Категории: Украина

Різдво 25 грудня: святкувати чи не святкувати — ось у чому питання!

Чому на Заході Різдво святкують 25 грудня, а у нас — 7 січня? Плюси, мінуси, підводні рифи такого поділу, чому він виник та що ми маємо на сьогодні

Різдво Христове — найбільше Різдво на землі. Цього не заперечить вірянин жодної конфесії. Це якраз той випадок, коли всі деталі не мають значення порівняно із величчю власне свята: народженням Спасителя. Однак дата відзначення свята стала точкою перетину різних інтересів, історій, легенд і поглядів, тому на сьогоднішній день ми маємо дві дати святкування одного великого Різдва. 

А все починалося з 25 грудня

Дата святкування Різдва у нас час від часу зазнавала змін, причому не завжди з релігійних міркувань.

Ще 1923 року на Всеправославному соборі в Константинополі ухвалили 25 грудня як Різдво Христове для всіх православних християн, тому й ми приєдналися до цієї дати відзначення.

Колядки і щедрівнки — незнищенні!

У 1929 році совіти перемогли і в царині духовності й, за традицією, внесли і тут свої корективи, скасувавши Різдво взагалі і встановивши навзамін своє свято — Новий рік. Проте скасувати на папері — не означає скасувати віру в людських душах.

Отож довго час й існували ці свята: радянський Новий рік і народне Різдво. Але ні колядок, ні щедрівок, які любив народ і свято беріг та поширював, ніякі заборони в тому процесі не знищили, швидше, — навпаки: поширили наш духовний спів на весь світ, а з ним — і символи нашої віри.

Григоріанський чи Юліанський? Невже справа в календарях?

За Григоріанським календарем, святкування припадає на 25 грудня, за Юліанським — на 7 січня. Більшість християн усього світу величають народження Сина Божого 25 грудня. І це — не лише католики, а й протестанти, яких більшість у США та Європі, православні США, Канади, Греції, Туреччини, Румунії, Болгарії, греко-католики Канади та інших країн. За Юліанським календарем — Росія, Казахстан, Киргизстан, Сербія, Грузія і донедавна — Україна.

Кілька років тому нарешті й ми на законодавчому рівні приєдналися до цієї двомільярдної частини світу зі святкуванням Різдва Христового. Розмови про бажання зробити це розпочалися, правда, набагато раніше, багато українців і раніше свідомо змінили дати свого святкування Різдва на 25 грудня. Серед депутатів і громадськості також висловлювалась пропозиція про відмову від святкування релігійних свят за старим Юліанським календарем і перейти на чинний — Григоріанський.

Отож дата святкування Різдва у всіх однакова, різниця лише у системі літочислення  — західні церкви відзначають Різдво за Григоріанським календарем, а східні — за Юліанським, де 7 січня — це 25 грудня за старим стилем.

Тепер  ми ще міцніше укріпилися в тій думці, що правильніше і логічніше святкувати народження Сина Божого з усім світом, коли спочатку  святкується Різдво, а за ним  — і Новий рік.

 60% українців —  проти 25 грудня

Однак  предстоятель Православної церкви митрополит Епіфаній застерігає від кардинальних і рішучих кроків у цьому напрямі, вважаючи, що це  може внести смуту і розкол. У  інтерв’ю Радіо Свобода він заявив, що проти святкування Різдва 25 грудня виступають понад 60% українців.

«Я опираюся на думку наших вірних. І ми знаємо чітко соціологію, яка засвідчує, що більше 60% українців проти святкування 25 грудня. І ми як церква опираємося на своїх вірних, бо ми тільки утверджуємося, як визнана помісна ПЦУ. І якщо ми зараз перейдемо на новий календар, то відповідно відбудеться ще один певний розкол», — сказав Епіфаній.

Проте, митрополити висловив переконання, що з часом Різдво в Україні все ж святкуватимуть у грудні.

«Це питання часу. Воно відбудеться, але коли до цього підійде свідомо український народ, православні віруючі і не тільки православні, інші християни, бо все це взаємопов’язано між собою. Коли ми побачимо, що більшість готова, тоді буде ухвалене загальноцерковне рішення про перехід», — відзначив митрополит.

Але найкраще в ситуації визначення дати святкування — те, що кожен має право на таке визначення. Багаторічна традиція святкування Різдва 7 січня також сильна, тому ці обидва свята — і 25 грудня і 7 січня — залишаються як Різдво Христове. Відтак дата знову не відіграє вирішального значення: головне — усвідомлювати, переживати ці дні як дні народження Спасителя, який прийде на цю землі спокутувати наші гріхи і подарувати цим вічне життя. І скільки б логіки ми не вишукували в цих біблійних твердженнях, яку б науку не застосовували, щоб спростувати ці легенди, за тисячоліття вони так не спростувалися і не відмінилися, а ще більше зміцнилися.

Як святкується Різдво за західним обрядом 

Для віруючих західного обряду найважливіше свято у річному циклі свят, тоді як для православних — Воскресіння Христове. Напередодні Різдва вони дотримуються адвенту — періоду очікування свята: більше уваги приділяють духовному життю, доброчинності, хто хоче — дотримується посту.

Готують різдвяний вінок, подарунки, прикрашають ялинку.

Ввечері 24 грудня, коли на небі з’являється перша зірка, збираються на Святу Вечерю також з пісних страв.  На початку вечері глава сім’ї читає уривок з Євангелія, колядують, затим куштують пісний хліб — оплаток. У східному обряді, як відомо, головною стравою є кутя.

Після вечері родина збирається до храму — на месу Надвечір’я Різдва, яка символізує єдність Отця і Сина. Під час неї священник кладе у різдвяний вертеп фігурку Немовляти Ісуса.

Друга святкова меса відбувається на світанку і символізує час появи на світ маленького Ісусика. Третя служба відбувається вдень і символізує народження Ісуса у серця всіх віруючих.

У православних і греко-католиків на Різдво натомість, є одне нічне богослужіння.

25 грудня подається святкова їжа:  є запечена індичка, качка, свинина та інше.

Відмінності західного і східного Різдва

Усе-таки краще не акцентуватися на назвах: ні західного чи східного, ні католицького чи православного Різдва конкретно не буває. Є єдине Різдво Єдиного Спасителя, і це — найголовніше.

Відмінності хіба що у даті відзначення.  І певні відмінності в акцентуванні: для західної віри народження Христа — найважливіше релігійне свято у календарі, для східної — Його Воскресіння.

Різдво для західного світу символізує родинне свято,а для православних і греко-католиків воно передусім духовне.

Вінок — серед основних символів Різдва за західним обрядом.

А також у домі має бути солома, яка є одним з головних символів Різдва, вона уособлює ясла Христа. У християн східного обряду, зокрема в Україні, ставлять дідуха.

Спільним для обох обрядів є колядування. За західними традиціями, колядують переважно у родинному колі. А  віруючі східного обряду йдуть колядувати в кожну хату — приносять звістку про народження Господнього Сина.

Христос народжується щодня!

Ні в Біблії, ні в історичних довідниках не вказано точної дати народження Христа, тому знати, коли точно відзначати цю велику дату, ми не можемо апріорі. Ми можемо знати і розуміти історію зміни дати нашого святкування, можемо розуміти її політичні, економічні, історичні, географічні причини. Але коли Він народився — ні.

Христос народжується в наших душах щодня. Разом з вірою в добро, з правдою, із силою, яка дається нам на щодень. У Книзі Книг пишеться:  «По вірі вашій — та й буде Вам!». Віра в те, що Спаситель пройшов такий непростий шлях до нас недаремно, віра у власні сили, віра в народ, у завтрашній день — те, що робить світ духовним і людяним. Тому Різдво — це далеко не день у календарі, це стан душі.

Христос народився! Славімо Його!

Теги: Різдво

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 04-05.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 04.05.2025 1. У 2025 році військові витрати росії сягнуть майже 15,5…

6 часов назад

Ізраїль прийняв рішення окупувати весь сектор Газа

Кабінет безпеки Ізраїлю під головуванням прем’єр-міністра Нетаньягу вчора ввечері одноголосно схвалив оперативний план наступного етапу кампанії в секторі Газа, який…

9 часов назад

Ціни на нафту стрімко падають після рішення “ОПЕК+” збільшити видобуток

В понеділок, 5 травня, через рішення країн ОПЕК+ збільшити квоту на видобуток нафти, ціни на ф’ючерси передових брендів втратили по…

10 часов назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 05.05.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 05.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

19 часов назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025 1. росія — світовий лідер за кількістю санкцій. - З…

1 день назад

«Птахи Мадяра» відзвітувалися за свою роботу у квітні ВІДЕО

За словами комбрига 414 обр ПМ, в середньому на знищення одного "йоблика" витрачалося 24 хвилини. А якщо стисло, результати бригади…

1 день назад