…..…….. про спрощення з ускладненнями ………….


З КОЛИ? та ДО КОЛИ?
Т.з. «тимчасовий режим оподаткування» (далі – ТРО) діє з 01.04.2022 до закінчення воєнного/надзвичайного стану (25.04.2022р. на сьогодні, але сподіваємось, що раніше та без жертв).


ПРАВО чи «ОБЯЗАЛОВКА»?
Перехід на 2% — це не обов’язок, не «автомат», а за бажанням.


ХТО МАЄ ПРАВО?
За загальним правилом: ФОПи та юрособи, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 млрд грн. (з ПДВ чи ні?! – відкрите питання; про який «календарний рік» йде мова?! – мабуть, про 2022).
Виключення: «азартні гравці» (в т.ч. лотереї, букмекери), «обмінники», «акцизники» (за деяким виключенням), «кориснокопальники», фінустанови (зокрема, страховики, банки, ломбарди), відокремлені підрозділи юросіб не платників ЄП, нерезиденти.


СТАВКА ПОДАТКУ?
Як відомо — 2% доходу (скоріш за все за «касовим методом») при звільненні від ПДВ та податку на прибуток.
На перший погляд зазначена ставка ЄП створює податкове навантаження у сумі 2% від отриманих коштів від реалізації товарів/робіт/послуг (при цьому не слід забувати і про інші негрошові доходи на «спрощенці»), але є й інші цікаві «пєчєнькі», які можуть суттєво «підняти ставки» (читаємо далі)!


ЩО З ПДВ?
За загальним правилом «ТРОшники» звільняються від ПДВ (щодо операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України).
Проблеми/питання:
— що з «імпортним» ПДВ?! – скоріше за все нічого гарного (адже «ввезення товарів на митну територію України» є окремим об’єктом оподаткування ПДВ (п.п. в) п.185.1. ст.185 ПКУ). Єдиним позитивним виключенням буде ввезення товарів оборонного призначення (але дана пільга врегульована іншими нормами (див. п.32 Підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ)).
— чи анульовується у ПДВшників ПДВ-статус (є пряма норма закону — п.п. «б» п.184.1 ст.184, але у новому законі є умова щодо «післявоєнного повернення» — див. далі) з відповідними «умовнопродажними» (відсутня норма про звільнення від оподаткування ПДВ «перехідних» залишків запасів, необоротних активів)) та іншими наслідками (в т.ч. неможливістю у подальшому реєструвати не зареєстровані на сьогодні ПН/РК та відповідно надати «ліміт»/ПК своїм покупцям)?!
— якщо анульовується, то чи потрібно буде після закінчення воєнного стану подаватись на ПДВ-реєстрацію, щоб поновити довоєнний «ПДВ-стан», та як бути з товарами, придбаними за часів ТРО (тобто без ПДВ), а їх реалізація відбуватиметься вже «у час ПДВ»?!


ЯКИЙ ПОДАТКОВИЙ ПЕРІОД?
Податковим (звітним) періодом є квартал. Але – авансові внески ЄП сплачуються щомісячно (за підсумками попереднього календарного місяця).


ЯК ПЕРЕЙТИ?
Для цього потрібно подати відповідну заяву, хоча форми ще немає (чи необхідно додавати розрахунок доходу за попередній календарний рік?! – будемо сподіватись, що ні, оскільки новий закон про це не зазначає).
Податись потрібно до останнього числа місяця, що передує періоду, у якому особа перейде на «ТРОшну» систему оподаткування (на сьогодні до 31.03.2022р., щоб стати платником ЄП за ставкою 2% з 01.04.2022р).
При цьому, оскільки звітним періодом є квартал, то скоріш за все обрати ТРО можна лише раз на 3 місяці. Але хотілося б роз’яснень про помилковість такого судження!


ЧИ ОБИРАТИ 2%?
Тут кожен сам собі пан.
Але, у будь-якому випадку рішення повинно бути виваженим та прийматись, зокрема, з урахуванням наступних аспектів:
— т.з. «ПДВшні особливості» (про них йшлося вище)
— для юридичних осіб на загальній системі оподаткування т.з. «прибуткові особливості» (чи необхідно виключати з декларацій на прибуток після закінчення воєнного стану «ТРО-шний» дохід (яким чином); як бути з можливим подвійним оподаткуванням (у випадку, коли оплату юрособа отримала за часів ТРО, а відвантаження ТМЦ здійснено після закінчення воєнного стану (тобто на загальній системі оподаткування)?!
— розмір торгівельної націнки (очевидно, що 2% не для низькорентабельного бізнесу), наявність та розмір постійних витрат, наявність потенційних збитків (зокрема, у вигляді втрати, пошкодження майна), стан дебіторської та кредиторської заборгованостей, співвідношення ПК і ПЗ по ПДВ та інш.


«ПІСЛЯВОЄННЕ ПОВЕРНЕННЯ»
Після закінчення воєнного стану на території України «ТРОшники», з першого дня місяця, наступного за місяцем припинення/скасування воєнного стану, автоматично вважаються такими, що застосовують систему оподаткування, на якій вони перебували до введення воєнного стану.
Але ж податковим (звітним) періодом є квартал, а не місяць!
Більше того, очевидно, що закінчення воєнного стану навряд чи співпаде із кінцевою датою звітного кварталу.
Очевидно, що для всіх цих нормативних суперечностей є підпункт 4.1.4. ст.4 ПКУ («презумпція правомірності рішень платника»). Щодо інших недоліків є надія на оперативність ВРУ (можуть дуже швидко, коли захочуть) та КМУ (не дарма ж було надано право визначати особливості нарахування та сплати ЄП).
Адже дуже хочеться, щоб бізнес хоча б у військові часи займався своєю безпосередньою справою та приносив державі максимальну користь!
P.s. Поки що оперативно готуємо запити на ІПК до ДПС, на роз’яснення до профільного комітету ВРУ по проблемним запитанням!!!


В Україні вже зафіксовані факти голоду дітей, що опинилися в окупованих населених пунктах або під обстрілами.
В деяких селах та містах порушена логістика. Евакуацією людей та доставкою харчів займаються волонтери.
В бойових підрозділах нестача транспорту, касок та бронежилетів, засобів зв’язку, знову ж таки багато чого закупають і завозять волонтери та благодійні фонди.
Здавалося б, що держава, яка через бюрократію, доречі не тільки в нас, а й з боку західних країн, не може все закупати оперативно самостійно, мала б сприяти безперешкодному заходу гуманітарної допомоги та речей першої необхідності, ліків та продуктів.
От все необхідне мало б заходити без папірців, без мита, без бюрократії, а от просто за принципом — все що В країну пропускаємо, все що З України ретельно перевіряємо та вимагаємо дозволів, аби знати, що вивозять неважливе майно для оборони та безпеки України.
Замість цього, довбні влаштували на кордоні бюрократичне пекло.
Скоро для того, що б вбити росіянина чи спалити російський танк треба буде довідку брати в ЦТК чи Цнапі, чи в губернаторів.