Категории: Мнение

Не скотитися в Раша ТБ

Висловлюю свою солідарність украінським воєнкорам, чиїми очима українці і світ бачать війну, подвиг ЗСУ і ницість та жорстокість окупанта.
.
Маю приємність товаришувати з багатьма воєнкорами і шаную їх професіоналізм та відданість справі. Насправді, це вони не дають українській журналістиці остаточно скотитися в Раша ТБ.
Влада спочатку рейдернула канал Рада і віддала його позітівним блогерам. Потім взяла під повний контроль канали, загнавши їх в марафон.
Потім поділила ТБ на своїх і чужих і викинули з цифрового мовлення Еспресо, Прямий і П‘ятий. На жаль, за повного мовчання журналістського цеху.
Потім зачистили інфополе. Тепер навіть пленарні засідання ВР не транслюється, бо коментувати парламент мають тільки позаштатні радники ОП.
Тепер руки дотягнулися до воєнкорів. В нас має бути один герой війни. Абсолютна сталінщина і «Малая Зємля» брежнева. Нові обличчя все ж чистий совок, і вік, як бачимо, тут ні до чого.
Війна потребує обмежень, пов’язаних виклбчно з захистом питань нацбезпеки, але не переписування новітньої історії і брехні. Самообмеження і фахове висвітлення воєнних подій не є синонімом тоталітарного замовчування і цензури.
Міністерству оборони давно варто змінити людину, яка відповідає за комунікації, на більш фахову. І припинити сваритися з воєнкорами.
А владі варто звернути увагу на останню заяву Держдепу, де їх вже відкрито тичуть носом в неприпустимість цензури.

Iryna Gerashchenko

P.S. Державний департамент США опублікував доповідь за 2022 рік, в якій оцінив пресу України як «частково вільну»

Повний матеріал доповіді, щодо практики дотримання прав людини за 2022 рік, опублікували на сайті Державного департаменту США.

У частині матеріалу, який сфокусований на посилення державного контролю над ЗМІ, зазначається, що неурядова організація Freedom House оцінила пресу України як «частково вільну». Незалежні ЗМІ та сайти новин в Інтернеті були активними та висловлювали широкий спектр поглядів, але уряд вжив певних заходів для обмеження ЗМІ та свободи вираження поглядів, нібито для протидії російській дезінформації та розв’язання інших проблем безпеки під час війни.

Відомо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії телевізійні ЗМІ об’єдналися навколо урядових програм. Наприкінці лютого шість телеканалів (1+1, Україна 24, Інтер, ICTV, Суспільний мовник Національна суспільна телерадіокомпанія (НСТУ) та державне видання «Рада» почали вести цілодобові трансляції українською мовою, щоб донести  громадськості єдине повідомлення воєнного часу.

У березні РНБО в умовах воєнного стану видала розпорядження про уніфікацію інформаційного потоку країни, зобов’язавши всі національні телеканали видавати єдиний 24-годинний випуск програм.

Згодом спостерігачі за ситуацією висловили занепокоєння, що єдине телевізійне мовлення може зрештою полегшити державний контроль над мовленням. Канали, які вважаються афілійованими з опозиційними партіями, зокрема «5 канал», «Прямий» та «Еспресо», офіційно не були запрошені до участі в єдиному мовленні, хоча час від часу ці три канали добровільно транслювали 24-годинну програму інших каналів.

Також, як пишуть у Держдепі, посадовці відмовили каналам у доступі до урядових процедур після того, як вони висвітлювали «делікатні питання».

Також Надходили повідомлення про продовження фінансового та політичного тиску на НСТУ з метою узгодження та підтримки урядової політики. Місцеві відділення «Суспільного» стверджували, що високопоставлені представники Офісу президента та інших державних органів лобіювали наглядову раду мовника, аби підтримати обраних кандидатів на ключові керівні посади.

У Держдепі зауважили, що, крім того, були зафіксовані випадки, коли уряд застосовував цензуру, обмежував вміст, караючи окремих осіб та ЗМІ за нібито проросійські погляди та поширення дезінформації з РФ шляхом накладення фінансових санкцій, заборони вебсайтів та блокування телеканалів.

Національна безпека

Держдеп наголошує, що з початку повномасштабного вторгнення як незалежні, так і державні ЗМІ періодично вдавалися до самоцензури, коли висвітлювали історії, які могли бути визнані громадськістю «недостатньо патріотичними» або використані Росією в пропагандистських цілях», — йдеться у доповіді.

«10 лютого Національна рада з питань телебачення і радіомовлення оголосила про проведення позапланових перевірок шести телеканалів: «Україна», «5 канал», «Прямий», «Україна 24», «Еспресо» та «4 канал» через наявність у їхніх передачах відомостей, що становлять державну таємницю, або іншої інформації, що охороняється законом», — йдеться у доповіді.

espreso.tv
.
Майже на усіх зустрічах закордоном мене запитують про те, як українські журналісти працюють в умовах повномасштабноі війни?
Чи існує цензура?
Чи ми і далі можемо писати критичні матеріали про представників влади чи військового керівництва?
Чи не боїмося ми автократії?
І я завжди відповідаю, що незважаючи на деякі обмеження в нашій роботі, які накладає повномасштабна війна, ми показуємо, розповідаємо, пишемо. Якщо ж виникають суперечності щодо обмежень — чесно це комунікуємо з представниками влади.
Бо свобода слова -це фундаментальна цінність демократії. А демократія це те, що нас відрізняє від Росії.
Але останні публічні та непублічні процеси навколо дозволів роботи для воєнних репортерів, на жаль, наштовхують на дуже неприємні висновки.
Бо дуже погано, коли журналісти замість того, щоб висвітлювати війну, змушені протистояти системі, українській владі, яка намагається цензурувати нашу роботу.
Про що конкретно йдеться.
Журналістам фактично заборонили працювати в так званій «червоній зоні», де досі, між іншим, перебувають цивільні. «Червона зона» сьогодні — це майже вся фронтова зона, а також деякі деокуповані села. У «червоній зоні» станом на сьогодні — Бахмут та прилеглі села, Авдіівка, Марінка, Красногорівка….
Тобто найближчим часом ви не зможете подивитися чи прочитати репортажі Olha Kyrylenko, Дмитро Ларін та інших наших колег.
Як, наприклад, ось цей.
Оборона міста вічного вогню очима піхоти. Репортаж з окопів поблизу Авдіївки
Або цей
«Як тримаємо? Хлопцями! Пораненими, вбитими». Оборона дороги до Бахмута очима десантників
Працювати у так званій «помаранчевій зоні»також дуже складно. Бо робити це можна тільки в супроводі прес-офіцера.
У помаранчевій зоні сьогодні Херсон та прилеглі населенні пункти, Миколаїв і околиці. Тобто прес-офіцери мають супроводжувати на цих напрямках усіх без виключення журналістів та знімальні групи. Це неможливо навіть фізично, бо кількість прес-офіцерів та журналістів, які захочуть працювати на цих напрямках — неспівставна
Одночасно із цим буквально вчора один з прес-офіцерів повідомив нам, що їм дозволили працювати на деяких напрямках фронту, але з обмеженим списком медійників. Так, йдеться про медійників «Єдиного марафону».
І так. Це має назву.
Цензура.
Це нездорова ситуація, яка потребує негайного вирішення.
Ми всі чекаємо на відкритий та чесний діалог з відповідальними за роботу з медіа людьми у Генштабі, ОП.
Не можна цензурувати нашу війну.
Теги: IrynaGerashchenko

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 04-05.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 04.05.2025 1. У 2025 році військові витрати росії сягнуть майже 15,5…

1 час назад

Ізраїль прийняв рішення окупувати весь сектор Газа

Кабінет безпеки Ізраїлю під головуванням прем’єр-міністра Нетаньягу вчора ввечері одноголосно схвалив оперативний план наступного етапу кампанії в секторі Газа, який…

4 часа назад

Ціни на нафту стрімко падають після рішення “ОПЕК+” збільшити видобуток

В понеділок, 5 травня, через рішення країн ОПЕК+ збільшити квоту на видобуток нафти, ціни на ф’ючерси передових брендів втратили по…

5 часов назад

Загальні бойові втрати ворога з 24.02.22 по 05.05.25

Загальні бойові втрати противника з 24.02.22 по 05.05.25 орієнтовно склали / The estimated total combat losses of the enemy from…

14 часов назад

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025 1. росія — світовий лідер за кількістю санкцій. - З…

1 день назад

«Птахи Мадяра» відзвітувалися за свою роботу у квітні ВІДЕО

За словами комбрига 414 обр ПМ, в середньому на знищення одного "йоблика" витрачалося 24 хвилини. А якщо стисло, результати бригади…

1 день назад