Середньовічні хитрощі гібридної інформаційної війни

64
Середньовічні хитрощі гібридної інформаційної війни та психологічних операцій (в ходу досі!):
«Під час облоги і взяття фортець вся хитрість полягає в тому, щоб залучити її захисників на свою сторону. [Для цього треба] пускати чутки всередині фортеці, відправляти туди листи, говорити гарні слова, давати хороші обіцянки і, використовуючи всі доступні способи, поширювати неприємні для противника чутки. Наприклад, що мовляв, таке-то військо завтра прибуде до стін фортеці; таке-то військо вночі досягло такого-то місця. Частина війська має покидати табір, а вранці під звуки барабанів і з прапорами з’явиться в табір і повідомляти, що вирішальний бій буде в такий-то день. І якщо у вас є прихильник всередині фортеці, нехай сповістить вас про становище в ній. Зокрема, про запас фуражу, води, дров і зброї, а також про приготування, які роблять в фортеці. Той вартовий, який зовні, нехай говорить гучним голосом «Ей, нещасні люди! Не піддавайте себе небезпекам. У вас залишилося стільки-то фуражу і води, яких вистачить лише на кілька днів.» Треба говорити і про інші сторони їхнього економічного становища. А [ваші] прихильники нехай говорять: «Наше становище відомо їм (противнику). Поки є час, треба укласти з ними мир.» Таким чином, поки ви ще не запропонували миру, вони вже погодяться укласти його.
А під стінами фортець необхідно щодня проводити роботи або робити вигляд, ніби там встановлюють катапульти або риють підкоп під стінами, щоб пробити в них пролом, ставлять стовпи. І потрібно постійно возитися навколо фортеці і робити вигляд, ніби готують спорядження для її захоплення. І все це для того, щоб захисники фортеці повірили і здригнулися. Слід написати завідомо неправдиві листи до кожного з начальників фортеці з таким змістом: «Ви наш друг і доброзичливець. Все, що ви повідомили, нам стало відомо. Ми будемо слідувати вашій пораді і почнемо вживати заходів.» Треба також висловити подяку і написати: «Коли справа буде зроблено і фортеця взята, ми нагородимо вас по заслугах, подаруємо одяг, [в тому числі почесні] халати. І ви отримаєте [інші] подарунки.» Таким способом [у фортеці] утворюються дві групи, а для фортеці немає нічого небезпечнішого, ніж такий поділ її захисників.
Слід також скласти листівки, в яких будуть хвалити деяких людей за дружбу. Зокрема, написати: «Такий-то ватажок з нами, а такий-то не підкоряється. А стражники біля воріт і вартові перебувають в розгубленості. І всі вони продажні. Тому бережіться їх, тисячу разів стережіться і ніколи не довіряйте їм, ніколи не відчувайте себе в безпеці від хитрості і підступності».
(Шариф Мухаммад Мансур Мубаракшах, «Правила ведення війни і мужність», 1215 рік).
Поделиться:
Загрузка...