці детально вивчають пошкодження внаслідок бойових дій. Разом з тим є проблема з постачанням деталей для ремонту, тож вирішується питання: використовувати їх для ремонту української техніки чи тієї, яка є на озброєнні Бундесверу.
Також повідомляють, що Німеччина передасть Україні високоточні боєприпаси Vulcano. Кілька сотень боєприпасів мають бути поставлені в найближчі місяці.
Нагадаємо, Словаччина також планує запустити виробництво великокаліберних боєприпасів для України.
Імовірно, йдеться про боєприпаси калібру 122 мм та 152 мм. Словаччина була членом Варшавського договору та займалася виробництвом зброї радянського зразка.
Крім того, напередодні Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг повідомив, що альянс розглядає можливості інвестування в оборонно-промисловий комплекс Чехії, Словаччини та Болгарії, щоб відновити виробництво снарядів радянського зразка.