NBC News: Якщо Росія почне атаку на Україну, як це може виглядати?

60

Маючи понад 100 000 російських військових , розгорнутих на кордоні України , президент Володимир Путін змушує Захід здогадуватися: чи вибере він повномасштабне вторгнення чи більш обмежену операцію, чи просто збереже російські сили, щоб підтримувати тиск на Київ і Захід?

Користуючись військовою перевагою над меншими передовими силами України, Росія має різноманітні варіанти, якщо Путін вирішить почати атаку, залежно від того, чого Москва хоче досягти, ціни, яку вона готова заплатити, і того, як реагує Захід, кажуть експерти.

Маючи грізну повітряну і морську потужність, будь-який наступ Росії, швидше за все, включатиме бомбардування, ракетні удари та кібератаки, які можуть зруйнувати українську військову інфраструктуру, порушити комунікації та затиснути наземні війська.

«На кордоні є неймовірно великі сили», набагато більші, ніж ті, які вторглися та анексували український півострів Крим у 2014 році, – сказав Філіп Брідлав, чотиризірковий генерал ВПС США у відставці, який був верховним головнокомандувачем НАТО з 2013 по 2016 рік.

«У вас є українська сухопутна армія, яка стала набагато кращою, набагато боєздатнішою», — сказав Брідлав, який зараз працює в Інституті Близького Сходу, вашингтонського аналітичного центру. «Але росіянам належало б повітря та море».

Росія все ще може відвести свої війська, хоча жорстка мова Москви свідчить про інше. Після переговорів з американськими дипломатами в понеділок і з членами НАТО в середу заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков заявив російському RTVI, що немає підстав планувати додаткові переговори з американцями і НАТО через їхню відмову задовольнити вимоги Москви повернутися до Статус-кво в європейській безпеці 1997 року.

За винятком повномасштабного вторгнення та окупації всієї Східної України, Росія могла б прийняти більш обмежені дії, які могли б збільшити свій вплив на Київ і перевірити рішучість Заходу та трансатлантичну єдність, вважають Брідлав та інші експерти.

До того, як Росія почне наступ, вона, швидше за все, звинуватить Україну в провокації, давши Путіну нібито обґрунтування для дій, вважають експерти. Колишні американські дипломати, відставні військові та російські експерти не погоджуються щодо того, що Путін може бути готовий зробити, але вони вказують на кілька потенційних сценаріїв:

Відрізати українську армію

Більшість бойових сил України розгорнуто вздовж «лінії зіткнення» на сході Донбасу, де вони протистоять сепаратистам, яких підтримує Москва. Якби Кремль швидко перемістив бронетехніку на захід від лінії фронту, він міг би відрізати та захопити значну частину сухопутних військ України без необхідності окупувати великі міста, вважають експерти.

Якби російські війська рухалися достатньо швидко, щоб обійти сухопутні війська України, вони могли б захопити полонених і захопити зброю та обладнання, сказав Скотт Бостон, аналітик з питань оборони аналітичного центру Rand Corp.

«Це було б потенційно величезним ударом по спроможності українських військових», — сказав Бостон. Конфлікт на сході України розпочався після того, як проросійські сепаратисти проголосили незалежність Донецької та Луганської областей на сході країни через два місяці після того, як Росія захопила та анексувала Кримський півострів у березні 2014 року. НАТО та Україна стверджують, що Росія завдала артилерійських обстрілів через кордон, озброїла сепаратистів і перекинула зброю та особовий склад у цей район. Москва заперечує будь-яку причетність.

Блокада портів України

У той час як увага світу зосереджена на нарощуванні військ Росії на сухопутному кордоні з Україною, Москва також розширила свою морську міць біля узбережжя України, включаючи десантні сили та морську піхоту, зазначають експерти.

«Море – найслабше місце України», – каже український військовий експерт у Києві Тарас Чмут. Росіяни «можуть робити в Чорному морі все, що захочуть».

Російські військово-морські кораблі зараз домінують в Азовському морі, невеликому водоймищі між Україною та Росією, де значно перевершують скромний військово-морський флот України.

Москва дедалі більше обмежує рух суден, що прямують до України, у цьому районі, і експерти кажуть, що Росія може блокувати південно-східні портові міста Бердянськ і Маріуполь, перекривши важливий судноплавний канал.

У Чорному морі, на захід від окупованого Криму, російські військові кораблі можуть відрізати українські портові міста Одеса, Миколаїв та Херсон, які є вирішальними для глобальних ринків. Такий крок цілком в межах військово-морських можливостей Росії, і він може поставити економіку України на коліна, попереджав у червні колишній міністр оборони країни Андрій Загороднюк.

Російська морська операція, ймовірно, включатиме захоплення крихітного острова в Чорному морі, відомого як Зміїний острів. Україна контролює острів Зміїний, що дозволяє Києву претендувати на територіальні води, що простягаються на 12 морських миль від острова, і допомагає захистити судноплавні шляхи до чорноморських портів країни.

Захопити південний канал, сухопутний міст

Окрім блокади українських комерційних портів, Росія може розпочати інші операції на півдні, щоб закріпити свою окупацію Криму, вважають експерти. Російські війська можуть рухатися, щоб убезпечити канал, який Київ закрив у 2014 році. Закриття каналу спричинило хронічну проблему з водопостачанням на підконтрольному Росії півострові. Москва також може спробувати налагодити сухопутний міст між Кримом та рештою України, можливо, з’єднавшись із територією, яку утримують проросійські сепаратисти.

«Я думаю, що ідея побудувати цей сухопутний міст і захопити територію водопостачання, я думаю, дуже актуальна», – сказав Брідлав.

Захистити або розширити контрольовану сепаратистами територію

Путін може наказати російським військам увійти в контрольовані сепаратистами райони на сході, переважно символічно демонструючи силу. Західні уряди та українські чиновники стверджують, що російські війська та довірені особи з російською зброєю вже перебувають на місці. За словами Брідлава та деяких експертів, явним шляхом увійшовши в контрольовані сепаратистами території, Росія могла б підтримувати напруженість у відносинах з Києвом на високому рівні, не маючи жодного пострілу.

Крім того, Росія могла б прагнути розширити контрольовану сепаратистами територію, можливо, захопивши точки зв’язку або електростанції, що зробить регіон більш життєздатним як окрему квазідержаву.

A Ukrainian Military Forces soldier
Український солдат на лінії фронту у вівторок поблизу Луганського на Донеччині. Анатолій Степанов / AFP — Getty Images
.

«Найімовірнішим військовим сценарієм, на мою думку, буде серія безперервних операцій, які вони можуть зупинити в будь-який момент, залежно від того, як відреагує Захід», — сказав Бен Ходжес, генерал-лейтенант у відставці, який був командувачем армії США. Європа з 2014 по 2017 рік.

Захоплення меншої території або стратегічного місця, наприклад, Зміїного острова в Чорному морі, водного каналу до Криму або районів поблизу території, яку контролюють сепаратисти, а потім пауза знизить ризик жертв і ускладнить для Заходу відповідь », – сказав Ходжес, який зараз працює в Центрі аналізу європейської політики.

Ходжес сказав, що Москва може спробувати зіграти на те, що обмежені дії розірвуть єдність НАТО, оскільки деякі європейські уряди можуть не захотіти вводити суворі покарання в цьому випадку. Без різкої відповіді Росія може продовжити нові операції.

Захопити східну половину України

У найгіршому випадку Росія розпочне повітряну і наземну кампанію по всій Україні, щоб захопити весь Донбас на схід від Дніпра.

Масове вторгнення та окупація — те, що Ходжес, генерал армії у відставці, називає «великою червоною стрілою» по всій Україні — менш ймовірно, і неясно, чи має Росія достатні сили, щоб утримати таку територію, вважають кілька експертів.

Але за правління Путіна Росія вторглася в Україну і раніше, і вона вторглася в Грузію в 2008 році. Вона також втрутилася в Сирію, щоб підтримати режим Башара Асада. У кожному разі західні уряди були захоплені зненацька. І в кожному випадку загроза санкцій не змогла відрадити Путіна.

Враховуючи послужний список Путіна, немає підстав виключати чергове вторгнення в Україну, сказав Кофман. За його словами, вторгнення Росії в Грузію 14 років тому є приблизною аналогією подібної операції в Україні. У 2008 році Росія розпочала масштабний військовий наступ, щоб не дати грузинському уряду відновити контроль над регіонами Південної Осетії та Абхазії, і операція зуміла нав’язати політичний результат, який відповідав інтересам Москви.

Як стверджують деякі експерти, якщо Росія зважиться на більш масштабну операцію, вона могла б вирішити уникнути довготривалої окупації міст і просто відступити після того, як завдала нищівного удару по українській армії.

Попередні менші операції не змогли вирішити суперечку Росії з Україною або досягти політичних цілей Москви, сказав Кофман.

За словами експертів, Росія може захопити більшу частину сходу і вимагати від Києва нової політичної домовленості або просто анексувати цю територію, як це було з Кримом.

Тим часом нарощування Росії триває. Військові аналітики кажуть, що Росія посилає підрозділи з далекого сходу країни потягами, які прямують до західного регіону поблизу України.

«Вони все ще збирають сили», – сказав Кофман.

Ден Де Люс

P.S. В районі проведення операції Об’єднаних сил відбулися навчання танкових підрозділів