Крим і Донбас: як захистити людей і звільнити від ворога окуповані території?

47

Останнім часом активізувалися дискусії про безпекову ситуацію на кордонах України. Росія дає для цього достатньо підстав – діє з позиції сили. Кремль, зосередивши свої війська біля кордонів України, надсилає сигнал, як Києву, так і нашим партнерам – «ми можемо повторити те, що вже зробили у 2014 році». Зараз усі оцінюють поведінку Путіна крізь призму 2014 року. Тоді, як нещодавно визнала канцлер Ангела Меркель, ніхто не вірив, що Путін порушить базові правила міжнародного життя. Але він на це пішов. І такі дії – окупація Криму і Донбасу – зараз працюють на нього. Тобто, якщо у 2014 році ніхто не вірив, що Путін нападе, то зараз навпаки.

Як це сталося?

— Кремль вдався до низки демаршів, які залишилися без адекватної реакції з боку міжнародної спільноти. Згадати хоча б закриття Місії ОБСЄ на російських прикордонних пунктах в Донецьку/Гуково. Чи оприлюднення в ЗМІ листування Нормандської четвірки, чим Росія повільно вбиває Н4. Чи фактичне замороження Москвою Нормандського формату переговорів. Як і підписання Путіним указу про економічний аншлюс ОРДЛО, регулярне блокування діяльності СММ ОБСЄ на окупованих територіях. Не кажучи вже про спецоперацію з провокування кризи нелегальних мігрантів на кордонах з Польщею та Литвою. Стабільності це все не додає, як і перспектив врегулювання.

— Вдруге за рік активізувалася тема нарощування військ РФ на кордоні паралельно із загостренням ситуації на контактній лінії. Випадковостей жодних нема. А є демонстрація намірів Кремля на далеку перспективу. Цей елемент і далі залишатиметься постійно присутнім, загострюючись за вказівкою з Кремля. Це те, до чого треба готуватися на довгі роки.

— Росія вирішила піти на подальшу ескалацію військової ситуації навколо України, адже бачить слабкість колективного Заходу. Такі вікна можливостей не є частими. Нині в Обʼєднаній Європі бракує справжнього лідера, який міг би повести за собою. Там поки вагаються в дилемі, що важливіше – ціна чи цінності. Тим більше Росія від загострення ситуації навколо кордонів України у квітні отримала те, чого прагнула: і «зелене світло» на завершення і фактичний запуск Північного потоку-2, і поглинула Білорусь під мовчазну згоду Заходу; і зустріч Путіна з Президентом Байденом 16 червня в Женеві), і соромʼязливе зняття з порядку денного питання швидкого членства України в НАТО, про що наочно свідчить текст нової Хартії про стратегічне партнерство між Україною та США.

Таким чином, вимушені констатувати, що Москва максимально використала останній період для вирішення наболілих питань у власних інтересах. Що з цим робити Україні, аби не зникнути з актуального порядку денного світу і відстояти власні національні інтереси? Про це трохи згодом.

Костянтин ЄЛІСЄЄВ,Надзвичайний та Повноважний Посол, дипломатичний радник Президента України (2015−2019)

P.S. Американські військові інструктори з Флориди прибули на Львівщину

У Міжнародному центрі миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного відбулась офіційна церемонія передачі повноважень новому командуванню «Об’єднаної багатонаціональної групи з підготовки – Україна» (Joint Multinational Training Group – Ukraine). Оперативну групу «Рейвен» 81-ї механізованої бригадної тактичної групи «Страйкер» Національної гвардії штату Вашингтон під командуванням полковника Джеймса Перріна змінили військовослужбовці  бойової групи 53-ї піхотної бригади Національної гвардії штату Флорида на чолі з полковником Джеррі Глассом.

Церемонія відбулась у присутності заступника Міністра оборони України Олександра Поліщука, Командувача 7-го командування з підготовки ЗС США бригадного генерала Джозефа Гілберта, військового аташе при посольстві США в Україні полковника ЗС США Брітані Стюарт, командирів і військовослужбовців армій країн-партнерів, які беруть участь у підготовці українських військовослужбовців.

Традиційно церемонію розпочали зі спільної молитви та виконання державних гімнів України та США. Після цього військовослужбовці оперативної групи «Рейвен» перед строєм згорнули свій прапор, а наступники — піхотинці 53-ї бригади — розгорнули і підняли свій стяг на знак прийняття на себе командування в межах «Об’єднаної багатонаціональної групи з підготовки – Україна».

До складу «Об’єднаної багатонаціональної групи з підготовки – Україна» входять представники США, Канади, Литовської Республіки, Королівства Данія, Королівства Швеція.

— Від імені Президента України — Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України, Міністра оборони України, від себе особисто дякую вам за вашу діяльність, — звернувся заступник Міністра оборони України Олександр Поліщук до учасників церемонії. — Ви надали нам суттєву допомогу у підготовці наших підрозділів відповідно до стандартів НАТО. Ви вже продемонстрували вражаючий результат. Загалом ми підготували більше ніж 25 тисяч військовослужбовців. Цей рік став дуже важливим для нашого стратегічного партнерства.  Лише за останні три місяці міністри оборони наших країни мали три дуже плідні зустрічі, які мали на меті зменшити напругу в регіоні та реагувати на кризові ситуації.

— Це велика честь для Сполучених Штатів Америки стояти пліч-о-пліч з українськими військовими під час боротьби України за її суверенітет і територіальну цілісність. Ми віддані цій цілі, — зазначив Командувач 7-го командування з підготовки ЗС США бригадний генерал Джозеф Гілберт у своєму виступі. — Діяльність «Об’єднаної багатонаціональної групи з підготовки – Україна» сприяє розвитку збройних сил наших країн, зміцнює наше партнерство.

mil.gov.ua

Поделиться:
Загрузка...