ЦРУ вже вісім років готує елітні підрозділи української армії в США

40

Центральне розвідувальне управління США тренує українські елітні підрозділи для відбиття російської агресії. Відповідну програму було засновано ще у 2014 році за президента Барака Обами, а за Трампа та Байдена вона була розширена.

Про підготовку бійців пише кореспондент Yahoo News Зак Дорфман із посиланням на свої джерела. Тренування проводяться на засекреченому об’єкті, що на півдні країни.

За словами п’яти співрозмовників журналіста, які раніше служили у спецслужбах США, йдеться про бійців Сил спеціальних операцій ЗСУ та співробітників розвідки.

Програма передбачає навчання з поводження з вогнепальною зброєю, методи маскування, наземне маскування, тактику, розвідку та інші навички.

Дорфман переконаний, що це може зіграти ключову роль у разі повномасштабного вторгнення. Один із колишніх співробітників ЦРУ зазначає, що з українських військових готують «повстанців» та навчають їх «вбивати росіян».

Журналіст додав, що у 2015 році співробітники ЦРУ побували у прифронтових зонах на Донбасі та консультували українських воїнів на місцях.

P.S.

http://dl4.joxi.net/drive/2022/01/16/0017/2306/1149186/86/61d688abc8.jpg

Підготовлені ЦРУ сили незабаром можуть зіграти вирішальну роль на східному кордоні України, де зосереджені російські війська, що готуються до вторгнення в Україну. Сполучені Штати та Росія почали переговори з безпеки на початку цього тижня в Женеві, але досі не змогли досягти жодної конкретної угоди.

Хоча таємна програма, якою керували формування, що працюють на наземний відділ ЦРУ (нині офіційно відомий як Наземний департамент), була створена адміністрацією Обами після вторгнення Росії та анексії Криму в 2014 році та розширена адміністрацією Трампа, адміністрація Байдена продовжила і доповнила її, сказав колишній високопоставлений співробітник розвідки, який спілкувався з колегами в уряді.

За словами колишніх чиновників, до 2015 року, як частина розширених антиросійських зусиль, воєнізовані формування ЦРУ також почали їздити на фронт у Східну Україну, щоб консультувати своїх колег.

За словами колишніх чиновників, багатотижнева програма ЦРУ, що базується в США, включала навчання з вогнепальної зброї, техніки камуфляжу, наземної навігації, тактики, як-от «прикривайся і рухайся», розвідки та інших областей.

Як охарактеризувати програму – спірне питання. У США президентами обговорювалися питання про те, чи надавати військову допомогу Україні та скільки, при цьому дискусії часто зосереджувалися на тому, чи носить ця допомога наступальний чи оборонний характер.

Американські чиновники заперечують, що навчальна програма ЦРУ була або коли-небудь була орієнтована на наступ. «Мета тренінгу та навчання, яке було проведено, полягало в тому, щоб допомогти у зборі розвідувальних даних», – сказав нинішній високопоставлений чиновник розвідки.

Але те, що тягне за собою розвідувальна підтримка, у воєнізованих умовах, може бути неоднозначним. І те, як цей тренінг буде застосовуватися українцями, може швидко змінитися на місцях.

Збройні сили територіальної оборони України, військовий резерв ЗСУ, беруть участь у військових навчаннях під Києвом 25 грудня 2021 року. (Сергій Супінський/AFP через Getty Images)
Збройні сили територіальної оборони України, військовий резерв ЗСУ, беруть участь у військових навчаннях під Києвом 25 грудня 2021 року. (Сергій Супінський/AFP через Getty Images)
 

Програма передбачала «дуже конкретне навчання навичкам, які б посилили» здатність українців протистояти росіянам», – сказав колишній високопоставлений співробітник розвідки.

Навчання, яке включало «тактичні речі», «почне виглядати досить образливо, якщо росіяни вторгнуться в Україну», – сказав колишній чиновник.

Одна людина, знайома з програмою, сказав це більш прямо. «Сполучені Штати готують повстанців», — сказав колишній співробітник ЦРУ, додавши, що програма навчила українців «вбивати росіян загарбників».

Програма, яка, здається, ніколи не була офіційно спрямована на підготовку до повстання, справді включала навчання, яке можна було б використовувати для цієї мети. Інший колишній чиновник агентства описав технічні аспекти програми, як-от показати українцям, як підтримувати безпечний зв’язок у тилу ворога або у «ворожому середовищі розвідки».

Нинішній високопоставлений чиновник розвідки рішуче заперечував, що програма була розроблена будь-яким чином «для допомоги у повстанні».

«Припущення про те, що ми готували збройних повстанців в Україні, є просто хибними», – сказала речник ЦРУ Теммі Торп.

Повертаючись на десятиліття назад, ЦРУ проводило обмежену підготовку українських розвідувальних підрозділів, щоб спробувати підтримати незалежний Київ і запобігти російській диверсії, але співпраця «посилилася» після вторгнення в Крим, сказав колишній керівник ЦРУ.

Бойовики самопроголошеної Луганської Народної Республіки йдуть на бойову позицію на лінії відокремлення від Збройних сил України поблизу населеного пункту Фрунзе Луганської області, Україна, 24 грудня 2021 року. REUTERS/Олександр Єрмоченко
Бойовики самопроголошеної ЛНР йдуть на бойову позицію на лінії відокремлення від Збройних сил України поблизу населеного пункту Фрунзе Луганської області, Україна, 24 грудня 2021 року. (Олександр Єрмоченко/Reuters)
 

За словами колишнього керівника агентства, воєнізовані формування ЦРУ в Україні мають «дуже малий слід», і вони допомагають тренувати українські сили в «потенційних критичних вузлах, на яких можуть зосередитися росіяни», якщо Москва намагатиметься просунутися далі в Україну.

Хоча воєнізовані ресурси агентства були обмежені в Афганістані та інших антитерористичних місіях, програма навчання в США була «високим пріоритетом» для ЦРУ з моменту його створення в епоху Обами, сказав колишній високопоставлений співробітник розвідки.

За словами колишніх чиновників, програма не вимагала і не отримувала нового висновку президента, який використовується для санкціонування таємних дій і виконувався в рамках раніше існуючих органів влади.

За словами колишніх чиновників, адміністрація Трампа — частково за наполяганням Конгресу — пізніше розширила фінансування ініціативи, збільшуючи кількість українських когорт, які щорічно привозять до США.

Підготовка сил, які можуть брати участь у повстанні, не те саме, що активна підтримка повстання, якщо воно відбувається після російського вторгнення. Повідомляється, що адміністрація Байдена зібрала спеціальну групу щоб визначити, як ЦРУ та інші агентства США могли б підтримати українське повстання, якщо Росія почне широкомасштабне вторгнення.

«Якщо росіяни вторгнуться, ці [випускники програм ЦРУ] стануть вашим ополченням, вашими лідерами повстанців», — сказав колишній високопоставлений співробітник розвідки. «Ми тренуємо цих хлопців уже вісім років. Вони справді хороші бійці. Ось де програма агентства може мати серйозний вплив».

Протягом багатьох років навчальні програми ЦРУ були «дуже ефективними», сказав колишній керівник ЦРУ.

Це допомогло «переломити хід», — сказав перший колишній чиновник ЦРУ, який сказав, що його  проінформували про те, що «на полі бою були досягнуті успіхи» як «прямий результат» програми.

Снайпери в камуфляжних костюмах під час урочистостей з нагоди 5-ї річниці Національної гвардії України, Київ, Україна. (Максим Марусенко/NurPhoto через Getty Images)
Снайпери в камуфляжних костюмах під час урочистостей з нагоди 5-ї річниці Національної гвардії України, Київ, Україна. (Максим Марусенко/NurPhoto через Getty Images)
.

І американські, і українські чиновники вважають, що українські сили не зможуть протистояти широкомасштабному російському вторгненню, за словами колишніх чиновників США. Але представники обох країн також вважають, що Росія не зможе безперервно утримуватися на новій території через жорсткий опір українських повстанців, за словами колишніх чиновників.

За словами колишніх чиновників, така тісна робота з українцями поставила перед собою унікальні виклики. Протягом багатьох років американські чиновники вважали, що через російську мережу шпигунів в українських спецслужбах програму, швидше за все, скомпрометувала Москва.

За словами колишнього чиновника з національної безпеки, високопоставлені чиновники адміністрації Трампа обговорювали занепокоєння щодо проникнення Росії в програму зі своїми українськими колегами. За словами колишніх чиновників, українці, добре обізнані в цьому, намагалися перевірити стажерів, які перебувають у США, щоб відсіяти кротів.

Тим не менш, посадовці Ради національної безпеки часів Трампа встановили правило не розповідати українцям нічого, про що їм було некомфортно з росіянами, про що згодом дізналися, нагадав колишній чиновник з національної безпеки.

За словами першого колишнього чиновника ЦРУ, невелику кількість стажерів у попередніх когортах, які базувалися в США, відправили назад в Україну за порушення правил безпеки, наприклад, володіння несанкціонованими електронними пристроями.

Представники ЦРУ також вважали, що їхні стажери були мішенню росіян після того, як вони повернулися в Україну. «Росіяни та зрадники російські лоялісти в українських службах безпеки шукали випускників цих класів для вбивства», – сказав колишній чиновник ЦРУ.

Криміналісти та військова розвідка досліджують уламки автомобіля у Києві. Командир підрозділу спеціального призначення військової розвідки України полковник Максим Шаповал загинув від вибуху бомби, закріпленої на дні його автомобіля в центрі Києва. (Сергій Харченко/Pacific Press/LightRocket через Getty Images)
Криміналісти та військова розвідка досліджують уламки автомобіля у Києві. У центрі Києва від вибуху бомби, прикріпленої до днища його автомобіля, загинув командир підрозділу спеціального призначення військової розвідки України полковник Максим Шаповал. (Сергій Харченко/Pacific Press/LightRocket через Getty Images)
.

За словами колишніх співробітників розвідки, проникнення Росії в українську розвідку було давньою проблемою для ЦРУ. Протягом десятиліть агентство намагалося працювати лише зі спеціальними вибраними українськими підрозділами, деякі створені за наполяганням відомства, які були ізольовані від решти спецслужб країни, щоб запобігти компромісу з боку Росії, за словами колишніх чиновників.

Незважаючи на те, що ЦРУ припускає певний російський компроміс, працюючи з українцями, агентство все ще вважає, що програма навчання, за словами колишніх чиновників, була дуже цінною.

Якщо росіяни почнуть нове вторгнення, «знайдуться люди, які погіршать їхнє життя», — сказав колишній високопоставлений співробітник розвідки. Підготовлені ЦРУ воєнізовані формування «організують опір», використовуючи спеціальну підготовку, яку вони пройшли.

«Усе те, що сталося з нами в Афганістані, — сказав колишній високопоставлений чиновник розвідки, — вони можуть очікувати побачити це в піку з цими хлопцями».

Поделиться: