Насправді ця фраза належить ідеологу президентської кампанії Ігорю Гриніву, і він її озвучив перед цим на засіданні виборчого штабу Порошенка.
Як саме здійснять цей нокаут, президент не сказав.
«Але він був у хорошому настрої і задоволений тим, як відбувались події минулого тижня, включаючи весь цей хайп з аналізами», — каже один з депутатів.
«Ми набуваємо прихильників внаслідок наших дій протягом останніх 8 днів, зокрема і серед прихильників Зеленського. І в нас є бачення, як збільшити кількість цих людей», — переказує його колега депутат слова Порошенка.
«У нас є всі підстави бути оптимістами»
«У нас є всі підстави бути оптимістами. Хіба в першому турі у нас не було важкої боротьби з Тимошенко, яку ми виграли?» — спитав президент.
Він похвалився перед депутатами, що його слова «стадіон так стадіон» у відповідь на виклик Зеленського стали мемом. А його ролик на youtube набрав 29 мільйонів переглядів. У понеділок перед зустріччю з фракцією Порошенко записав серію нових роликів, якими він збирається достукатись до людей.
«Дійсно народ має право висловлювати своє невдоволення. І це право народу», — сказав Порошенко депутатам.
При цьому він просив депутатів утримуватись у своїх виступах від фраз, які могли б образити електорат.
А ось знамениту фразу про «маріонетку Коломойського», за яку в нього вимагав вибачень Зеленський, Порошенко вважає лише випадом у бік опонента, а не його електорату. І відмовлятись від неї не збирається.
На фракції Порошенко продовжив вести цю закадрову дискусію з опонентом, вочевидь розраховуючи, що її уривки таки донесуть до журналістів.
«Коли людину охороняє 2 роти спецназу, це його від кого охороняють — від українців? А звідки вони взялися? Те, що за ним їздить машина охорони Коломойського — це не значить, що він з Коломойським?» — риторично питав Порошенко у своїх депутатів.
«Є низка ознак, що він грає на руку Росії. Коли він каже, що припинить вогонь, то що він цим хоче сказати — що вогонь ведуть тільки українські солдати? Що тільки вони ведуть обстріли? Що з того боку не стріляють? Це просто образа наших солдатів. Або коли він говорить про «ЛНР» і «ДНР», і навіть не додає слова «так звані», то це він що, визнає, що тут громадянська війна, а Росії немає?» — обурювався далі президент.
Як переказують депутати, Порошенко намагався донести, що некомпетентність Зеленського в питаннях міжнародної політики призведе до того, що Росія швидко поверне свої позиції в таких міжнародних організаціях як ПАРЄ і призведе до скасування санкцій щодо агресора.
Окремим блоком він проговорив економічні загрози від приходу опонента.
За його словами, «нам же гроші дають фактично під імена Порошенка, Гройсмана. А в разі приходу Зеленського ми можемо все це втратити» . Україна має повернути міжнародним кредиторам 2,3 мільярди доларів лише в травні, нагадав президент.
Ці слова депутати зустріли зойканням, що долар стане по 50. Але чомусь не говорили, що прем’єром і далі, скоріше за все, залишатиметься Володимир Гройсман.
Втім оскільки тема програшу на фракції не обговорювалась, то і схеми співіснування теж не розглядались.
«Чому він тікає від дебатів? Він же шоумен, і йому вигідний цей формат. А він вибрав тактику відсидітись у кущах до кінця виборів», — продовжував тиснути на тему неготовності і некомпетентності Зеленського Порошенко.
У планах президента двічі вийти на дебати — 14 квітня на стадіон, а 19 — в студію Суспільного. При цьому Порошенко впевнений, що опонента не буде ні там, ні там.
Без сіток і адмінресурсу?
Але от чи буде удар завдано на дебатах — у депутатів є сумнів. Скоріше вони схилялись у бік жорсткого мінусування.
Ще з ночі першого туру журналісти чули дві можливі чорні стратегії удару по Зеленському.
Перша — це звинуватити лідера гонки в тому, що він наркоман. Цю тему пробували запустити ще до першого туру. У Львові під час пікету Зеленського учасниками військових організацій один з мітингарів щось кричав про те, що кандидат наркоман. Потім подібні сумніви озвучував пропрезидентський політолог Олександр Палій. Зрештою, вся історія з аналізами з боку команди президента нагадувала підводку до цієї теми, а позиція Зеленського — як спроба створити собі подушку безпеки. Останню вдалою не назвеш — через плутанину з датами на аналізах Зеленського з Євролабу, яку частина виборців сприйняла як спробу змахлювати.
Все це начебто мало б доповнити і відповідне відео вживання наркотиків.
Друга версія — відео буде не про наркотики, а про зустріч Зеленського з кимось з російських керманичів у бані. Єдине, що зараз можна припускати, що це може бути якраз закрита частина того виступу, яку Зеленський давав перед Віктором Януковичем і Дмитром Медведєвим, коли вони дивились концерт «Кварталу», сидячи у халатах.
«Я не виключаю, що молодий електорат Зеленського і вживання наркотиків пробачить. Ці всі кроки, як і борди з Путіним, мобілізують лише електорат Порошенка і тих, хто його бачив своїм другим вибором. Але цього недостатньо, щоб переломити ситуацію. Люди уникають думок про тему війни, і їм хочеться простого і радісного життя. Зеленського вони сприймають як надію на це. А у Порошенка таку картину не дали», — каже один з депутатів «Народного фронту».
«Зате ми дали у штангу зі звільненням Степанова, і цим створили собі зайву проблему», — зізнається його колега, депутат з БПП.
Як відомо, президент у понеділок несподівано відсторонив від обов’язків голову Одеської обладміністрації Максима Степанова. Останній очолив область восени 2017, коли у відставку подав Міхеіл Саакашвілі.
Всі ці роки у президента не було питань і претензій до голови області, аж допоки він не спустив на гальмах програму «Турбота», яка мала б бути частиної сітки по збільшенню електорату Петра Порошенка.
«Взагалі правильно питати не чому звільнили Степанова, а чому його взагалі призначили. Як можна було призначати людину, яка 15 років дружить з Ігорем Палицею (бізнес-партнер Коломойського, колишній очільник Одеської області), є його кумом, і просто повірити, що вони раптом побили горшки», — каже один з депутатів БПП, представник Одеського регіону.
За його словами, одеський штаб Порошенка взагалі фактично працював без керівника, бо керівником мав бути голова ОДА і від нього мала будуватись уся вертикаль. Щодо київського бізнесмена, тіньового радника мера Києва Віталія Кличка Вадима Столара, якого у ЗМІ називали куратором сітки з підкупу, то депутат каже, що той сидів за кордоном і лише давав гроші.
«Тобто штаб опинився в руках малокомпетентних випадкових людей», — вважає депутат.
«Тобто звільняти його треба було ще до виборів, а зараз він ще й перетягує за собою керівників районів», — додав представник БПП.
У понеділок прем’єр Володимир Гройсман пообіцяв на фракції БПП, що Кабмін дасть згоду на звільнення Степанова (без цього президент не може видати відповідний указ). У середу попри протести міністра внутрішніх справ Арсена Авакова і спроби завадити цьому рішенню, Кабмін ухвалив відповідне рішення.
«Але цей бунт Степанова показав, що в Порошенка вже немає місцевого адмінресурсу», — каже офрекордз один з фронтовиків.
«Ой, можна подумати, до цього він у нас спрацював, особливо судячи з результатів Тимошенко і Зеленського в армії і тюрмах», — відповідає сміючись один з членів БПП.
Так чи інакше, судячи з усього, пресловуту сітку з рекрутингу голосів через агітаторів та роздачу грошей на другий тур не запускатимуть.
«Сіткою можна добрати 2-3%. Проти Тимошенко це спрацювало, а якщо з Зеленським відрив 20%, то тут і масовий вкид не врятує. Та й не піде на це ніхто, бо сидіти не захоче», — теоретизують депутати.
«Вочевидь, ера батьківських фігур в українській політиці добігає кінця — тепер дітки кожен сам за себе», — резюмує один з «фронтовиків».