Другий тиждень країна-терорист Росія, за наказом диктатора Путіна, інтенсивно знищує українську енергосистему масованими ракетними ударами — застосовуються крилаті ракети «Калібр» і Х-101, балістичі, гіперзаукові «Кинжал» а також іранські дрони камікадзе «Шахід».
В першу чергу удари наносяться по балансуючій тепловій генерації, за допомогою якої виробляється приблизно третина електроенергії.
Балансуюча генерація, яка може швидко збільшувати і зменшувати обсяги виробництва, допомагає задовольнити різкі зростання попиту на електроенергію зранку та ввечері. Натомість АЕС, які виробляють більше половини електроенергії в Україні, працюють рівним графіком.
За 10 днів РФ завдала ударів по всім тепловим електростанціям ДТЕК Ріната Ахметова (і вивела з ладу чверть енергоблоків ТЕС компанії). Були обстріляні Трипільська та Зміївська ТЕС державної Центренерго, пошкоджені Київські ТЕЦ та низка великих теплоелектроцентралей інших міст.
Тільки 19 жовтня росіяни вдруге вдарили по трьом великим українським ТЕС: Бурштинській (Івано-Франківська область), Ладижинській (Вінницька область), Криворізькій (Дніпровська область). 18 жовтня були уражені київські ТЕЦ.
В основному ракетні удари на ТЕС та ТЕЦ спрямовуються на розподільчі трансформаторні підстанції, які зєднують електростанцію з енергомережею. Вони розташовані на відкритій місцевості і тому по них найлегше поцілити.
Самі трансформатори наповнені великою кількістю мастила, які майже неможливо затушити після влучання. Водночас виробництво нового блочного трансформатора може тривати більше року.
Проте на деяких ТЕС і ТЕЦ були пошкоджені і самі приміщення, де знаходяться енергоблоки.
Ще раніше з енергосистеми «випали» найбільші АЕС та ТЕС — Запорізькі і Луганська ТЕС. Вони знаходяться на тимчасово окупованих територіях.
Росіяни також пошкодили та знищили низку великих розподільних трансформаторних підстанцій.
«Б’ють по відкритих розподільчих пристроях, трансформаторах, перемикачах, щоб станцію, яка може виробляти електроенергію, було неможливо з’єднати з об’єднаною енергосистемою. Тобто, ключові цілі – це трансформаторні високовольтні підстанції «Укренерго» та обладнання видачі потужності на теплових електростанціях», — пояснив директор компанії ДТЕК Максим Тимченко в інтерв’ю ЕП. — «У чому тактика? У нас із радянських часів побудовані об’єднані енергосистеми: якщо пропадає десь одна генерація, її підхоплює інша. Тобто, все закільцьовано і ми працюємо в єдиній системі».
Пріоритетними цілями для росіян є великі підстанції класом напруги 750 кіловольт, які об’єднують енергосистему України великим кільцем.
Мережева інфраструктура України складається з підстанцій «Укренерго» напругою 750 кВ та підстанцій 330 кВ, а також підстанцій операторів систем розподілу (обленерго).
На підстанції 750 кВ подається електроенергія з атомних електростанцій та з великих ТЕС. З них йде розподіл на підстанції 330 кВ, далі на підстанції 110 кВ тощо.
За словами одного з топ менеджерів крупної енергетичної української компанії, ті хто планує масштабні ракетні удари по енергетичним об’єктам України, які тривають другий тиждень, мають специфічні знання.
«Ти маєш розуміти, як працює енергосистема країни, для того щоб знати, куди бути, з якою частотою наносити удари і яким чином проводити ці атаки», — каже співрозмовник.
З високою ймовірністю військових РФ, які планують ракетні атаки на енергосистему України, консультують фахівці з оператора енергомереж «Россєті», або ж з енергетичної російської компанії «Інтер РАО».
«Як вони працюють? Вдарили по об’єкту, чекають, перевіряють за допомогою коригувальників (або розвідувальних дронів), роблять дорозвідку цілей, встановлюють ступінь нанесеної шкоди об’єкту, а після цього повторюють», — каже співрозмовник видання.
Знищуючи мережеву інфраструктуру Росія намагається розділити енергосистему України на кілька ізольованих частин, наприклад в Києві, щоб позбавити можливості передавати електроенергію з енергопрофіцитних регіонів — в енергодефіцитні.
«Коли розбивають вузлові підстанції «Укренерго» на 750 кіловольт, які пов’язують регіони, де знаходиться генерація, а ключові – це атомні станції, то в одному регіоні виходить профіцит, а в іншому – дефіцит. Вони і завдавали удару по цих підстанціях», — розповідає Тимченко.
Завадити реалізації цьому плану допоможе пришвидшення темпів поставок західних систем протиповітряної оборони, зокрема американсько-норвезьких комплексів NASAMS та німецьких IRIS-T.
За останніми даними, ракетними ударами пошкоджено близько 40% енергетичної інфраструктури України, повідомив радник міністра енергетики Олександр Харченко.
«На жаль, за новими даними, близько 40% загальної інфраструктури серйозно пошкоджено», – повідомив Харченко.
В результаті дефіциту потужності в енергосистему з 20 жовтня по всій Україні застосовуються обмеження споживання електроенергії з 7:00 ранку до 22:00 вечора, повідомила пресслужба системного оператора «Укренерго».
Де саме, та в який час буде застосовано обмеження користувачам потрібно дивитися на сайтах системних операторів (обленерго).
Відключення будуть почергові — тривалість черги також визначає обленерго, але не більше 4 годин.
«Це вимушений крок. З 10 жовтня українська енергосистема зазнала атак ворога більших, ніж за 8 місяців війни. Після атаки 10 жовтня ми відновили енергопостачання за 2 дні. З 13 жовтня диспетчерський центр «Укренерго» не застосовував графіків примусових обмежень». — пояснює «Укренерго» — «Сьогодні, 19 жовтня, ворог, який не може конкурувати на полі бою з ЗСУ, знову атакував цивільну енергетичну інфраструктуру. Тому завтра ми застосуємо контрольовані прораховані обмеження споживачів, які ми маємо здійснити, щоб система працювала збалансовано».
Причина обмежень — дефіцит потужності в системі. Не виключено, що з настанням холодів обмеження будуть повторюватися.