Категории: ВПК

Держава, де дрони? Прийди до тями!

На днях до нас заїжджав наш товариш, він командир роти БПЛА однієї з бригад, яка воює на Донбасі.

Розповів історію про те, як бійці передають з фронту пластид одному з підприємств для виготовлення боєкомплекту для FPV-дронів. На державному рівні ліній для виготовлення БК для дронів немає, або ми про них не чули, або обсяги там мізерні.

А ще він розповів, як загинув один з операторів через некоректне спрацювання схеми, яка ініціює підрив снаряду на дроні. Ту плату ініціації бійці придбали у якогось гаражного виробника. На рівні держави нічого немає.

Державних FPV-дронів та Mavic наш товариш поки не бачив.

Тобто рота БПЛА є (і вона показує круті результати), а дронів від держави немає.

Інший наш товариш, уже з другої бригади, разом з побратимами створив FPV-підрозділ з нуля. Вони самі навчилися, самі роблять вибухівку, самі дістають дрони. Від держави вони не отримали нічого. Окрім рекомендації передавати відео уражень волонтерськими дронами ексклюзивно командуванню, щоб високий генерал першим опублікував його собі у канал в telegram.

Минулого тижня мене набрав командир новоствореної військової частини. Просив допомогти у створенні FPV підрозділу. Спершу подумав, що йому потрібні FPV-дрони для навчання бійців. Але виявилось, що у частини немає ні комп’ютерів для навчання на симуляторах, ні пультів, ні окулярів. Тобто є лише наказ про створення FPV-підрозділу, а вся необхідну інфраструктуру підвезуть волонтери. Не питання, ми всі потреби закриємо, бо це для наших хлопців.

Державі ніколи, їй треба плитку класти (погана плитка до речі, на якості також вкрали) і розробити план, як дискредитувати вище військове командування.

Водночас русня на повну силу використовує китайські тепловізійні камери на FPV-дронах. Такі камери коштують по $300-500, але від них не сховаєшся.У нас не те що камер, у нас броньована техніка натівського зразку без антидроновох сіток. Уже мовчу про захист РЕБом.

Але у нас є фотосесії чиновників з дронами. Розумієте, сотні дронів навмисне концентрують в одному місці, щоб чиновник зробив фотосесію. Тим часом нам телефонують бійці і просять хоча б три FPV, щоб допомогти витягти побратимів, які кілька днів не можуть вийти з оточення.

У нас немає на державному рівні завозу Mavic, їх тягнуть волонтери та бізнес. Ми купували контрабандні.

На державному рівні не можуть запустити виробництво акумуляторів для FPV-дронів. Досить примітивне виробництво. Чиновники мабуть не знають, що дрон без аккумулятора не полетить.

Немає державного масового виробництва дронів, ліній БК, ліній плат ініціації. Немає тепловізійних камер не те що своїх, китайських по $300.

Проте є програми для військових стартапів, сучасні розробки, «геймченджери». Коли ця продукція вийде на конвеєрне виробництво, то ще буде кому її використовувати?

Народ України, як і раніше, закриє ці потреби. Як зможе так і закриє. Але мене цікавить інше питання — ми цю війну ще плануємо вигравати? 

Юрій Віннічук

На фото не державні дрони 

P.S. У 2023 році український уряд виділив 40 млрд гривень, які інвестує у вітчизняних виробників безпілотників.

Про це повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, виступаючи на форумі, присвяченому річниці проєкту «Армія дронів», передає «Інтерфакс-Україна».

«Рік тому з ініціативи президента Володимира Зеленського United24 ми зібрали понад 4 млрд грн, які інвестували в українських виробників безпілотників. На той час їх було менше десятка. Сьогодні це понад 40 компаній, які мають контракти з державою, а виробництво БПЛА зросло в десятки разів», — зазначив прем’єр.

Він наголосив, що цьогоріч уряд виділив 40 млрд грн для інвестиції в українських виробників БПЛА, а також позбувся митних бар’єрів для ввезення запчастин і комплектацій, окрім цього частка прибутку виробників дронів зросла до 25%.


Продовжую цикл питань, що мала би зробити влада, але не робить, бо не може чи не хоче.
Що потрібно зробити у сфері бпла на державному рівні?
1. Державна політика потребує планування щонайменше на 5-10 років, інакше ніхто з приватного сектору не будуть інвестувати в основні засоби виробництва. Ця політика має бути оформлена у вигляді державної програми з гарантованими джерелами фінансування на всі роки і ключовими напрямками. Бо цьогоріч 40 млрд грн, у 2024 — 48 млрд грн, а в 2025 — 100 млрд чи 0? Можна довго дискувати, чи потрібен військовий план задуму, план відновлення України, але якщо ви хочете, бо вкрай потрібно, створити цілу нову галузь — програма все ж потрібна!
2. Має бути визначений єдиний державний орган, відповідальний за бпла для ЗСУ (у подальшому, для військового і цивільного використання). Цим не можуть одночасно займатися всі: Міноборони, Мінцифри, ДССЗЗІ, Мінстратег…
3. Не треба хвалитися, що вже 50-200 виробників дронів в Україні. Нам, умовно, потрібно 5 типів бпла: дрони-камікадзе ближнього/середнього/дального радіусу дії, ударно-розвідувальні середнього радіусу, баражуючі боєприпаси.
Збираються докупи всі виробники і винахідники: ця компанія виробляє фюзеляжі чи хрестовини, ця — мотори, інша — гвинти, та — пише софт і тд.
І кожна компанія виробляє ці запчастини десятками тисяч щомісяця, однакової якості.
Таким чином ми досягаємо масового випуску уніфікованої продукції, яка ефективно працює на полі бою, замість зоопарку поштучних екземплярів, які змушують бійця в умовах бою щоразу навчатися заново.
Плюс, ми роззосереджуємо виробництво по всій Україні, щоб ворогу було складніше його виявити і знищити.
4. 90% державного фінансування йде на реальне виробництво.
10% — на перспективні дослідження: АІ, модульні системи, новітні матеріали і засоби ураження і тд. Ось як раз у цьому випадку ми можемо займатися хакатонами, гаражним виробництвом передсерійних екземплярів, обговорювати ідеї, але 90% — серійне заводське виробництво!
5. Уряд має допомогти українським виробникам сформувати не лише команди винахідників і інженерів, але й виробничників і менеджерів. Вміння запустити виробництво не менш важливе за саму ідею. Саме тому, доволі часто, винахідники — бідні або небагаті, а виробники — багаті або супер багаті
6. Уряд повинен забезпечити таке виробництво сучасними технологічними лініями. Їх потрібно знайти і купити в наших союзників. Інакше про масове виробництво можна забути.
7. Уряд повинен переконати українські приватні компанії не займатися всім одразу, а робити те, що у них найкраще виходить і потрібно ЗСУ. І, навіть якщо хтось керується виключно меркантильними міркуваннями, пояснити, що державне замовлення на 100 000 плат щомісяця — це краще, аніж виробництво 100 дронів з невідомими перспективами.
Два роки я слухаю казки про супер секретні виробництва надтаємної зброї, яка змінить хід війни. З минулого року чую історії про збільшення виробництва чогось у 4-20-100 разів. Але якщо 0 збільшити у 100 разів — він все одно залишиться нулем.
Влада з минулого року планувала каву в Криму цьогоріч. Якщо ти плануєш наступ, ти повинен забезпечити військо тим, чим наступати і перемагати ворога. Немає ракет і F-16 — значить мають бути тисячі і десятки тисяч українських шахедів і дронів. Їх військові в окопах не зберуть — це виключне завдання тилу, саме того «економічного фронту».
Шанс все змінити ще є.
Якщо є бажання, звісно
Теги: дрони

Последние новости

Поточні втрати рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 03.05.2025 1. росія — світовий лідер за кількістю санкцій. - З…

6 часов назад

«Птахи Мадяра» відзвітувалися за свою роботу у квітні ВІДЕО

За словами комбрига 414 обр ПМ, в середньому на знищення одного "йоблика" витрачалося 24 хвилини. А якщо стисло, результати бригади…

6 часов назад

Війська РФ окупували Зелене Поле та просунулися біля Нового і Новомихайлівки

Війська РФ окупували Зелене Поле на Донеччині та просунулися біля двох населених пунктів у Лиманській громаді. Про це повідомили аналітики проєкту DeepState.…

6 часов назад

​​ХТО ВИГРАВ ДРУГУ СВІТОВУ?

Президент США Дональд Трамп оголосив про намір святкувати 8 травня як День перемоги у Другій Світовій війні і заявив що…

7 часов назад

Александр Кушнарь: Морские дроны ВСУ сбили два истребителя РФ

 Фото морського дрона Magura 7 з ракетами AIM-9M. Фото: Naval News  

7 часов назад

Новости из США. 3 мая 2025

Новости из США. Главное к концу недели. Суббота, 3 мая 2025. Сегодня в выпуске: • Соглашение «о минералах»: что здесь…

7 часов назад