




Marina Daniluk-Yarmolaeva
==========
— Дивіться, для того, щоб ми взагалі провели вибори, нам треба якесь перемир’я з Росією і закінчення воєнного стану.
-Якщо зараз буде відбуватися те, що відбувається в Мюнхені, на жаль, це катастрофа. Нашу долю визначать без нас. Цього не можна допустити. Я воював за те, що не може бути переговорів про Україну без України. Але вони зараз, Таню, проходять без нас.
—Ми бачимо це фактично з останніх заяв Трампа. Все, що він говорив останні тижні, – це фактично порядок денний, надиктований Путіним. Виходить, що ми втратили всі контакти з командою Трампа?
-Ми їх не набули. Я можу дати вам версію, чому.
—Давайте.
-Треба, щоб Україну представляли люди, які мають досвід роботи з командою Трампа. Я в грудні бачився з National Security Advisor Майком Волцом. Зараз в Мюнхені я мав побачитися з генералом Келлогом.
Я не відкрию вам таємницю, якщо скажу, що я запропонував МЗС на свої зустрічі брати послів і координувати директиви. Тому що в нас нічого важливіше за переговори з американцями не існує. Натомість вони намагалися заблокувати мої зустрічі в грудні, але не вдалося.
Зараз, коли я поїхав у Вашингтон, в мене були зустрічі в Держдепі, в Конгресі, скрізь. Ну, і на молитовному сніданку, звичайно.
Вони (команда Зеленського) не мають поки що ефективних каналів комунікації.
Вони використовують не тих людей, щоб ці канали комунікації побудувати. Я ще раз наголошую, що з паном Єрмаком ці канали комунікації побудувати або важко, або неможливо.
—Тобто пану Єрмаку важко побудувати контакти в силу попередньої історії п’ятирічної давнини з Руді Джуліані?
-Не тільки. Він має токсичний шлейф. І ніхто не хоче зустрічатися. Немає мотивації з ним зустрічатися.
Там є люди, які не просто добре ставляться до України, а знають ситуацію в Україні. Це стосується Конгресу.
Умовно кажучи, в Конгресі є 100 республіканців, які за Україну. Вони знають, що тут відбувається, знають проблеми з демократією, знають Путіна, знають цих. Я здивую вас, але з ними не треба працювати. Вони і так все знають.
Там є 75, може 80 людей, які точно проти України. І що б ти не робив, вони будуть виходити з тезами, що це фейл-стейт, корупція, спалювання грошей і так далі. Для нас це означає, що ми потрапляємо в сферу впливу Росії. І під загрозою перебуває наша державність. Але з ними теж не треба працювати, не витрачайте на них часу.
Є близько 30-40 конгресменів, які вагаються. Всі наші зусилля мають бути спрямовані на них. Я знаю їхні прізвища, я знаю, чим вони живуть. Моя команда знає їхніх стаферів.
Нам треба доносити інформацію, що відбувається, і бути переконливими. Для цього потрібно що? Парламентська дипломатія. Хто хоче, нехай працює. Натомість вийшов Зеленський і сказав, що пів парламенту поїхали на молитовний сніданок. їх там було чи 20, чи 30 депутатів.
Абсолютно більшість з них не мали запрошення на молитовний сніданок. Вони поїхали на український сніданок. Абсолютно більшість з них просиділа просто. Максимум була на зустрічі, які організувало посольство. Дві чи три зустрічі.
Замість того, щоб випустити всіх, хто може, говорити, довірившись, що вони будуть говорити як державники про Україну, влада займалася дві доби тим, щоб не допустити Порошенка в Мюнхен. Замість того, щоб використати захід, де буде 70 голів держав та урядів. 50 з яких добрі знайомі Порошенка. Замість того, щоб ми об’єднали зусилля, бо зараз битва за Україну.
-У версії Банкової ви говорили нашим партнерам, що треба швидше провести вибори. Зізнайтеся — підбурювали?
-Це нестерпно. Це все просто, знаєш, некомпетентність, непрофесіоналізм. Вони не розуміють, що якщо я підбурюю міжнародних партнерів, я стріляю собі в ногу. Знаєш чому? У мене є, але з них може відсотків 20-30, секретних зустрічей.
Якщо я скрізь кажу, включаючи інтерв’ю, що вибори – це самовбивство, а потім приходжу… і підбурю вас до виборів, то зі мною ніхто не буде спілкуватися. Це ж інша політика.
Не політика 5-6 менеджерів.
Як ви думаєте, наскільки вплинула на рішення Банкової не пустити вас в Мюнхен остання зустріч з Марком Рютте?
— Чесно, я уявити собі це не міг, що це буде так.
Ти знаєш, на чому ми з ним зійшлися? Дехто думає, що через історію з MH17. Бо я тоді себе повів несподівано і було прийнято безпрецедентне в історії міжнародних відносин рішення, коли країна, на території якої відбувається авіакатастрофа, передає розслідування іншій країні. Але в мене виходу іншого не було. Бо я до Байдена годину не міг дозвонитись, бо всі думали, що це ми збили літак.
Мені було потрібне якесь таке рішення, дуже креативне, м’яко кажучи. Я дозвонився прем’єру Нідерландів Марку Рютте і запропонував такий варіант. Я ризикував, що я віддав. Але я пояснив це українському народу, що ми маємо бути відкритими і переконати, що це не ми.
Але насправді ми зблизились з Рютте при ратифікації угоди про асоціацію. Пам’ятаєш як це було?
-Ми могли все втратити через референдум у Нідерландах.
-Так. Росіяни тоді скористалися щойно прийнятим законом про консультативний референдум. Угода про асоціацію має бути відкликана, якщо хоч одна країна не ратифікує. Для політика це самогубство, коли ти голосуєш в парламенті проти рішення референдуму.
І ми дуже креативно підійшли. Знаєш, яке найбільше переконання в мене було? Тоді взяло участь в голосуванні менше 10%, а за проголосувало менше 5%.
Це був перший референдум. Я зустрівся з Королем, його величність сказав, що референдум консультативний, і я його переконав, щоб він виступив і сказав, що цей референдум не зобов’язуючий.
А потім ми знайшли, що працювала ціла група росіян, які видавали себе за українців. Їх було 270 людей, які їздили по містах і казали: «ми українці, будь ласка, не голосуйте, ми не хочемо в ЄС».
І ми направили туди людей, ми з ними говорили українською, вони не знали, як відповідати, бо вони були росіяни. Ми зняли і показали про це фільм. Це було після референдуму, але показано, що референдум був сфальсифікований, і ці 5% що проголосували, вони мали не ту версію.
А третє, Рютте не з нашої політичної родини, і я безумовно використовував Європейську народну партію. І своїх колег-соціалістів. І коли Рютте був переконаний, що він не має голосів, він сказав одну знакову фразу: «Добре, моя партія проголосує, але інших голосів в мене немає». Я сказав: я знайду.
Ми отримали один голос переваги. Про це ніхто не знає. Але він зрозумів, що мені можна вірити.
Зараз він Генсек НАТО. Він точно за Україну. Він блискучий дипломат, великий державний діяч. Треба скористатись його симпатією.
-Чим зараз все закінчиться, якщо не буде об’єднаної сили?
-Трамп скаже, що втратити територію – це нормально. Вони не визнають, але захищати не будуть.
Післязавтра Трамп скаже, що я пообіцяв Росії, що Україна ніколи не буде в НАТО. Але до чого тут Росія? Ми з Росією, взагалі, наше членство не маємо обговорювати.
Ми можемо сказати, що Україна має провести певну кількість реформ і тільки після цього стати членом НАТО. Так, але не так, як зараз.
-Що ви би говорили зараз?
-Нема компромісів по суверенітету. Ми ніколи не будемо зоною впливу Росії. Україна не виживе просто. Український народ ніколи не прийме це. Нема компромісів по територіях. Ми ніколи не визнаємо території втраченими. Ми не торгуємо територіями.
Нема компромісів по армії. Безумство Стамбула, що ми маємо обмежити кількість армії. Це — безумство. Смерть України.
Позиція четверта. Нема компромісів по санкціях. Бо Путін повинен мати мотивацію сидіти за столом переговорів і виконувати те, про що домовились.
І нема компромісів по нашому руху в ЄС. І треба тримати двері відкритими по НАТО.
-Але якщо Трамп на все це не зважить і в один день просто припинить постачати озброю Україні?
-Не припинить.
Тут треба знати історію. В США є лідери-переможці, і є лідери, які назавжди увійшли в історію, як ті що програли. І це не тільки Афганістан і Байден. Байден не винен. Адже виведення американських військ було непідготовлене. І Україна допомогла Байдену і Сполученим Штатам показати, що ми навпаки є символом перемоги.
Те, що ми вистояли, це вже є символом перемоги, щоб не повторити Афганістан. І ви можете згадати, наприклад, Ірак, Іран, В’єтнам. Подивіться, Ніксон запам’ятався як президент, який програв В’єтнам.
Так от Трамп ніколи не змириться з тим, що Трамп буде президентом, який програє Україну. Треба знати його психологію.
—Тоді я спитаю вас, якими для вас є заяви Трампа останнього тижня?
-Те, що він робить, це фактично озвучує докази мого твердження про відсутність комунікацій з нашого боку. Переконливим доказом. Трамп ніколи не читає брифів. Що б йому не написали. Трамп — людина, яка дуже довіряє своїй інтуїції.
Це Байден — людина цінностей. Що б ти не казав, Байден стоїть за цінності. Трамп — людина результату. Діла.
І з цим, і з тим можна працювати. А гарантований програш, коли ти не працюєш. І мої зустрічі з вельмишановним паном National Security Advisor Волцом, з генералом Келлогом, донька якого дуже допомагає Україні, з вельмишановним Марком Рубіо, який дуже-дуже антиросійський і про Україну, мені показали одне — нема плана Рубіо, нема плана Венса чи плана Келлога. Є тільки план Трампа. Можна я скажу вам таємницю? Він не сформований.
У вас є можливість зліпити цей план або не ліпити. Зліпити це означає, що всі, хто може, через тих, хто може – байдуже, зятя, свата, сина, Рубіо — доберуться до Трампа і переконають його.
Якщо цього не відбувається, і ми втратимо момент, якщо там не буде України — там буде Росія.
Заради цього я хочу їхати в Нью-Йорк. Мене все решта абсолютно не цікавить.
— Наскільки ймовірно, що Трампа затягнуть в історію, що це будуть переговори про Україну без України?
-Не вірогідно. Трамп сам зайде або не зайде.
Щоб щось вирішити, він має вважати, що це його версія. На іншу версію він не погодиться.
=====
Те, що Зеленський та Єрмак мають план проведення виборів 26 жовтня, про що заявив лідер опозиції Петро Порошенко в інтерв’ю Тетяні Ніколаєнко, я навіть не сумніваюся.
Окрім підтверджень від різних джерел в різних органах, що пов’язані із забезпеченням процесу виборів, ми мали безліч прикладів і сигналів, що Зеленський до них готується — від газет Слуг Народу біля метро з переможною риторикою про найвеличнішого лідера сучасності до конкретних піар заходів у ЗМІ та єдиному марафоні, який тільки і розповідає про незламність та потужність Зеленського. Піар машина під керівництвом політтехнологів ОП розігналася до рівня 2019 року. Але особливістю і відмінністю є те, що сучасна влада Зеленського насмілилася під час війни зробити те, що не наважився (і правильно зробив) Порошенко: знищувати конкурентів по прикладу рф чи Білорусі — із застосуванням репресивної машини влади, санкціями РНБО у поєднанні з роботою ботоферм та навіть самого ОП на дискредитацію опонентів.
Виходить, що країна воюючи за демократію, отримала цілком автократичний режим, який намагається зберегтися і законсервуватися. Консервування режиму унеможливить демократичний шлях країни, де змінність влади, демократичні свободи та цінності ніколи не зможуть реалізуватися. А гібридний режим і є по суті автократією.
Головні опоненти влади вже визначені, це Залужний, Порошенко та Кличко. Всі інші не становлять загрози цій владі. Тому саме цих людей я буду підтримувати в ході цієї політичної боротьби. Вважаю, що вони і визначать єдиного кандидата на вибори президента України від опозиції, який і зможе перемогти Зеленського.