Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван підтвердив передачу Україні систем протиповітряної оборони.
Про це він заявив під час спілкування з журналістами на полях саміту G7, пише “Європейська правда”.
“Можу підтвердити, що ми справді готуємось затвердити пакет, до якого входять сучасні засоби протиповітряної оборони“, – сказав він.
Салліван додав, що подробиці будуть оголошені вже після схвалення пакета допомоги. Це має статися вже цього тижня.
“Цього тижня, як президент (Президент США Джо Байден, – ред.) сказав своїм колегам з G7 та Володимиру Зеленському, ми маємо намір затвердити пакет, до якого входитимуть сучасні засоби протиповітряної оборони середньої та великої дальності для українців, а також інші вкрай необхідні засоби, зокрема артилерійські снаряди й системи контрбатарейної боротьби“, – додав Салліван.
Крім того, він наголосив, що США намагатимуться підлаштувати допомогу до конкретних потреб українських військових та ситуації на фронті.
Ймовірно йдеться про передачу Україні ЗРК NASAMS.
Нагадуємо, ще у квітні, у зенітних ракетних військах Повітряних Сил Збройних Сил України заявили, що прагнуть замінити застарілі ЗРК «Бук-М1» радянського виробництва на новітні NASAMS. Такі наміри були озвучені у відеозверненні на офіційній сторінці Командування Повітряних Сил у соцмережах.
Наприкінці березня, Президент України Володимир Зеленський попросив Норвегію надати пересувні зенітно-ракетні комплекси NASAMS та протикорабельні ракети Harpoon.
Системи NASAMS виробляє консорціум американської корпорації Raytheon Technologies і норвезької групи Kongsberg. До складу комплексу входять пускові установки, радіолокаційні станції (РЛС) Raytheon AN/MPQ-64F1 Sentinel від консорціуму Raytheon і Kongsberg.
Raytheon відповідає за постачання своїх ракет класу «повітря-повітря» середньої дальності AIM-120 AMRAAM для цієї системи, а Kongsberg постачає пускові установки.
Кожна пересувна пускова установка має шість контейнерів з зенітними ракетами. ЗРК NASAMS знаходиться на озброєнні або доставляється в 12 країн.
Дальність стрільби зенітної системи в конфігурації NASAMS II з використанням ракет AIM-120С AMRAAM становить до 25 км, а досяжність по висоті – до 14-15 км.
mil.in.ua
США планують закупити для України зенітний ракетний комплекс середньої дії NASAMS, який є спільною американсько-норвезькою розробкою компаній Raytheon та Kongsberg. Принаймні про це незалежно один від одного повідомили з посиланням на свої високопоставлені джерела у Вашингтоні одразу два поважні видання: CNN та Reuters.
З іншого боку прохання передати саме NASAMS для України офіційно озвучив ще 30 березня президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до парламентарів Норвегії. Також отримання цих ЗРК є одним прогнозованих та реалістичних сценаріїв посилення протиповітряної оборони України.
Загалом саме NASAMS є абсолютно прагматичним варіантом, бо і сам він створювався виходячи з концепції «мінімальні витрати — максимальна ефективність». Справа в тому, що для його створення у 90-х роках використали далекобійну та вкрай розповсюджену ракету «повітря-повітря» AIM-120 AMRAAM, яка навіть без жодних переробок може, при старті з землі, знищувати цілі на відстані, за різними джерелами, до 15-25 км.
Шляхом встановлення спеціально адаптованої версії ракети AMRAAM-ER у найсучаснішій версії NASAMS-3 декларується можливість знищення цілей на дальності до 40 км та на висоті до 20 км. Більше того, цей ЗРК може використовуватись не тільки для знищення аеродинамічних цілей, такі як літаки або крилаті ракети, а й балістичних ракет типу «Искандер».
Варто зазначити, що сама ракета AIM-120 має досконалу радіолокаційну головку самонаведення, яка має високий рівень протидії засобам РЕБ, ракета може здійснювати маневри з високими перевантаженнями і розганяється до 4 Маха.
Комплекс штатно працює з радаром AN/MPQ-64 Sentinel, який забезпечує огляд на відстані до 75 км (ефективний — до 40 км), а по висоті до 40 км. І що найбільш цікаво, ці радари вже передаються Україні й були помічені під час використання вже у червні.
Ще вкрай важливою умовою ефективності комплексу є те, що цей комплекс фактично має відкриту архітектуру. До нього інтегруються і інші засоби виявлення противника, такі як станції радіотехнічної розвідки та оптично-прицільні станції з телевізійним каналом, що дозволяє вести вогонь у режимі повного маскування. І це на додачу до того, що NASAMS інтегрується у загальну систему протиповітряної оборони та отримує дані від всіх інших радіолокаційних станцій та інших засобів огляду повітряного простору.
Також NASAMS знаходиться у виробництві й прямо зараз виконується контракт з Угорщиною, яка їх замовила у 2020 році та має отримати їх 2023 році, а також Литвою, яка замовила додаткові батареї. На стадії виконання контракти й з Оманом та Катаром. Також ці ЗРК у різних версіях знаходиться на озброєнні Іспанії, Норвегії, Нідерландів, Литви, Індонезії, Фінляндії та Австралії.
Тобто для України можливість отримання NASAMS є абсолютно вірогідним варіантом, бо він на половину американський, що дозволяє Вашингтону значно легше приймати рішення щодо його передачі, а головне — він знаходиться у виробництві. І хоча мова не йде про передачу ЗРК зі складу збройних сил будь-якої країни, Вашингтон, можливо, має всі важелі для того, щоб вмовити деяких замовників трохи почекати на замовлені NASAMS, щоб вже вироблені були передані Україні.
Своєю чергою, у випадку отримання ЗРК NASAMS, Україна зможе значно підвищити можливості протиповітряної оборони, як у кількісному, так і у якісному складі. Зокрема завдяки NASAMS можливо надійно прикрити важливі об’єкти та міста від удару авіації, але і знищувати крилаті ракети. А їх здатність знищувати балістичні ракети, такі як «Искандер» та «Точка-У» взагалі є більш ніж важливою умовою для України.
Також необхідно пам’ятати, що зараз українське небо захищають ЗРК, наймолодшому з яких понад 30 років, а також те, що з кожним пуском зенітних ракет радянського зразка їх не становиться більше. Тобто питання переходу на нові зенітні ракетні комплекси — питання виживання України.
defence-ua.com
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025 1. росія — світовий лідер за кількістю санкцій. - З…
За словами комбрига 414 обр ПМ, в середньому на знищення одного "йоблика" витрачалося 24 хвилини. А якщо стисло, результати бригади…
Війська РФ окупували Зелене Поле на Донеччині та просунулися біля двох населених пунктів у Лиманській громаді. Про це повідомили аналітики проєкту DeepState.…
Президент США Дональд Трамп оголосив про намір святкувати 8 травня як День перемоги у Другій Світовій війні і заявив що…
Фото морського дрона Magura 7 з ракетами AIM-9M. Фото: Naval News
Новости из США. Главное к концу недели. Суббота, 3 мая 2025. Сегодня в выпуске: • Соглашение «о минералах»: что здесь…