РФ нарощує війська поблизу кордону України, — Хомчак

206
Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-полковник Руслан Хомчак під час виступу у Верховній Раді України 30 березня 2021 року про обстановку поблизу кордонів України:
Станом на 30 березня 2021 року вздовж державного кордону України та на тимчасово окупованих територіях України в АР Крим утримує двадцять вісім БТГр, а саме: в Брянській області – 4 БТГр, Вороніжській області – 6 БТГр, Ростовській області – 12 БТГр, на ТОТ України в АР Крим – 6 БТГр.
Але, останнім часом, з різних регіонів Російської Федерації, під виглядом контрольних перевірок за зимовий період навчання, підтримання бойової готовності та загальної підготовки до майбутніх спільних стратегічних навчань “Запад-2021”, збройні сили РФ здійснюють поступове нарощування військ поблизу державного кордону України на півночі, сході та півдні, а саме: в Брянській області додатково переміщено – 1 РТГр; Вороніжській області – відмічено підготовку до розгортання пунктів управління; на ТОТ України в АР Крим додатково зосереджено – до 7 БТГр та 2 ТГр артилерії.
Загалом очікується додаткове зосередження до 25 БТГр, що в сукупності з наявними розгорнутими силами та засобами поблизу державного кордону України створює загрози воєнній безпеці державі.
З 2014 року, за час окупації півострова Крим, Росією здійснено нарощування міжвидового об’єднання військ /сил/ ЗС РФ, яке на теперішній час становлять близько 32,7 тис. військовослужбовців. В середині березня ц.р. на полігоні “Опук” відпрацьовано заходи бойової підготовки з питань висадки повітряного та морського десантів при артилерійській підтримці, двома БТГр (СТАВРОПІЛЬ) та ТГр артилерії зі складу 7 дшд (НОВОРОСІЙСЬК) ПДВ ЗС РФ.
Після закінчення навчань зазначені підрозділи були залишені в районі полігону. Додатково відмічено нарощення угруповання за рахунок переміщення ще 5-ох БТГр.
На тимчасово окупованих територіях України в Донецькій та Луганській областях розгорнуто угруповання російських окупаційних військ противника, 1 та 2 армійські корпуси у складі 14 бойових бригад/полків та підрозділів забезпечення, чисельністю близько 28 тис. осіб, які діють за підтримки російських регулярних військ, на командних посадах в яких перебувають кадрові військовослужбовці збройних сил Російської Федерації.
Для підготовки фахівців розвідувальних та спеціальних підрозділів на ТОТ України Донецької та Луганської областей перебуває апарат військових радників та інструкторів ЗС РФ загальною чисельністю понад 2 тисяч осіб.
На території Ростовської області додатково утримується до 12 БТГр з терміном готовності 1-2 доби, що забезпечує мінімально-необхідний комплекс заходів негайного реагування на можливі військові дії з боку України.
На разі, пріоритетними завданнями командування російських окупаційних військ на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей залишається:
підтримання готовності 1 та 2 армійських корпусів до активних дій шляхом постійних тренувань з приведення частин і підрозділів у вищі ступені бойової готовності, в ході яких відпрацьовуються питання ведення наступальних та оборонних дій;
накопичення матеріально-технічних запасів для забезпечення оборонних/наступальних дій;
створення та підготовка мобілізаційного резерву, шляхом проведення зборів з “резервістами”.
З території РФ не припиняється логістична підтримка окупаційних адміністрацій. Так, з початку року на ТОТ у Донецькій та Луганській областях переміщено близько 19 000 тисяч тон пального, 355 тон боєприпасів, 35 автомобілів, 3 танки, реактивні системи залпового вогню, спеціальна техніка.

P.S.

Не кричи «вовки!», але й не кажи, що їх нема. Як я оцінюю нові заяви щодо військової обстановки біля кордонів України.
Головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради наголосив, що Росія утримує на кордоні з Україною 28 батальйонних тактичних груп (БТГр) і за його даними планує найближчим часом додатково перекинути ще до 25 БТГр.
Нагадаю, що інформацію про 28 російських БТГр на українських кордонах ГШ та МО України озвучує періодично з року в рік, й у 2018, й у 2019, й у 2020, тобто це досить стала цифра. Загальна чисельність живої сили противника (без урахування дислокованих й прикомандированих на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей) становить близько 53 тисяч російських військовослужбовців.
Тобто головним меседжем у повідомленні Хомчака є все ж таки прогноз про перекидання ще 25 БТГр під прикриттям навчань. Нагадаю, що в липні 2020 року на InformNapalm виходив аналіз операційної ситуації, який спирався як на озвучені тоді розвідувальні дані МО України (які залишились незмінними й до сьогодні) так і на власні спостереження та дослідження InformNapalm щодо формування нових російських підрозділів ЗС РФ за останні роки. У висновках зазначалося, що доречно спостерігати які підрозділи ЗС РФ і в яких районах будуть проводити навчання (особливо, якщо мета навчань: комбіноване переміщення) та хто і коли з цих підрозділів «сяде в потяг». Саме ці маркери дозволять визначити терміни початку і порядок застосування військ (посилання на аналіз дам у коментарях).
Покищо ознаки готовності до повномасштабного наступу й застосування військ РФ вздовж усієї лінії українського кордону відсутні (можливо вони з’являться трохи пізніше). А гібридну ескалацію з плацдарму окупованих територій ніколи не варто відкидати. Водночас за останній місяць й тиждень помітно активізувалися різні інформаційні ресурси, телеграм канали, російські блогери та інші джерела, які намагаються створити інформаційну димову завісу з чуток й уривків непідтверджених даних про масштабне перекидання сил. Ймовірно, метою цієї підготовчої інформаційної операції РФ є емоційне вимотування та провокування України до певних політичних поступок. Звісно, що тримаючи 7 років у стані війни та постійного очікування повномасштабної ескалації, РФ привчає Україну до «послаблення імунітету» й уповільнення реакції на подразники. Щорічними навчаннями біля кордонів України РФ постійно випробовує й корелює як реакцію України, так і реакцію країн НАТО, і саме від цієї реакції (прямих й непрямих сигналів) залежать подальші рішення на застосування військової сили гібридним чи прямим шляхом.
Добре, що Україна час від часу дає сигнали про свою готовність до критичних сценаріїв, головне, щоб інформація про загрози сприймалася керівництвом держави не як привід для поступок агресору, а як каталізатор для посилення армії, її бойових спроможностей, а також для привернення уваги міжнародних партнерів до безпекових питань, які стосуються не тільки України, а й країн НАТО.
Поделиться:
Загрузка...