Категории: Мнение

Правда життя: Зустрінемося, як колись

Життя швидкоплинне і сиплеться, як пісок поміж пальців. Озираєшся позад себе, а там уже цілий цвинтар родичів, друзів, знайомих, не дуже знайомих… Твій великий приватний цвинтар.

І коли думаєш про те, що багато з них не дожило до твого віку, мимоволі почуваєшся довгожителем і ледь не біблійним Матусаїлом. Рідко хто з них пережив тривалу хворобу, мучився і в муках своїх уже встиг підготувати родичів та друзів у незабарному рішенці. Зазвичай вони помирали несподівано і раптово. Вийшов уранці з дому на роботу, впав біля авта і все. Або ліг спати і не прокинувся. Або скочив у зимне озеро, судини не витримали і за мить уже плавав безвільно униз головою.

За уявленням людей середньовіччя, «раптова смерть (mors repentina) порушувала світовий порядок, в який вірила більшість, – писав французький історик Філіп Ар’єс, – вона була абсурдним знаряддям випадку, що іноді виступав у вигляді Божого гніву. Ось чому mors repentina вважалася ганебною і вкривала безчестям тих, кого вона спіткала».

Зараз таке дивно читати, особливо в час війни, коли раптова смерть збирає свій щедрий урожай.

Прогулянка цвинтарем – це завше процес пригадування, викликання в уяві тіней минулого, добування з пам’яті якихось епізодів з тамтешнього буття, коли виринають недоговорені слова, усе, що вчасно було недосказане. Інколи це гнітить, і тоді промовляєш ці слова на цвинтарі, а вітер розносить їх навдокіл. Та згадуються деколи й такі слова, які й не варто було озвучувати. Але вже пізно. Цих слів назад не забереш.

Улісс приносив покійникам їжу, ми приносимо квіти, які мимоволі відіграють роль медіатора між світом живих і світом померлих. Хоча мертві насправді не мертві, поки є ще хтось, хто пригадує звучання їхнього голосу. З декотрими з них можна радитися і уявляти собі, що б вони відповіли на той чи інший наш вчинок.

Мій тато казав, що не раз щось просив у портрета нашої покійної мами, і вона завше виконувала його просьби. При цьому він нічого не просив від ікони Богоматері, яку колись моя бабця привезла з Почаєва. Просто тому, що та ікона вже опинилася в мене. І таким чином іконою стала моя мама.

Французький есеїст Ален писав: «Питання про те, чого хочуть мертві, має глибокий сенс. Вдивіться, вслухайтеся гарненько – мертві хочуть жити, вони хочуть жити в нас, вони хочуть, щоб у нашому житті повною мірою втілилося те, чого хотіли вони».

Мертві живуть у мені своїми голосами. Я ще пригадую голоси моїх батьків, але вже не пригадую голосів моїх дідусів і маминої мами. Зате пригадую голос батькової мами – вона померла найпізніше і розповідала мені безліч казок, які часто сама вигадувала, нанизуючи на якийсь відомий сюжет щось нове, і таким чином одна казка розтягувалася на два-три дні.

З колись густого лісу голосів залишився невеликий гайок, який з роками рідіє і рідіє.

Колись жилося щодо часу витратно, ніхто тим часом не дорожив. Зустрівши на вулиці знайомого, не квапилися прощатися, терпляче одне одного вислуховували, а то навіть йшли на каву чи на пиво, щоб поспілкуватися глибше.

Зараз не так. Чимчикуєш, бувало, містом, а тебе перепиняє колишній товариш. Колишній не тому, що перестав бути товаришем, а тому, що уже не так часто бачитеся, а якщо точніше – взагалі не бачитеся роками.

– О-о, вітаю! Як ти там?

– Та так якось... – кажу. – А ти?

– Та і я... Зараз усім важко. А пригадуєш, як у старі добрі часи...

– Йо, коли ще не було мобілок, і ми приходили один до одного без попередження.

– Гарні були часи... – зітхає він і раптом оживає: – А знаєш, треба нам зібратися. Посидіти, погомоніти... а може, й помовчати…

– Гарна ідея. Стелефонуємося.

Минає рік, і знову ми перетинаємося серед міста. І знову та сама розмова. Спогад про старі добрі часи і гарна ідея зустрітися, як зустрічалися ми раніше чи то в кнайпі, чи десь на пікніку, чи в когось вдома.

Але час минає, ніхто нікому не телефонує. Через два роки ми знову випадково здибаємося і знову згадуємо те, що проминуло, і як було добре без телефонів і мобілок. Я міг до нього ввалитися непроханим гостем, а він до мене. А ще ми козу водили від кнайпи до кнайпи, гаряче дискутували. І я не міг жити без нього, а він без мене.

І так воно з року в рік повторювалося – ми випадково здибалися, обіцяли один одному згадати добрі старі часи і розходилися.

А за якийсь час зустрічаю іншого знайомого, з яким теж були гарні посиденьки в минулому, і він каже:

– Ти чув, що Н помер?

– Як помер? – дивуюся я. – Та ми ж з ним домовлялися...

– Помер. Кинув пити. А через місяць помер.

– Та він і не запивав.

– Ні, я маю на увазі, що взагалі перестав вживати. А через місяць отаке… Кликала його компанія на п’янку, він відмовився… мовляв, я не п’ю… і того ж дня – брик і не стало його. А якби поїхав з ними, то хтозна, як було б. Завтра похорон.

І ось на похороні нарешті зібралися всі старі друзі, з якими так весело було, з якими справлялися всі уродини, іменини і нові роки. З якими і козу водили, і з вертепом ходили, і байдики били. Всі вони тут – прийшли до померлого товариша згадати добрі старі часи. Як то гарно колись було без мобілок і телефонів, як трималися всі купи, ніхто ні з ким іще не розсварився, не розлучився, чужої жінки не забажав.

Зібралися, вдаючи колишні дружні стосунки, але тільки для того, щоб опісля розійтися і знову роками не бачитися.

Юрій Винничук

 

Последние новости

Андрій Рева: БЕЗСМЕРТНИЙ СТЕРНЕНКО

Оператор, увага! Мотор! Знімаю! 1 травня 2025 року в Києві стався замах на блогера, волонтера і колишнього лідера одеського «Правого…

6 часов назад

Новости из США. 6 мая 2025

Новости из США. Вторник, 6 мая 2025. Сегодня в выпуске: • Премьер-министр Карни Трампу: «Канада не продается» • Трамп снова…

11 часов назад

Новий скандал за участю Алхім(Буряченко)

В інстаграмі (та й не лише там) зараз несеться черговий «мовний» (і не тільки) скандал із блогеркою Анною Алхім. Я…

11 часов назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 07.05.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 07.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

11 часов назад

Том Купер: звіт про війну в Україні за 5 травня 2025 року

Всім привіт! Ось і перший огляд у травні цього року. Як це часто буває, це був тиждень заявленого та сприйнятого,…

24 часа назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 06.05.2025 1. Рублева ціна російської нафти вперше за два роки впала…

24 часа назад