Уряд Норвегії пропонує парламенту країни погодити замовлення додаткових систем ППО NASAMS для України.
Відповідне повідомлення опублікували на сайті норвезького уряду.
Йдеться про ще десять нових пускових установок і чотири пункти управління, які мають придбати у компанії Kongsberg Defence and Aerospace (KDA).
Вартість замовлення цих елементів системи ППО NASAMS становить 3,45 мільярда норвезьких крон. Їх планують замовити на додачу до вже переданого Україні обладнання у межах військової допомоги.
«Норвезька система NASAMS рятує життя українців і запобігає руйнуванню будівель та інфраструктури. Російські ракетні та безпілотні атаки масштабні та жорстокі, тому протиповітряна оборона є абсолютно вирішальною для України. Водночас я занепокоєний тим, щоб ми якнайшвидше відновили засоби протиповітряної оборони для нашої власної оборони», – каже міністр оборони Норвегії Бйорн Арілд Грам.
Нагадаємо, що у грудні 2023 року уряд Норвегії погодив передачу додаткових систем протиповітряної оборони NASAMS для України на суму 30 мільйонів доларів.
Тоді повідомлялося, що частину зазначеного обладнання відправлять одразу із запасів збройних сил країни, щоб забезпечити швидку доставку в Україну, а решта буде замовлена та доставлена пізніше.
Передбачалося замовлення восьми пускових установок та чотирьох пунктів управління.
В уряді уточнили, що вартість запланованої до передачі Україні техніки із запасів збройних сил Норвегії еквівалентна вартості замовленої.
Додаткові пускові установки та командні пункти можуть бути включені в системи NASAMS, які вже розгорнуті на території України, або будуть сформовані нові.
Наприкінці січня цього року компанія Kongsberg Defence & Aerospace повідомила, що отримала замовлення від уряду Норвегії на постачання нових елементів комплексу протиповітряної оборони NASAMS для заміщення тих систем, які передають Україні.
Вартість контракту на нові пускові установки та центри управління становить приблизно 1,4 млрд норвезьких крон, а постачання має тривати у 2026-2027 роках.
mil.in.ua
Інтер’єр командного пункту ЗРК NASAMS. Фото із відкритих джерел
Основна одиниця — взвод. Один взвод NASAMS — 3 пускові установки (ПУ), які несуть 18 ракет AMRAAM, одна радіолокаційна трикоординатна станція AN/TPQ-64, один пункт керування вогнем (ПКВ). Бойова (тактична) одиниця — батарея. Одна батарея — 3 взводи — 9 ПУ, 54 ракети, три РЛС, які мають технічну можливість об’єднання в єдину інфомережу, де одна РЛС може працювати як всі три РЛС, і три ПКВ. На одному з ПКВ розміщується командний пункт батареї. Він отримує цілевказівку від вищого штабу та передає на інші ПКВ. Час залпу батареї всім боєкомплектом — не більше 12 секунд.
На 2000 рік вартість одного взводу NASAMS була оцінена у $14 мільйонів.
- NASAMS II
- Модифікація (модернізація) базового варіанту ЗРК СД. Прийнятий на озброєння у 2007 році. Склад 1 батареї — 12 ПУ з 72 ракетами, 8 РЛС, 1 ПКВ і 1 машини тактичного управління. Пускові встановлені на нових шасі Bv 206. Комплекс отримує покращене програмне забезпечення, сумісне з використовуваними системами зв’язку.
- Україна — 2 батареї отримано у жовтні 2022, ще 6 замовлено для України Сполученими Штатами (термін виконання до листопада 2025 року) та один Канадою. 2 командних пункти та 2 пускові установки планує передати Норвегія, додатково обговорюється ще 10 пускових та 4 центри управління вогнем. 2 пускові установки NASAMS передані Литвою у 2023.
Тактико-технічні характеристики
- Дальність: від 2.5 до 40 км
- Висота цілі: від 30 м до 16 км
- Час реагування: 10 с
- Час розгортання/згортання: 15/3 хв
- Швидкість цілі: до 1000 м/с (3600 км/год)
- Зенітні керовані ракети:
- Вага ЗКР: 150.7 кг
- Вага бойової частини: 22 кг
- Довжина ЗКР: 3.6 м
- Діаметр: 17.8 см
- Швидкість ЗКР: до 1020 м/с (3670 км/год)
- Перевантаження: до 40 g
- Час напрацювання: 300 годин