Скільки американської зброї захопив Талібан?

81

Після виводу американських військ, афганські збройні сили швидко здали зброю та позиції Талібану. Пентагон не дає точної оцінки скільки одиниць зброї отримали бойовики, однак оглядачі вказують, що вартість цієї зброї може сягати мільярдів доларів.

Радник національної безпеки США Джейк Саллівен визнав, що США «очевидно не мають чіткої картини того, де перебуває кожна одиниця оборонних матеріалів, але, очевидно, велика частина їх потрапила до рук Талібану».

25 сенаторів-республіканців звернулись з листом до очільника Пентагону Ллойда Остіна із запитом про втрачену зброю. «Неймовірно, що високотехнологічне військове устаткування, за яке сплатили платники податків США, перейшло до рук Талібану та його союзників-терористів», — йшлося в листі.

До рук Талібану могли потрапити військові літаки, вертольоти, броньовані машини та зброя, зауважують оглядачі і вказують на те, що бойовики Талібану розміщували фото і відео на тлі американських гелікоптерів Black Hawk, за кермом американських бойових машин Humvee та зі снайперськими рушницями і атакувальною зброєю.

Квартальний звіт Урядової служба підзвітності США повідомляє, що США нещодавно наліслали 174 Humvee, три мільйони одиниць боєприпасів до Афганістану. Загалом, з 2003 року США надали Афганістану майже 600 000 одиниць легкого озброєння, 76 000 машин, устаткування для зв‘язку, та інше, цитує звіт видання The Hill.

WSJ, з посиланням на оборонних аналітиків, припускає, що Талібан не зможе використати літаки та вертольоти, бо для цього потрібні експертні знання. Однак, таліби можуть намагатись продати їх.

Крім вказаного, Талібан здобув ще п’ять західних дронів

Судячи з кількості коробок, пише журналіст німецького Bild Юліан Рьопке, «Талібан» у Гераті (Афганістан) дістав контроль над іще п’ятьма дронами (кожен ціною в кілька мільйонів доларів).

«Побачимо, скільки Іран або Китай заплатять Талібану за дослідження наших західних технологій», – саркастично зауважує журналіст.

На нашу скромну думку, краще б технології передавали Україні, а не залишали в Афганістані.

В кінці червня ВВС Афганістану експлуатували 167 літаків, включаючи ударні гелікоптери та літаки, згідно з доповіддю спеціального генерального інспектора США з реконструкції Афганістану (Sigar).

Супутникові знімки аеропорту Кандагар, надані ВВС компанією Planet Labs, показують низку афганських військових літаків, припаркованих на асфальті.

Знімок за шість днів після захоплення міста талібами показує п’ять літаків-принаймні два вертольоти МІ-17, два «Чорних яструби» (UH-60) і третій вертоліт, який також може бути UH-60, повідомляє «Ангад». Сінгх, військовий експерт з авіації з Делійського фонду Observer Research Foundation.

На противагу цьому, 16 літаків — у тому числі дев’ять «Чорних яструбів» та два гелікоптери МІ -17 і п’ять літаків з нерухомим крилом — можна було побачити на іншому супутниковому знімку, зробленому 16 липня.

Це означає, що деякі з цих літаків або вилетіли з країни, або перемістилися на інші авіабази.

«Талібан» також захопив решту дев’яти афганських авіабаз, у тому числі в Гераті, Хості, Кундузі та Мазарі-Шаріфі, але невідомо, скільки літаків вони вилучили звідти, оскільки супутникові знімки недоступні з цих аеропортів.

 Є також припущення, що деякі літаки були вивезені з Афганістану, перш ніж вони потрапили в руки повстанців. За даними Делі, аналіз супутникових знімків, зроблених 16 серпня узбецького аеропорту Термез, показує більше двох десятків гелікоптерів, включаючи МІ-17, МІ-25, Блек-Хокс, а також кілька легких ударних літаків А-29 та С-208.

Експерти аналітичного центру безпеки CSIS кажуть, що ці літаки та гелікоптери , ймовірно, належать до ВПС Афганістану .

У період з 2003 по 2016 рік США вивантажили величезну кількість військової техніки на афганські сили, з якими вони воювали разом: 358530 гвинтівок різних марок, понад 64 тисячі кулеметів, 25327 гранатометів та 22174 хамвеї (всюдиходи).

Тільки в 2017 році США поставили майже 20 000 гвинтівок М16. У наступні роки додали щонайменше 3598 гвинтівок М4 та 3012 хамвеїв  серед іншого обладнання афганським силам безпеки між 2017 і 2021 роками, повідомляє Сігар.

Афганська армія також мала мобільні ударні машини, які вона використовувала для розгортання в найкоротші терміни. Цих робочих коней 4х4 можна використовувати для перевезення людей або обладнання.

Поделиться:
Загрузка...